Ülkemizin en önemli festivallerinden biri olan Akbank Kısa Film Festivali bu yıl 15. kez sinemaseverler ile buluşuyor. 18-24 Mart tarihleri arasında düzenlenecek olan festivale, 68 ülkeden toplam 1406 kısa filmin başvururken, bu filmler içerisinden 40 ülkeden toplam 114 kısa filmin yer aldığı programı ile seyircilere unutulmaz bir sinema deneyimi yaşatmaya hazırlanıyor.

40 ülkeden toplam 114 kısa film

15. Akbank Kısa Film Festivali; “Festivalin Kısaları”, “Dünyadan Kısalar”, Kısadan Uzuna”, “Deneyimler”, “Belgesel Sinema”, Perspektif”, “Özel Gösterim” ve “Forum” bölümlerinden oluşan programı ile; Cannes, Venedik, Berlin gibi önemli festivallere gelen birçok filme ev sahipliği yapacak.

Deneyimler bölümünün konuğu, İsrail’in önemli kadın yönetmenlerinden Elite Zexer olacak. Yönetmenin Sundance Film Festivali’nden ödül alan uzun metraj filmi Sand Storm ve 2 kısa filmi festivalde gösterilecek. Yönetmen Zexer gerçekleştireceği Masterclass ile deneyimlerini festival takipçileri ile paylaşacak.

Kısadan uzuna: Mehmet Can Mertoğlu

Kısadan Uzuna bölümünün konuğu ise, uzun metraj filmi Albüm ile Cannes Film Festivali’nde yılın en yenilikçi yönetmeni ödülünü kazanan Mehmet Can Mertoğlu olacak. Yönetmenin Albüm filminin yanı sıra, kısa filmleri Yokuş ve Fer’de seyirciler ile buluşacak.

Belgesel Sinema bölümünün konuğu ise Hırvatistanlı yazar ve yönetmen Nebojsa Slijepcevic. Yönetmenin bol ödüllü filmi Srbenka’nın gösteriminin yanı sıra kendisi ile bir söyleşi gerçekleştirilecek.

Forum bölümünde ise, kısa film senaryo yarışması bulunuyor. Bu yıl yarışmaya 698 senaryo başvururken, finale kalan 8 senarryo içerisinden belirlenecek en iyi senaryo festivalde belirlenecek.

Festivalin jüri üyeleriise aşağıdaki kişilerden oluşacak:

Ön Jüri Üyeleri

Dr. Nagihan Çakar Bikiç – İstanbul Kültür Üniversitesi
Ahmet Rıfat Şungar – Oyuncu
Selim Evci – Yönetmen

Ulusal Jüri Üyeleri

Funda Eryiğit – Oyuncu
Ercan Kesal – Yönetmen, Senarist, Oyuncu
Ömür Atay – Yönetmen, Senarist
Melikşah Altuntaş – Sinema Yazarı
Derya Bigalı – Akbank Sanat

Uluslararası Jüri Üyeleri

Elite Zexer – Yönetmen, Senarist
Nebojsa Slijepcevic – Belgesel Yönetmeni
Gordan Matic – Yönetmen, Senarist
Hayk Kirakosyan – Görüntü Yönetmeni
Derya Bigalı – Akbank Sanat

Akbank Kısa Film Forum Jüri Üyeleri

Ahu Türkpençe – Oyuncu
Tunç Davut – Yönetmen, Senarist
Erdem Tepegöz – Yönetmen, Senarist

15. Akbank Kısa Film Festivali’yle ilgili daha fazla bilgi almak için tıklayın…

Comments

comments