Bu hafta 10 yeni film vizyona girerken, haftanın öne çıkan filmi Fransız Yeni Dalgası’nın ünlü ismi ve Serseri Aşıklar’ın yıldızı Jean Seberg’in hayatından bir kesiti anlatan biyografi filmi Seberg oluyor.

Yakın zamanda Charlie’nin Melekleri’nde ve su altında geçen gerilim filmi Derin Sular’da karşımıza çıkan Kristen Stewart, filmde Seberg karakterine hayat veriyor.

Filmin konusunu ise, aktrisin 1960’ların sonunda insan hakları aktivisti Hakim Jamal ile yaşadığı ilişki ve Kara Panter’lere verdiği destek nedeniyle FBI tarafından hedef alınması oluşturuyor.

Haluk Bilginer ve Ali Atay’lı Nuh Tepesi vizyonda…

Haftanın dikkat çeken diğer yapımı ise başrolünde Haluk Bilginer ve Ali Atay’ın yer aldığı Nuh Tepesi oluyor. Bir baba-oğulun ilişkisi üzerinden ilerleyen film, bir yandan babasının isteğini yerine getirmek, diğer yandan ise ayrılmak üzere olduğu hamile karısı ile arasını düzeltmeye çalışan bir adamın hikayesini merkezine alıyor.

Haftanın ilginç yapımlarından biri ise, Ruben Östlund’un orijinal ismi Force Majeure olan ve ülkemizde Turist ismiyle gösterime giren filminin yeniden çevrimi Yokuş Aşağı oluyor. 

Vizyona girdiği sene büyük ses getiren filmin yeniden çevrilmesi gerekli miydi bilinmez ama altyazılı film izlemeyi sevmeyen Amerikalı seyircilere hitap edeceği kesin olsa da gerek.

Film, çocuklarıyla birlikte kayak tatiline çıkan bir çiftin, bir çığ tehlikesini atlatmalarının ardından  hayatlarını ve ilişkilerini sorgulamalarını konu alıyor.

Blumhouse’un yeni filmi Hayal Adası…

Geçtiğimiz hafta Görünmez Adam filmi sinemalara konuk olan Blumhouse’un yeni projesi Hayal Adası bu hafta vizyona giriyor. Korku filmi sevenleri memnun edecek olan film, 1970’lerin aynı isimli popьler televizyon dizisinden uyarlanırken, tropik adada eğlenmek üzere bir araya gelen bir grup insanın yaşadığı korku dolu anları perdeye aktarıyor. 

Vizyon haftasının olmazsa olmazı olan haftanın yerli korku filmi olarak El-Deccur sinemalarda izlenebilecek. Film, bir grup arkeoloji öğrencisinin bir kazı sırasında yaşadıklarını anlatıyor.

Sinemaseverler bu hafta ayrıca, çocuklara hitap eden animasyon film, Tamircikler Robotçuklara Karşı’yı, yerli filmler Mendilim Kekik Kokuyor, Sabit Kanca Son Soru ve Zengo filmlerini sinemalarda izleyebilecekler.

1-Seberg

Yönetmen: Benedict Andrews
Oyuncular: Yvan Attal, Kristen Stewart, Gabriel Sky

Başrolünde ünlü yıldız Kristen Stewart’ın yer aldığı SEBERG, 1960’ların sonunda insan hakları aktivisti Hakim Jamal ile yaşadığı politik ve romantik ilişki sebebiyle FBI tarafından hedef alınan, Fransız Yeni Dalgası’nın sevilen yüzü ve Serseri Aşıklar’ın yıldızı Jean Seberg’in çarpıcı hikayesini anlatıyor.

2-Nuh Tepesi

Yönetmen: Cenk Ertürk
Oyuncular: Arın Kuşaksızoğlu, Ali Atay, Haluk Bilginer, Hande Doğandemir, Mehmet Özgür

Ömer(Ali Atay), eşi Elif’le(Hande Doğandemir) zor günler yaşamaktadır. Kendisini köşeye sıkışmış hisseder. Yıllardır görmediği babası İbrahim(Haluk Bilginer) bir gün Paris’ten döner. Ölümcül bir hastalığa yakalanmıştır. Ömer’den kendisini köyüne götürmesini ister. Orada, İbrahim’in çocukken diktiğini iddia ettiği ve ölünce altına gömülmek istediği bir ağaç vardır. Köydekiler ise bu ağacın Nuh Peygamber tarafından dikildiğine ve altında edilen duaların kabul olduğuna inanırlar. Ömer babasına mı yoksa köylülere mi inanacağını bilemez. Ömer’in öfkesi her şeyi daha da zorlaştırır. Bir gün Elif, Ömer’le son bir kez konuşmak için köye gelir. Elif’in ziyareti, baba ve oğulun şiddet ve kan bulaşmış kavgasının seyrini değiştirir. Aşk öfkeyi yenecek midir?

3-Yokuş Aşağı (Downhill)

Yönetmen: Jim Rash, Nat Faxon
Oyuncular: Will Ferrell, Julia Louis-Dreyfus, Miranda Otto

Ailecek Avusturya Alplerinde çıktıkları kayak tatilinde büyük bir çığ tehlikesi atlattıktan sonra Billie ve Pete, hayatlarını ve birbirlerine karşı olan hislerini gözden geçirmek zorunda kalır. Böylece hayatları bambaşka bir kargaşaya doğru yol alır.

4-Hayal Adası (Fantasy Island)

Yönetmen: Jeff Wadlow
Oyuncular: Maggie Q, Michael Peña, Lucy Hale

Hayal Adası’nda lüks, tropik tatil köyünün esrarengiz ev sahibi Mr. Roarke, şanslı misafilerinin gizli hayallerini gerçekleştirmektedir. Ancak, hayaller kabusa dönüştüğünde misafirler adanın gizemini çözerek hayatlarını kurtarmak için kaçmak zorunda kalırlar.

