Bilim-kurgu külliyatının ekran yolculuğunun çoğu türe göre daha zengin olduğunu belirtelim. Star Trek, Battlestar Galactica gibi artık kült statüsünü alan klasik dizilerin ardından bilim-kurgu türü 2000’li yıllarda görkemli dizilerle ekranlara gelmeye devam ediyor. 2000’li yıllarda ekranlara gelen en iyi bilim-kurgu dizilerini sizin için listeledik. İyi okumalar…

20-Terminator: The Sarah Connor Chronicles

Terminator serisinin ana karakterleri olan Sarah Connor ve John Connor’un Terminator 2 ile Terminator 3 arasında geçen maceralarının anlatıldığı dizi, bilindik bir konuyu işlemesine rağmen ümlü bilim-kurgu serisinin takipçilerini memnun etmeyi başarıyordu.

Bunu Sevdiyseniz: Star Wars: Rebels

19-The Orville

Star Trek’e benzeyen ancak daha eğlencelisi olan ve karakterleri daha derinlikli işlenen bir dizi: The Orville. Günümüzden 400 yıl sonrasında geçen The Orville’de, The U.S.S. Orville isimli uzay gemisinin yolculuğuna ve mürettebatın başından geçen olaylara tanık oluyoruz.

Bunu Sevdiyseniz: Star Trek: Voyager

18-Counterpart

Usta oyuncu J. K. Simmons’ın başrolünde olduğu dizi, çalıştığı şirkette paralel evrene açılan bir kapı olduğunu keşfeden bir adamın hikayesini anlatıyordu. Paralel evrendeki kopyasına güvenmek zorunda kalan karakterin heyecanlı hikayesi aynı zamanda casus alt türüne ilgi duyanları memnun edebilir.

Bunu Sevdiyseniz: Wayward Pines

17-Lost

Seveni olduğu kadar sevmeyeni bulunan Lost hakkında söylenebilecek en doğru şey, türün ekrandaki yolculuğunda bir dönüm noktası olduğudur. Lost, bir grup insanın Avustralya’dan Amerika’ya giden uçağın düşmesi ile bir adada mahsur kalması ve burada başlarından geçen esrarengiz olayları anlatıyordu.

Bunu Sevdiyseniz: Heroes

16-Orphan Black

İnsan klonlama ve bunun ahlaki durumu üzerine bir dizi olan Orhan Black, kendi klonunun intiharına tanık olan bir kadının onun kimliğini alması ve başka klonlarını öldürme peşinde olanları keşfetmesi ile başından geçen olayları anlatıyordu.

Bunu Sevdiyseniz: The 100

15-Sence 8

Matrix ve Babylon 5’ın yaratıcılarının elinden çıkan dizi, dünyanın farklı bölgelerinde olan ve birbirleri ile iletişim kurabilen bir grubun birbirleri için yaptıkları fedakarlıkları konu alıyordu. Bilim-kurgu türünde değinilmeyen bazı konulara değinmesi ve Wachowski’lerin Matrix’ten sonraki en iyi işi olması vesilesiyle ilgiyi hak ediyor.

Bunu Sevdiyseniz: The OA

14-Legion

Sıra dışı bir çizgi roman uyarlaması olan dizi, çizgi roman dünyasının en güçlü mutantlarından biri olan Legion’un maceralarını farklı bir tarz ile ekranlara getiyordu. Kostümden müzik kullanımına kadar titiz bir çalışmanın ürünü olan Legion, Marvel’in son yıllardaki en nev-i şahsına münhasır işlerinden biri olarak izleyenleri memnun ediyordu.

Bunu Sevdiyseniz: Watchmen

13-Utopia

Yayınlanan iki sezonu ile kısa zamanda kült statüsüne yerleşen dizi, bir çizgi romanın peşinde olan bir grup insanın başına gelenleri anlatıyordu.

Bunu Sevdiyseniz: Bettter of Ted

12-Years and Years

Doctor Who severlerin çok iyi tanıdığı Rusell T. Davies’in yaratıcı koltuğunda oturduğu dizi, bir ailenin bugünden başlayarak yakın geleceğe uzanan hikayesini zekice yazılmış bir senaryo eşliğinde ekranlara getiriyordu. Dünyanın değişen durumu ve gidişatı üzerine kafa yoran bir dizi olan Years and Years özellikle İngiliz toplumuna ciddi bir eleştiri yapıyordu.

Bunu Sevdiyseniz: Misfits

11-Fringe

FBI’ın dünya çapında açıklanamayan olayları aydınlatmak için kurduğu Fringe adında ekibin hikayesini anlatan dizi, konusu ile X-Files dizisine çok benziyordu.

