2018’de vizyona giren filmler hakkında yaptığımız listelerin sonuncusunu, gördükleri ilgiden daha fazlasını hak eden filmler için yapalım istedik. Aynı zamanda sinemaseverlere izleme tavsiyeleri olarak da düşünülebilecek aşağıdaki filmler, umarız ilginizi çeker.
10-Upgrade

2018 yılında, sinemalarda iyi bir bilim-kurgu filmi izleme fırsatını yakalayamadık. Upgrade, belki konusunun hakkını veremiyordu ancak, düşük bütçesine rağmen türün meraklılarına iyi bir film izletmeyi başarıyordu. Film için ortalama Netflix bilim-kurgularının üzerinde dersek, sanırım bir fikir vermiş oluruz.

9-Entebbe’de 7 Gün

Hapishanelerde işkence gören Filistinli gerillaların serbest bırakılması için yapılan bir uçak kaçırma eyleminin ardından, rehinelerin kurtarılması amacıyla düzenlenen 1976 tarihli Entebbe Operasyonu’nu anlatan film, vasatın üstünde bir film olmayı başarıyordu. Politik anlamda, orta yolcu bir anlatıma sahip olan film, yine de sinemaseverlerin ilgisini hak ediyordu.

8-Taksim Hold’em

Toplamda 3.168 kişi tarafından izlenmiş olan film, gezi parkı eylemleri esnasında bir evde poker oynamak amacıyla buluşan bir grup gencin başından geçenleri anlatıyordu. O günlerde yaşananlara dışarıdan bir bakış atan Taksim Hold’em, tek mekanda geçmesine rağmen oyuncuların başarılı performansı ile sıkmadan izleniyordu.

7-İyi Günler

Liu Jian’ın yönettiği animasyon filmi, sert anlatımının yanı sıra ilginç bir tarza da sahipti. Kara mizah dozu yüksek bir suç filmi olan İyi Günler, yılın ilgi çekici animasyon filmlerinden biri oluyordu.

6-Partilerde Kız Tavlama Sanatı

Yönetmen John Cameron Mitchell’ın; HugoNebulaBram Stoker ve Newbery Medal gibi ödüllerin sahibi Neil Gaiman’ın, aynı isimli kısa öyküsünden sinemaya aktardığı film, tuhaf ama sıradışı bir bilim-kurgu/fantastik/punk filmi olarak ilgiyi hak ediyordu.

5-Foxtrot

Venedik Film Festivali’nden Jüri Büyük Ödülü’yle dönen film, İsrail’in militarizmle olan ilişkisini eleştirel bir şekilde ele alıyordu. Hem eğlenceli, hem de yıkıcı bir şekilde duygusal olmayı başaran filmi nerede görürseniz mutlaka izleyin.

4-Sıkı Dostlar

Before Sunrise ve Before Sunset filmleriyle tanıdığımız Richard Linklater’ın yönettiği film, önceki filmlerinin yanına yaklaşamasa da, samimi anlatımı ve gerçekçi diyalogları ile insanı yakalayabiliyordu.

3-Dul Kadınlar

Açlık, Utanç ve 12 Yıllık Esaret filmlerinin Oscar ödüllü yönetmeni Steve McQueen’in son filmi, bir bakıma bu filmlerin gölgesinde kalıyordu. Bol karakterli bir hikayeyi başarılı bir şekilde beyazperdeye aktaran yönetmen, aslında çok da kötü olmayan bir işe imza atıyordu.

2-El Royale’de Zor Zamanlar

Yılın en ilgi çekici filmlerinden olan ve yönetmenliğini  Drew Goddard yaptığı film, yaklaşık 2 saatlik süresini kesinlikle izleyenlere hissettirmiyordu. Tarantinovari bir anlatıma sahip olan El Royale’de Zor Zamanlar, müzikleri ve oyuncuların performansı ile yılın iyi filmlerinden biri olarak anılmayı hak ediyordu.

1-Mirasçılar

Altın Ayı için de yarışan Paraguay yapımı Mirasçılar, yönetmen Marcelo Martinessi’nin ilk uzun metrajlı filmi olurken, oyuncuların performansı ile özel bir film oluyordu. Bu yılın en iyi filmleri listesinde kendisine kolaylıkla yer bulabilecek film, Berlin’de ‘Gümüş Ayı’ ve ‘En İyi Kadın Oyuncu’ (Ana Brun) ödüllerine uzanmıştı.

Comments

comments