2018’in En İyi 10 Belgesel Filmi

2018’de vizyona giren belgeseller arasından; yapmış olduğumuz aşağıdaki sıralamaya, internet üzerinden takipçilerimizin vermiş olduğu oylarla son halini vermiş bulunmaktayız. Umarız 2019 yılı, belgesel filmlerin sinemaseverlerle buluşması açısından daha verimli bir yıl olarak geçer. Filmler hakkında yazılmış olan eleştiri yazılarını, yine aşağıda yer alan linklerden okuyabilirsiniz. Hepinize iyi okumalar…

Çirkin Kral Efsanesi

Güzelliğin On Par’ Etmez filmiyle 2012 yılında Altın Portakal kazanan Hüseyin Tabak’ın yönetmenliğini yaptığı Çirkin Kral Efsanesi, Yılmaz Güney’in oyunculuğu, yönetmenliği, politik duruşu ve kişisel hayatına ilişkin çarpıcı bir belgesel. İzleyenlere “günahı ve sevabı” ile Yılmaz Güney’i anlatan belgeseli herkes mutlaka izlemeli.

Film eleştirilerini okumak için tıklayınız.

Mekanlar ve Yüzler

Mekanlar ve Yüzler; Fransız Yeni Dalga’nın önemli isimlerinden Agnès Varda’nın, fotoğraf sanatçısı JR ile Fransa’da çıktığı yolculuğu ve bu yolculuk boyunca yaşadıkları deneyimi anlatıyor. Bu yaratıcı yolculuk boyunca; kişiler ve hatıralar eşliğinde, sizde ikiliye eşlik ediyorsunuz. Film aynı zamanda Agnès Varda’ya bir saygı duruşu.

Film eleştirilerini okumak için tıklayınız.

Güzel Adam Süreyya

Bir futbol takımının; futbolcusu, teknik direktörü ya da taraftarı değil, bir takımın malzemecisinin belgeselini yapmak sinema için ilginç bir hikaye. Hele ki bu kişi, Beşiktaş’ın emektarı Süreyya Soner ise iş daha da ilginçleşiyor. Sadece Beşiktaşlıların değil, tüm sporseverlerin ilgiyle izleyeceği Güzel Adam Süreyya, sinemasal açıdan da göz dolduruyor.

Film eleştirilerini okumak için tıklayınız.

Mr Gay Syria

Ayşe Toprak’ın yönetmenliğini yaptığı film, ülkelerini terk etmek zorunda kalmış iki Suriyeli, gay mültecinin, hayatlarını yeniden kurma çabalarını anlatıyordu. Ulusal Yarışma’da SİYAD ödülüne layık görülen Mr Gay Syria, cesurca işlediği konusuyla içimize işlemeyi başarıyordu.

Whitney

Whitney Houston’ın yükseliş ve çöküş hikâyesini anlatan ve yönetmenliğini Kevin Macdonald’ın üstlendiği Whitney, seyir zevki yüksek bir biyografi belgeseli olarak izleyenlerin beğenisini kazandı. Film; bu yılın müzik temalı işleri arasında, iyilerden biri olarak sıyrılmayı başardı.

Film eleştirilerini okumak için tıklayınız.

Babasının Kızı

Yılın en underrated filmlerinden biri olan Babasının Kızı, sinemada beklediği ilgiyi göremese de; Finlandiya’da yaşayan babasının yanından, Türkiye’deki babaannesinin yanına gelen bir gencin yaşadığı kültürel çatışmayı yer yer komik, yer yer trakik bir şekilde başarıyla anlatıyordu.

Yaşar Kemal Efsanesi

Bu yıl sinemada efsanelerin yılı olabilir. Yılmaz Güney Efsanesi’nin öncesinde vizyona giren Yaşar Kemal Efsanesi, bu kez dünyaca ünlü yazar Yaşar Kemal’in hayatını beyazperdeye taşıyordu.

Kırlangıçlar Susamışsa

Aslen 2014 yapımı olan ve vizyona ancak bu yıl girebilen Kırlangıçlar Susamışsa; belgesel ve kurgusal görüntülerin iç içe kullanarak, HES’lere karşı doğayı koruma mücadelesi veren köy halkının gerçek öyküsünü çarpıcı bir şekidle anlatıyordu.

Teknik Direktör Adnan Dinçer

Belgesel, 40 yıllık deneyimine ve başarılarına rağmen sistemin dışına itilen 75 yaşındaki ‘idealist’ teknik direktör Adnan Dinçer’in yaşam hikayesini anlatıyordu.

Sessizliğin Kardeşleri

Belgesel, yönetmen Taylan Mintaş’ın yıllar sonra gittiği köyünde karşılaştığı kuzenleri Toso ve Çao’nun hikâyesini konu ediyordu.

 

Comments

comments