Bunu Sevdiyseniz: Person of Interest

10-The Mandalorian

Yıldız Savaşları evreninde geçen dizi, bebek Yoda ile gönülleri kazanmasının yanı sıra Pedro Pascal’ın hayat verdiği Mandalorian’lı ödül avcısının hikayesini başarılı bir şekilde ekranlara taşıyordu.

Bunu Sevdiyseniz: Star Wars: Klon Savaşları

9-The Handmaid’s Tale

Margaret Atwood’un 1985 tarihli romanından uyarlanan dizi, kadınların bütün haklarının elinden alındığı, sadece çocuk doğurmak ve hizmetçi olarak varlıklarını sürdürebildikleri bir gelecekte geçiyordu.

Bunu Sevdiyseniz: The Man in the High Castle

8-Dark

Zaman yolculuğu konusunu çok zekice işleyen ve dizi boyunca merak unsurunu başarıyla kullanan Dark, Winden isimli bir Alman kasabasında iki çocuğun kaybolması üzerine gelişen olayları 3 farklı zaman diliminde anlatıyordu.

Bunu Sevdiyseniz: Travelers

7-Westworld

Zenginlere hitap eden bir eğlence parkında, zevk unsuru olarak kullanılan yapay zekaya sahip sentetiklerin bu durum karşısında yavaş yavaş bilinçlenmelerini ve isyan etmelerini anlatıyordu. 3. sezonu ile yakın zamanda ekranlara dönecek olan dizi, henüz devam ettiği için temkinli konuşalım ancak, bu zamana kadar yayınlanan bölümleri ile bilim-kurgu türünün son yıllardaki en iyi işlerinden biri olduğunu belirtelim.

Bunu Sevdiyseniz: Altered Carbon

6-The Expanse

Aslen bir edebiyat uyarlaması olan dizinin, Battlestar Galaktica sonrası bilim-kurgu boşluğunu doldurabildiğini belirtelim. Kolonileşen insanlığın, koloniler arasındaki rekabeti ve ilişkileri anlatırken, dizinin omurgasına bir dedektiflik hikayesini yerleştiriyordu.

Bunu Sevdiyseniz: Star Trek: Picard

5-Rick and Morty

Çılgın bir bilim adamının torunuyla birlikte çıktığı maceraları ve başlarına gelen ilginç olayları anlatan animasyon dizi, sezonlar ilerledikçe biraz düşüşe geçse de, popüler kültürle olan ilişkisi ile günümüzün en popüler yapımlarından birisi olmayı başarıyor.

Bunu Sevdiyseniz: The Venture Bros.

4-Black Mirror

Her bölümde farklı bir konunun bir birinden bağımsız farklı karakterler üzerinden ele alan bilim-kurgu dizisi Black Mirror, yakın gelecekte yaşanabilecekler ve teknolojinin hayatımıza olan etkisi üzerine bir antoloji. Netflix’e geçtikten sonra bir daha ilk sezonunun yanına yaklaşamasa da, halen her bölümü iple çekilmeye devam ediliyor.

Bunu Sevdiyseniz: Electric Dreams

3-Doctor Who

200o’ler sonrasında yayınlanmaya başlayan modern Doctor Who serisi 11. sezonunu geride bırakmak üzere. Özellikle ilk 3 doctorun maceralarının fanlar tarafından daha çok beğenildiğini, son yıllarda biraz hikayenin düşüşe geçtiğini belirtelim. Ancak ne olursa olsun, 60’lardan beri ekranlara gelen dizinin bir efsaneye dönüştüğünü değişmeyecek.

Bunu Sevdiyseniz: Torchwood

2-Firefly

Joss Whedon’un yaratıcısı olduğu dizi, yayınlanan 12 bölümü ile çoktan klasikleşmiş durumda. 2517 yılında Serenity isimli bir uzay gemisinde görevli mürettebatın maceralarını anlatan Firefly, hakkı teslim edilmeyen yapımlardan birisi.

Bunu Sevdiyseniz: Farscape

1-Battlestar Galactica

İnsanlar ile yapay zekaya sahip Cylon’lar arasındaki savaşın konu edindiği dizi, Cylon’lar tarafından gezegenleri işgal edilen insanların Dünya’yı bulmak üzere çıktıkları yolculuğu konu alıyordu. Aksiyon, politika, din ve felsefe içeren bir bilim-kurgu dizisi olan Battle Star Galactica’yı izlemeye başlayacak olanlara, dizinin yayınlanan mini-dizi ve filmlerle birlikte kronolojik olarak izlenmesi gerektiğini öneririz.

Bunu Sevdiyseniz: Yıldız Geçidi: Atlantis

Comments

comments