38. kez düzenlenen İstanbul Film Festivali’nin ödülleri, Rahmi M. Koç Müzesi’nde yapılan törenle sahiplerini buldu. Sunuculuğunu Yekta Kopan’ın yaptığı gecede tüm katagorilerde toplam 52 film ödülün sahibi olmak için yarıştı.

Gecenin Kazanana “Kız Kardeşler”

38. İstanbul Film Festivali’nin, Ulusal Yarışma’da en iyi filme verilen “Ulusal Altın Lale Ödülü”, 9 film arasından Emin Alper’in yönettiği “Kız Kardeşler” filminin oldu. filmin yönetmeni Emin Alper “En İyi Yönetmen” ödülünün sahibi olurken, Onat Kutlar anısına verilen Jüri Özel Ödülü’nü Emre Yeksan’ın yönettiği “Yuva” kazandı.

Uluslararası Yarışma’nın Kazananı “Sinekkuşu” Oldu

Jüri başkanlığını usta yönetmen Lynne Ramsay’nin üstlendiği Uluslararası Yarışma’da “Uluslararası Altın Lale Ödülü”, “inceliği, güzelliği, duygusal etkisi ve yetkinliğiyle genç bir kızın dünyadaki yerini ve yaşamında bir pırıltı bulma çabasını çok güzel çizdiği için” Bora Kim’in yönettiği “Sinekkuşu” filminin oldu.

ALTIN LALE ÖDÜLLERİ

Ulusal Yarışma
Altın Lale En İyi Film: “Kız Kardeşler” (Emin Alper)
Jüri Özel Ödülü: Emre Yeksan – “Yuva”
Mansiyon: “Aden” (Barış Atay)
En İyi Yönetmen: Emin Alper – “Kız Kardeşler”
En İyi Kadın Oyuncu: Cemre Ebüzziya, Ece Yüksel ve Helin Kandemir – “Kız Kardeşler”
En İyi Erkek Oyuncu: Kutay Sandıkçı – “Yuva”
En İyi Senaryo: Serhat Karaaslan – “Görülmüştür”
En İyi Görüntü Yönetmeni: Jakub Giza – “Yuva”
En İyi Kurgu: Ali Aga – “Görülmüştür”
En İyi Özgün Müzik: Giorgos ve Nikos Papaioannou – “Kız Kardeşler”

Uluslararası Yarışma
Altın Lale: “Sinekkuşu” (Bora Kim)
Jüri Özel Ödülü: “Ağaçlardan Bahsetmek” (Suhaib Gasmelbari)

DİĞER ÖDÜLLER

Ulusal Belgesel Yarışması
En İyi Belgesel: “Tanrı Göçmen Çocukları Sever mi Anne?” (Rena Lusin Bitmez
Mansiyon: “Baştan Başa” (Aylin Kuryel ve Fırat Yücel)

Sinemada İnsan Hakları Ödülü
En İyi Film: “Aralık’ta” (Enrique Castro Ríos)
Mansiyon : “#Dişil Haz” (Barbara Miller)

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü
“Nebula” (Tarık Aktaş)

Ulusal Kısa Film Yarışması
En İyi Kısa Film: “Avarya” (Gökalp Gönen)

FIPRESCI Ödülleri

Uluslararası Yarışma: “Ağaçlardan Bahsetmek” (Suhaib Gasmelbari)
Ulusal Yarışma: “Kız Kardeşler” (Emin Alper)
Ulusal Kısa Film Yarışması: “Gümüş” (Deniz Telek)

Comments

comments