2000’li yıllarda yapılmış olan bilim-kurgu filmleri içerisinden hazırlamış olduğumuz “21. Yüzyılın En İyi Bilim-Kurgu Filmleri” listemizin ilk bölümünü sizlerle paylaşıyoruz. İyi okumalar…

20-Bulut Atlası (2012)

Yön: Tom Tykwer, Lana Wachowski, Lilly Wachowski

Oyn: Tom Hanks, Halle Berry, Jim Broadbent, Hugo Weaving

David Mitchell’ın her bir karakterin hikayesini farklı bir uslüp ve teknik ile anlattığı müthiş kitabı Bulut Atlası, kitabın ruhuna yakışır bir şekilde Matrix’in yönetmenleri Wachowski Kardeşler ve Koş Lola Koş, Koku: Bir Katilin Hikayesi filmleri ile tanınan yönetmen Tom Tykwer işbirliği ile 2012 yılında beyazperdeye aktarılmıştı. Değişik zaman ve mekânlarda geçen altı farklı hikaye, aynı oyuncuların her bölümde farklı kişileri canlandırdığı bir formatta, birbirini tamamlayacak şekilde ustaca bir araya getiriliyordu. İnsanlığın yüzyıllara dayanan bu yolculuğunu izlerken, doğayı ve yaşamı katledenin yine insanın kendisi olduğu; hangi şartlar altında olunursa olunsun, asıl olan tarihsel şeyin insanın tercihleri ve haksızlığa karşı direnmeyi seçmesi gerektiği anlatılıyordu.

Bu filmi sevenlere film önerisi: Fountain (2006) – Yön: Darren Aronofsky

19-Avatar (2009)

Yön: James Cameron

Oyn: Sam Worthington, Zoe Saldana, Sigourney Weaver

Titanik, Terminatör, Aliens filmlerini yönetmeni James Cameron’un uzun yıllar üzerine çalıştığı filmi Avatar, 3D teknolojisine getirdiği yeniliklerin yanı sıra, bunu başarılı bir şekilde uygulayarak bilim-kurgu türene yeni bir soluk getirmeyi başarmıştı.

Bu filmi sevenlere film önerisi: Başlat Ready Player One (2018) – Yön: Steven Spielberg

18-Marslı (2015)

Yön: Ridley Scott

Oyn: Matt Damon, Jessica Chastain, Kristen Wiig

Blade Runner ve Yaratık gibi efsane bilim-kurgu filmlerinin yönetmeni Ridley Scott, 2000’li yıllarda Yaratık’ın kökenlerine dönerken, ortaya çıkan sonuç ile bizi hayal kırıklığına uğratmıştı. Ancak yönetmenin Andy Weir’in kitabından uyarladığı Marslı, nefes kesen bir film olarak izleyenleri etkilemeyi başarmıştı.

Bu filmi sevenlere film önerisi: Apollo 13 (1995) – Yön: Ron Howard

17-Her (2013)

Yön: Spike Jonze

Oyn: Joaquin Phoenix, Amy Adams, Scarlett Johansson

John Malkovich Olmak ve Adaptation filmleri ile yaratıcılığını kanıtlayan yönetmen Spike Jonze, Her filmi ile izleyenleri sarsmayı beceriyordu. Çağımızın gittikçe yalnızlaşan bireyleri ve günümüzün ilişkileri üzerine kafa yoran Her ise, Joaquin Phoenix’in müthiş performansı ile bir kat daha etkileyici olmayı başarıyordı.

Bu filmi sevenlere film önerisi: S1mone (2002) – Yön: Andrew Niccol

16-Star Trek (2009)

Yön: J.J. Abrams

Oyn: Chris Pine, Zachary Quinto, Simon Pegg

70’li yıllarda izleyenleri derinden etkilemeyi başaran, günümüze kadar pek çok devam filmine konu olan Star Trek; Atılgan’ın mürettebatının çömezlik yıllarını anlatan 2009 yapımı film ile genç kuşakları da etkilemeyi beceriyordu. Bu başarıda hiç kuşku yok ki en büyük pay, Lost dizisinin yapımcısı olarak tanınan J.J. Abrams’ın oluyordu.

