Bu yıl 57.’ncisi düzenlenen Altın Portakal Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu. Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda En İyi Film ödülünü Hayaletler filmi alırken, En İyi Yönetmen Ödülü Hayaletler filminin yönetmeni Azra Deniz Okyay’ın oldu.

12 filmden oluşan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın jüri başkanlığını Ercan Kesal yaparken, diğer jüri üyelerini Gülse Birsel, Kıvanç Sezer, Taner Birsel ve Zeynep Oral oluşturdu.Gecede En iyi Belgesel Film Ödülü Deniz Tırtum’un yönettiği Maddenin Halleri’ne verilirken, Uluslararası Uzun Metraj En iyi Film Ödülü Nereye Gidiyorsun, Aida?’nun oldu.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda ödül alan film ve isimler şöyle:

Değerlendiren – Ercan Kesal (Başkan), Gülse Birsel, Kıvanç Sezer, Taner Birsel ve Zeynep Oral

  • En İyi Film: Hayaletler (Azra Deniz Okyay, Dilek Aydın)
  • Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: Çatlak (Fikret Reyhan, Nizam Reyhan)
  • Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü: Kumbara (Ferit Karol)
  • En İyi Yönetmen: Azra Deniz Okyay (Hayaletler)
  • Cahide Sonku Ödülü: Asiye Dinçsoy, Betül Esener, Dudu Yetik (Dirlik Düzenlik)
  • En İyi Senaryo: Tunç Şahin (İnsanlar İkiye Ayrılır)
  • En İyi Görüntü Yönetmeni: Hayk Kirakosyan (Gölgeler İçinde)
  • En İyi Müzik: Greg Dombrowski (Gölgeler İçinde)
  • En İyi Kurgu: Ayris Alptekin (Hayaletler)
  • En İyi Sanat Yönetmeni: Armen Ghazaryan (Gölgeler İçinde)
  • En İyi Kadın Oyuncu: Tuğçe Yolcu, Süreyya Kilimci, Elif Ürse, Gülçin Kültür Şahin, Canan Atalay (Çatlak)
  • En İyi Erkek Oyuncu: Ahmet Mümtaz Taylan (Gelincik)
  • En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Nalan Kuruçim (Hayaletler), Nezaket Erden (İnsanlar İkiye Ayrılır)
  • En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Emrah Özdemir (Hayaletler)
  • Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödülü: Gölgeler İçinde (Erdem Tepegöz)
  • Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü: Erdem Tepegöz (Gölgeler İçinde)

Ulusal Belgesel Film Yarışması:

Değerlendiren – Bingöl Elmas, Köken Ergun, Kurtuluş Özgen

  • En İyi Film: Maddenin Halleri (Deniz Tortum)
  • Jüri Özel Ödülü: Mimaroğlu (Serdar Kökçeoğlu)

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması:

Değerlendiren – Emin Alper, Ada Solomon, Frederic Boyer, Niki Karimi, Sandra Kogut

  • En İyi Film: Nereye Gidiyorsun, Aida? (Jasmila Bani)
  • En İyi Yönetmen: Massoud Bakhshi (En Uzun Gece)
  • En İyi Erkek Oyuncu: Ali Suliman (200 Metre), Salim Daw (Gaza Mon Amour)
  • En İyi Kadın Oyuncu: Natasa Stork (Belirsiz Bir Süre İçin Birlikteliğe Hazırlık)

Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması:

  • En İyi Film: Mamaville (Irmak Karasu)
  • Jüri Özel Ödülü: Binbir Gece Masalları (Mahsum Taşkın)

Comments

comments