21. Yüzyılın En İyi Bilim-Kurgu Filmleri listemizde geriye saymaya devam ediyoruz. 20’den geriye doğru saydığımız ilk bölümde listenin dışında bıraktığımız filmler hep aklımızın bir köşesinde durmaya devam ediyordu. Bu sefer ise, hangi filmin daha iyi olduğunu düşünürken bayağı zorlandık. İyi okumalar…

10-Ex Machina (2014)

Yön: Alex Garland

Oyn: Alicia Vikander, Domhnall Gleeson, Oscar Isaac

Aynı zamanda Netflix yapımı bilim-kurgu filmi Annihilation’un yönetmeni olan Alex Garland’ın  ilk filmi olan Ex Machina, orjinal bir hikayeyi yenilikçi bir şekilde anlatarak, çok büyük bütçeler olmadan da bilim-kurgu filmi yapılabileceğini herkese gösteriyordu. Yapay zeka üzerine bağımsız bir film izlemek isteyenler lütfen buraya buyursun.

Bu filmi sevenlere film önerisi: Automata  (2014) – Yön: Gabe Ibáñez

9-Azınlık Raporu (2002)

Yön: Steven Spielberg

Oyn: Tom Cruise, Colin Farrell, Samantha Morton

Bu listede bir Steven Spielberg filmi olmazsa olmazdı. Yönetmenin 2000’li yıllarda yönettiği Yapay Zeka (2001), Dünyalar Savaşı (2005), Başlat Ready Player One (2018) gibi çok güzel bilim-kurgu filmleri arasından bu seçimi yapmak ise çok zor oldu. Azınlık Raporunu seçmemizin nedeni,  Philip K. Dick’in bir kısa öyküsünden böylesine saat gibi işleyen bir film ortaya çıkarmayı başarabilmesi oldu.

Bu filmi sevenlere film önerisi: Total Recall  (1990) – Yön: Paul Verhoeven

8- WALL-E (2008)

Yön: Andrew Stanton

“Sadece çocuklara değil yetişkinlere yönelik animasyon” klişesini bir üst noktaya taşıyan, filmin yarısını adeta sessiz bir film gibi izleyiciye sunan, sinema tarihine dair içerisinde sayısız referans barındıran, içerdiği eleştirel ve çevreci mesajlarla kalpleri kazanan bir film Wall-E. Pixar’ın bu denli saygınlık kazanmasında filmin önemi çok büyük.

Bu filmi sevenlere film önerisi: The Iron Giant  (1999) – Yön: Brad Bird

7- District 9 (2009)

Yön: Neill Blomkamp

Oyn: Sharlto Copley, David James, Jason Cope

Dünyamıza gelen uzaylıların District 9 diye anılan bir toplama kampına kapatıldıkları film, göçmen ve ırkçılık sorununa dair eleştiri yaparken, mockumentary tarzı ile daha gerçekçi bir bilim-kurgu olmayı başarıyordu. Şu ana kadar bilim-kurgu filmleri ile tanınan yönetmen Neill Blomkamp’ın en iyi filmi.

Bu filmi sevenlere film önerisi: Chappie (2015) – Yön: Neill Blomkamp

6- Interstellar (2014)

Yön: Christopher Nolan

Oyn: Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain

Yönetmen Christopher Nolan’ın Stanley Kubrick’in şaheseri 2001: Uzay Macerası filmi ile kıyaslanacak bir felsefi alt metne sahip, bilim-kurgu filmlerinin sınırlarını zorlayan, karmaşık ama ileri görüşlü filmi Interstellar; zamanla değeri daha fazla anlaşılacak bir modern başyapıt.

Bu filmi sevenlere film önerisi: Time Trap (2017) – Yön: Mark Dennis, Ben Foster

5- Children of Men (2006)

Yön: Alfonso Cuarón

Oyn: Julianne Moore, Clive Owen, Chiwetel Ejiofor

Doğurganlığın son bulması ile insanlığın neslinin tükenmeye yüz tuttuğu, sokaklara anarşinin ve kaosun hakim olduğu bir dünyada, hamile bir kadın ile eski bir aktivistin var olup olmadığı bile belli olmayan bir umuda doğru yaptıkları yolculuğun hikayesi. Alfonso Cuarón usta yönetmenliği ile izleyenleri büyülemeyi başarıyor.

Bu filmi sevenlere film önerisi: The Road (2009) – Yön: John Hillcoat

4-Arrival (2016)

Yön: Denis Villeneuve

Oyn: Amy Adams, Jeremy Renner, Forest Whitaker

Nev-i şahsına münasır yönetmen Denis Villeneuve’üngereksiz aksiyon ve efektlerden kaçınarak yaptığı, ancak seyirciyi insanın evrendeki yeri, zaman ve varoluşu hakkında zor zorularla başbaşa bıraktığı filmi Arrival; 2016 yılının sinema olaylarından biri olmayı başarmıştı.

Bu filmi sevenlere film önerisi: Close Encounters Of The Third Kind (1977) – Yön: Steven Spielberg

3- Gravity (2013)

Yön: Alfonso Cuarón

Oyn: Alfonso Cuarón, Jonás Cuarón

Bugünlerde Roma filmiyle ne kadar iyi bir yönetmen olduğu sıkça konuşulan Alfonso Cuarón, nefes kesen filmi Yerçekimi ile izleyenlerin ağzını açık bırakan bir sinema deneyimine imza atmıştı. Basit bir hikayeyi hem görsel, hem de teknik açıdan mükemmel bir şekilde sinemaya aktarıyordu.

Bu filmi sevenlere film önerisi: Solaris (2002) – Yön: Steven Soderbergh

2- Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004)

Yön: Michel Gondry

Oyn: Jim Carrey, Kate Winslet, Tom Wilkinson

Bir makine yarımıyla sevdiği kişiyi anılarından silmeye karar veren bir adamın hikayesini anlatan film, Michel Gondry ve Charlie Kaufman ikilisinin yaratıcılığından beslenirken, unutmak ve hatırlamak üzerine duygu yüklü bir film olarak etkisini bugüne kadar devam ettiriyordu.

Bu filmi sevenlere film önerisi: Dark City (1998) – Yön: Alex Proyas

1-Inception (2010)

Yön: Christopher Nolan

Oyn: Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page

Christopher Nolan’ın kariyerindeki en iyi filmi olmasının yanı sıra, sinemanın sınırlarını genişleten, bunu yaparken hayret uyandıran bir yaratıcılık sergileyen bir şaheser karşınızdaki. Sadece konusu ile değil, müziklerinden kurgusuna, oyunculuklardan yönetime senaryoya kadar kusursuz bir film.

Bu filmi sevenlere film önerisi: Paprika (2006) – Yön: Satoshi Kon

Listenin ilk bölümünü görmek için tıklayın: 21. Yüzyılın En İyi Bilim-Kurgu Filmleri (2.Bölüm)

Comments

comments