38. İstanbul Film Festivali 5-16 Nisan tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak. Festival programı bu sabah düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.

Bu yıl Yaşam Boyu Başarı Ödülü yönetmen Şerif Gören’e verilecek. Ayrıca Türkan Şoray’ı 9 farklı rolde izlediğimiz, Şerif Gören’in 1987 tarihli filmi ON KADIN, restore edilmiş haliyle yapılacak gala gösteriminde 10 Nisan’da izleyiciyle buluşacak. Sinema Onur Ödülleri,oyuncu ve yapımcı Göksel Arsoy ve oyuncu Selda Alkor’a, Sinema Emek Ödülü ise akademisyen Jak Şalom’a 4 Nisan’daki Açılış Töreni’nde takdim edilecek.

Uluslararası Yarışma

Uluslararası Yarışma’da festivalin büyük ödülü Altın Lale için 10 ülkeden 12 film yarışacak. Ünlü yönetmen Lynne Ramsay’in başkanlığındaki jüride Kanadalı yönetmen Philippe Lesage, ödüllü oyuncular Damla Sönmez ile Moe Dunford ve Berlinale Avrupa Film Marketi direktörü Matthijs Wouter Knol yer alıyor.

Ulusal Yarışma

Ulusal Yarışma’da 9 yerli filmin olduğu seçki ödül için gösterilecekler. Yönetmen Ümit Ünal başkanlığındaki jüride, görüntü yönetmeni Andreas Sinanos, oyuncular Derya Alabora ve Alican Yücesoy ile yazar ve senarist Gaye Boralıoğlu yer alıyor. En İyi Film 150.000 TL, En İyi Kadın ve En İyi Erkek Oyuncu da 10.000’er TL ile ödüllendirilecek. Onat Kutlar anısına verilecek Jüri Özel Ödülü’nü kazanan filmin yapımcısına 50.000 TL verilecek. Anadolu Efes A.Ş. ise 50.000 TL’lik En İyi Yönetmen ödülünü takdim edecek.

Sinemada İnsan Hakları Yarışması

Sinemada İnsan Hakları Yarışması’nda bu yıl 10 film gösterilecek. Jüride Romanyalı yönetmen Florin Şerban, oyuncu, yönetmen ve tiyatro yazarı Nihal Koldaş ile yönetmen ve video sanatçısı Adrian Figueroa yer alıyor.

Ulusal Belgesel Yarışması

Ulusal Belgesel Yarışması’nda 11 film gösterilirken, jüride Melek Ulagay Taylan, Diana Näcke ve Didem Pekün yer alacak.

Ulusal Kısa Film Yarışması

11 filmin yer aldığı Ulusal Kısa Film yarışmanın jüri üyeliğini Umut Subaşı, Esme Madra ve Halil Babür üstlenecek.

Bu yıl gösterimler,geçen yıl olduğu gibi, Beyoğlu’nda Atlas ve Beyoğlu sinemaları, Pera Müzesi oditoryumu, Cinemaximum City’s, Cinemaximum Zorlu ve Kadıköy’de Rexx ve Kadıköy sinemalarında, toplam 8 salonda yapılacak. Festival sohbetleri, söyleşiler, basın buluşmaları, sektör görüşmeleri ile etkinliklere Yapı Kredi Kültür Sanat ev sahipliği yapacak.

Hafta içi 11.00, 13.30 ve 16.00 seanslarının öğrenci biletleri 2 TL olarak belirlenirken, Festival biletleri 23 Mart Cumartesi 10.30’dan itibaren Biletix satış kanalları ile Beyoğlu’nda Atlas, Kadıköy’de Rexx sinemalarında genel satışa çıkıyor. Detaylı bilgi: https://film.iksv.org/

Comments

comments