Bu filmi sevenlere film önerisi: Star Trek Bilinmeze Doğru (2013) – Yön: J.J. Abrams

15-Snowpiercer (2013)

Yön: Joon-ho Bong

Oyn: Chris Evans, Jamie Bell, Tilda Swinton

Kıyamet sonrası bir gelecekte, hayatta kalan insanların durmadan yoluna devam eden trenin içerisinde yaşayabildiği bir dünyada geçen Snowpiecer; Fransız bir çizgi romandan uyarlanan bir senaryoyu, Güney Kore’li bir yönetmeni ve Hollywood’un ünlü isimlerini bir araya getiriyordu. Sınıf farklılıkları üzerine sözünü sakınmadan söyleyen film, ayrıca yüksek şiddetli sahneler içeriyordu.

Bu filmi sevenlere film önerisi: Okja (2017) – Yön: Joon-ho Bong

14-Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı (2017)

Yön: Denis Villeneuve

Oyn: Harrison Ford, Ryan Gosling, Ana de Armas

İlk filmden 35 yıl sonra  vizyona giren film; son yılların en etkileyici yönetmenlerinde biri olan Denis Villeneuve’un usta işçiliği ile, hem ilk filme saygı duruşunu yapıyor, hem de hikayenin üstüne koymayı başarıyordu. Arrival ile bilim-kurgu türüne getirdiği yenilikçi ve derinlikli bakışı, bu filmi ile devam ettiren Villeneuve, ilk filmin gölgesinden sıyrılarak modern bir başyapıta imza atıyordu.

Bu filmi sevenlere film önerisi: Mad Max Fury Road (2015) – Yön: George Miller

13-Looper (2012)

Yön: Rian Johnson

Oyn: Joseph Gordon-Levitt, Bruce Willis, Emily Blunt

Son olarak Star Wars: Son Jedi filmi ile yeteneğini bir kez daha kanıtlayan Rian Johnson’ın en iyi filmi olan Looper, zamanda yolculuk ve aksiyon temasını başarılı bir şekilde harmanlayarak, türün meraklılarını fazlasıyla tatmin etmeyi başarıyordu.

Bu filmi sevenlere film önerisi: Predestination (2014) – Yön: Michael Spierig, Peter Spierig

12-Moon (2009)

Yön: Duncan Jones

Oyn: Sam Rockwell, Kevin Spacey, Dominique McElligott

Duncan Jones’un ilk yönetmenlik denemesi olan Ay; derinlikli alt metni, minimalist yapısı ve Sam Rockwell’in başarılı performansı ile göz dolduruyordu. Yarattığı atmosferi ve süpriz sonuyla izleyenleri derinden etkilemeyi başarabilmişti.

Bu filmi sevenlere film önerisi: The Island (2005) – Yön: Michael Bay

11- Edge of Tomorrow (2014)

Yön: Doug Liman

Oyn: Tom Cruise, Emily Blunt, Bill Paxton

Geçmişi Olmayan Adam ile aksiyona ilişkin rüştünü ispatlayan yönetmen Doug Liman, Edge of Tomorrow ile popüler bir başyapıt ortaya çıkartıyordu. Bugün Aslında Dündü filminin çıkış noktasına benzer bir fikri, aksiyon filmine yerleştirerek izleyenlerin heyecandan aklını alıyordu.

Bu filmi sevenlere film önerisi: Elysium: Yeni Cennet  (2013) – Yön: Neill Blomkamp

Listenin 10-1 arası bölümünü görmek için tıklayın: 21. Yüzyılın En İyi Bilim-Kurgu Filmleri (2.Bölüm)

Comments

comments