DC evreninin bir süredir Marvel tarafından sürklase edilmesinin önüne geçecek formül peşinde koşuluyordu. Bu soruna ilaç olması amacıyla ortaya çıkan ve Yenilmezler ekibiyle rekabet edeceği düşünülen Adalet Birliği geçtiğimiz haftalarda vizyona girdi. Film; özellikle DC sinematik evreninin alışıldık filmlerinin aksine çok daha konuşkan, espirili ve eğlenceli bulundu. Ancak bu durum, filmin gişede çuvallamasının önüne geçemedi. Peki bunun sebepleri nelerdi?

1-Kötünün kötüsü: “Steppenwolf”

Joker karakterini saymazsak DC evreninin bir kötü karakter sorunu olduğunu söyleyebiliriz. Süpermen serisinin kötü karakteri Lex Luthor ve Batman vs Superman filminin kötü karakteri Doomsday, çizgi romanın aksine beyazperdeye kötü aktarılmıştı. Justice League filmi ise; bir merhaba bile demeden kutuları çalıp kaçan, dayak yediğinde küsen, yanında yüzlerce eleman istihdam eden bir kötüye sahip: “Steppenwolf”. Filmin başından kazanacağımız garanti gibi.

2-Film, Justice League pilot bölümü olmaktan kurtulamıyor

Marvel filmlerinin aksine, DC filmlerinde saplantılı bir şekilde karakterlerin geçmişlerinin uzun uzun işlenmesi seyircinin ilgisini pek çekmediği farkedilmiş olacak ki, bu filmde olaylar akışına bırakılmış durumda. Ancak; formülü tersine çevirmeye çalışırken, bu sefer Justice League ekibinin oluşturulması hikayesi çok fazla sündürülmüş durumda.

3-Hikayenin yan öyküleri çok zayıf

Karakterlerinin geçmişlerine takınılmamış olunmasını övmüş olsak da, araya serpiştirilen yan hikayelerin zayıflığı çok fazla sırıtıyor. Flash’ın hapishanedeki babası, Aquaman’in yardımcı olduğu kasaba, Cyborg’un babasıyla olan hikayesi vb. keşke daha eli yüzü düzgün anlatılabilseydi.

4-Yenilmezler serisini geçmesi için önünde çok yol var

Marvel’in serisi Yenilmezler; gerek tek tek karakterlerin filmleri, gerekse kendi hikayesi ile çok başarılı bir atmosfer yaratmayı başardı. Öyle ki, artık aileden biriymiş gibiler. Eminiz ki; filmleri defalarca seyretmekten sıkılmayan çok fazla kişi vardır. Ancak ne Batman, ne Superman için bunu söylemek mümkün değil. Justice League bu vizyonsuzluktan nasibini çokça alıyor.

5-Süperman

Film; aynı zamanda öldüğünü gördüğümüz Superman’in dönüş hikayesi. Ancak bu hikaye de, bir anda oluveriyor. Takıma geldiği andan itibaren ise, diğer tüm karakterleri domine ediyor. Bu kısım pek inandırıcı durmamış.

 

Comments

comments