Bu yılın en verimli türlerinden biri olan Biyografi filmleri listemizin değerini liste dışı kalan filmlere bakarak değerlendirmek mümkün. Tolkien, Deli ve Dahi, İskoçya Kraliçesi Mary, Skandal, Elektirik Savaşları gibi filmleri maalesef listemize alamadık. Aynı zamanda Netflix’te yayınlanan Irishman’i kolayca bu kategoriye dahil etmek mümkün.

2019 yılında vizyona giren filmler içerisinden belirlediğimiz 2019’un En İyi 10 Biyografi Filmi listemizi sizlerin beğenisine sunuyoruz. iyi okumalar…

10-Hain / Il Traditore – (Tommaso Buscetta)

İstanbul Film Festivali tarafından 2010’da Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne layık görülen Marco Bellocchio’nun, Cannes’da Altın Palmiye için yarışan son filmi Hain, Sicilya’nın en ünlü mafya babalarından birinin gerçek hayat hikâyesini anlatıyor. Yönetmen, belgesele yakın bir anlatımı tercih ederek, bir itirafçının anlatımlarından yola çıkan gerçekçi bir filme imza atıyor.

9-Loro – (Silvio Berlusconi)

The Young Pope dizisiyle popüler olan yönetmen Paolo Sorrentino, oysaki bugüne kadar pek çok iyi filme (Muhteşem Güzellik, Gençlik vb.) imza atmıştı. Yönetmen bu sefer, skandallarıyla ünlü İtalya eski başbakanı Silvio Berlusconi’nin hayatına odaklanıyor. Yönetmen, bu tartışmalı siyasetçinin hayatı üzerinden başarılı bir İtalya’ya eleştirisi ortaya çıkarıyordu.

8-Bir Kadın Zaferi / De Dirigent – (Antonia Brico)

Orkestra şefi olmayı hayal eden ve bu hayalinin peşinden gidebilmek için bir çok engeli aşmak zorunda kalan Antonia Brico’nun hayat hikayesini anlatan film, aynı zamanda yılın en başarılı sanat filmlerinden biri olmayı başarıyordu.

7-Asfaltın Kralları / Ford v. Ferrari – (Carroll Shelby & Ken Miles)

Yılın en iyi aksiyon filmlerinden biri olan film, 1966 yılında düzenlenen Le Mans 24 Saat Yarışı’nın gerçek hikayesini konu alıyor. Her ne kadar iki kişinin hikayesinden yola çıkmış olsa da, Daha çok Ken Miles’ın hikayesine odaklanan film, aynı zamanda Christian Bale’ın oyunculuğu ile dikkat çekiyordu.
6-Colette (Sidonie-Gabrielle Colette)

Fransız yazar Sidonie-Gabrielle Colette’in kocasının gölgesinde kalmaya mahkum edilmesine neden olan herseye dair açtığı, aynı zamanda yazarın kendi ismini almak için verdiği hayranlık uyandırıcı savaşı başarılı bir şekilde anlatıyordu.

5-İhtiyar Adam ve Silah / The Old Man & The Gun (Forrest Tucker)

Toplamda 18 kere hapisten kaçmayı başaran Forrest Tucker’ın son bir banka soygunu ile vedasını anlatan film, Robert  Rerford’un usta oyunculuğu ile keyifle izleniyordu. Filmin senaryosunu “a Ghost Story” filminin senaristi olan David Lowery kaleme alıyordu.

4-Yuli (Carlos Acosta)

Ken Loach’un uzun yıllardır birlikte çalıştığı senaristi Paul Laverty’nin kaleme aldığı film, Kübalı ünlü dansçı Carlos Acosta’nın hayatını anlatıyordu.

3-Laurel ile Hardy / Stan & Ollie – (Stan Laurel & Oliver Hardy)

Ünlü komedyen ikilinin yıldızlarının sönmeye başladığı bir dönemde perde arkasında yaşananları gözler önüne seriyordu. Özellikle ikiliye hayat veren Steve Coogan ve John C. Reilly’nin performansları ile dikkat çekiyordu.

2-Rocketman – (Elton John)

Müzik dünyasının en nev-i şahsına münhasır isimlerinden biri olan Elton John’un süperstarlık yolunda ilerlediği yılları, çocukluğuna yapılan geri dönüşlerle anlatan film, usta sanatçıyı tanımak için müthiş bir fırsat yaratıyor. Film, geçtiğimiz yıl izlediğimiz ve Fredy Mercury’nin hayatını anlatan Bohemian Rhapsody’ye benzetilse de, Taron Egerton’un Elton John yorumunun daha başarılı olduğunun altını çizebiliriz.

1-Van Gogh: Sonsuzluğun Kapısında / At Eternity’s Gate – (Vincent Van Gogh)

William Dafoe’nun artık sıradanlaşan usta oyunculuğu ile canlandırdığı Vincent Van Gogh’un son günlerine odaklanan film, usta oyuncunun yaşı nedeniyle eleştirilere hedef olmuştu. Ancak özellikle yaşananları sanatçının bakış açısından anlatan film, bu görsel tercihi ile bu zamana kadar yapılan diğer Van Gogh filmlerinden ayrılmayı başarıyordu.

 

 

Comments

comments