30 Eylül-4 Ekim tarihleri arasında Beyoğlu Sineması’nda yapılacak olan 55. Ulusal Yarışma’nın 7 filmden oluşan film seçkisi belli oldu. Antalya Film Festivali’nden ulusal yarışma bölümünün kaldırılması ile bu yarışmaya alternatif olarak ilk defa geçtiğimiz yıl düzenlenen “Ulusal Yarışma”bu yılda birbirinden önemli filmleri sinemaseverlerle buluşturacak.

55. Ulusal Yarışma’nın 7 filmden oluşan seçkisi

55. Ulusal Yarışma’da; Hüseyin Karabey’in Melih Cevdet Anday’ın tiyatro oyunundan uyarladığı “İçerdekiler”, Tayfun Pirselimoğlu’nun geçtiğimiz günlerde sinemalarda izlediğimiz filmi “Yol Kenarı”, Gênco filmiyle tanıdığımız Ali Kemal Çınar’ın ne Kürtçe’yi ne de Türkçe’yi konuşup anlayabilen Osman’ın öyküsünü anlattığı “Di Navberê De / Arada”, Mehmet Ali Konar’ın 90’lı yılların karanlık politik atmosferinde büyüyen Mirza’nın hikâyesini takip ettiği “Hewno Bêreng / Renksiz Rüya”, çocuk yaşta bulduğu ölü atı hatırlayan Hay’ın, adım adım madde ile canlının uyumuna, ruhun doğadaki yerine tanık olduğu yolculuğunu anlatan, Tarık Aktaş’ın ilk filmi “Nebula”, Rojda Akbayır’ın ailesi ile yüzleşmek ve babasıyla hesaplaşmak için çıktığı yolculuğu ele alan belgeseli “Parçalar”, yaşadığı köyün yakınlarında bir ormanda saklanmakta olan Ali’yle karşılaşan 25 yaşındaki dilsiz Sibel’in öyküsünü anlatan Çağla Zencirci ve Guillaume Giovanetti imzalı “Sibel” yer alıyor.

55. Ulusal Yarışma’nın açılış filmi olarak Türkiye sinemasının klasiklerinden “Keşanlı Ali Destanı” belerilenirken, Ertem Göreç’in yönettiği, Vedat Türkali’nin senaryosunu yazdığı “Karanlıkta Uyananlar” ise özel bir gösterimle sinemaseverlerle buluşacak.

 

Comments

comments