5-Kadın (Women)

8 MART GÜNÜ VİZYONA GİRECEK…

Yönetmen: Anastasia Mikova, Yann Arthus-Bertrand

Woman, 50 farklı ülkeden 2000 kadının ifadeleri ile kadın olmanın tasvirini yapıyor. Kadınların dünyada maruz kaldığı adaletsizlikleri gözler önüne seren filmin amacı kadınların yaşadığı sorunlara çözüp bulup cinsiyet arasında uzlaşma sağlamak. Annelik, eğitim, evlilik, cinsellik ve ekonomik bağımsızlık gibi farklı konulara değinilen filmde, insanlığın yarısını oluşturan kadınların samimi bir portresi sunuluyor.

6-Tamircikler Robotçuklara Karşı (Fixies vs. Crabots)

Yönetmen: Oleg Uzhino, Vasiko Bedoshvili

Profesör Eugenius’un kariyeri ve Tamircikler’le olan gizli arkadaşlığı, yıllardır görmediği okul arkadaşı Erika’yla karşılaşınca tehlikeye girer.: Tıpkı Profesör Eugenius gibi çok başarılı bir mucit olan Erika, Robotçuklar adını verdiği minik yardımcılar üretmiştir, üstelik bunlar Tamircikler’den çok daha kuvvetli ve hızlıdır. Dahası, Robotçuklar’la Tamircikler arasında bir yarışma yapılacak, Tamircikler yarışmayı kaybederse, Erika onların varlığını bütün dünyaya açıklayacaktır! Tamircikler ve Profesör’ün ne yapıp edip, bu yarışı kazanması gerekmektedir.

7-Mendilim Kekik Kokuyor

Yönetmen: Hüseyin Özden, M. Hakan Kurşun
Oyuncular: Wilma Elles, Çetin Büyükakın, Başar Alemdar, Mehmet Çevik

İlkbahar 1915. Anadolu’nun bir kasabasında farklı bir hareketlilik göze çarpar. Hasan ile amcasının oğlu Yusuf, kasabanın en güzel kızı Elif’e aşıktır. Elif ise birisinden hoşlanmaktadır ama kimi sevdiğini belli etmez. O sırada eli silah tutan herkes Çanakkale Cephesi’ne çağrılır. Yusuf cepheye gitmeden önce Hasan’dan önce davranarak Elif’e aşkını ilan eder ve Hasan’ın başka bir kızı sevdiği yalanını söyler. Yusuf bu sırada Elif’in Hasan’a vermek için işlediği Kekik kokulu mendili gizlice alır. Yusuf ve Hasan diğer gönüllülerle birlikte cepheye gitmek için yola çıkarlar. Gönüllüler cepheye yaklaştıkları sırada bir başka sevdanın ateşi ile yanan İstanbullu Eftal ile birlikte keşfe çıkan hemşehrileri Karagöz Oynatıcısı Rüstem Çavuş ile karşılaşır. Fakat mutlulukları kısa sürecek; uğradıkları bir Anzak saldırısında gönüllülerin çoğu ölecek Hasan, Yusuf, Çopur, Rüstem Çavuş ve İstanbullu Eftal, Anzak birliğindeki esir kampına götürülecektir.

8-Sabit Kanca: Son Soru

Yönetmen: Nuri Yıldız
Oyuncular: İsmail Baki Tuncer, Zerrin Sümer, Metin Yıldız, Barbaros Dikmen, Fırat Sobutay

Katıldığı yarışmalardaki hazır cevapları ile bir anda fenomen olan Kanca, bu defa yaşadığı hafıza kaybı sonrası hayatını değiştirmeye karar vermiş ve artık yarışmamaya yemin etmiştir. Sebep olduğunu düşündüğü bir trafik kazasında tekerlekli sandalyeye mahkûm olan Zeki’yi iyileştirebilmek en önemli amacı haline gelmiştir. Fakat geçmişi onun peşini bırakmaz. Her şeyi bilen Sabit Kanca bu defa bilmediği bir düşmanla karşı karşıya gelecektir. Kanca, bilgisini sevdiklerinin hayatını kurtarmak için kullanmak zorundadır.

9-El-Deccur

Yönetmen: Gökhan Arı
Oyuncular: Aybars Mengi, İsmail Ülgey, Fatih Kınacı

Bir grup arkeoloji öğrencisi, öğretmenleriyle birlikte kazı için daha önceden belirlenmiş olan bölgeye giderler. Başlarda herkes iyimser ve mutludur. Ekipten bir öğrencinin kazı sırasında tılsımlı objeyi bulmasıyla işler değişir. Gecenin çökmesiyle beraber yedi kişilik grup Deccur ile yüzleşmek zorunda kalırlar. Onlar için artık tek kurtuluş sabah olmasıdır.

10-Zengo

Yönetmen: Müge Manuş, Şahan Gökbakar
Oyuncular: Yasemin Sakallıoğlu

Zerrin, yaşadığı mahalleye kentsel dönüşüm piyangosunun vurmasıyla bir anda zenginleşmiş, mahalledeki kadınlara kendi tasarımlarını giydirip ünlü bir modacı olma hayalleri kuran, biraz sonradan görme ama son derece içten ve eğlenceli bir kadındır. Çocukluğundan beri yoğun bir rekabet içinde olduğu Menkıbe’nin kendi tasarımlarını çalıp bir de üzerine defile düzenlemesiyle çılgına dönen Zerrin, yanına terzisi ve en yakın arkadaşı olan Fazilet’i de alarak hayatını değiştirecek çılgın bir maceraya atılır.

Comments

comments