Bu hafta 6 yeni film vizyona girerken, haftanın öne çıkan filmi, Takashi Miike’nin Cannes’da Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde gösterilen son filmi İlk Aşk (First Love) oluyor.

İlk Aşk, aşık olduğu kıza yardım etmek için zorlu bir gece geçiren bir boksörün hikayesini anlatıyor. Yönetmen, geleneksel yakuza anlatısı ile naif bir aşk hikayesini bir araya getirirken, eğlenceli ve aksiyon dolu bir film ortaya koyuyor.

Haftanın bir diğer filmi olan Bloodshot: Durdurulamaz Güç (Bloodshot), öldürülmesinin ardından Bloodshot olarak tekrar hayata döndürülen bir askerin hikayesini konu ediyor. Çizgi-roman uyarlaması olan filmin başrolünde 52 yaşındaki Vin Diesel yer alıyor. Filmin, ülkemizde 340 salonda gösterime girdiğini belirtelim. Hatıraları bir şirket tarafından kontrol edilen ve damarlarındaki nano teknoloji sayesinde yenilmez olan Bloodshot, hayatının kontrolünü yeniden ele almak için savaşmak zorunda kalır.

Goodnight Mommy filmi ile beğenilen Avusturyalı Severin Fiala ve Veronika Franz ikilisinin yeni korku filmi Mürit (The Lodge), Sundance Film Festivali’nden övgülerle dönmeyi başardı. Film, bir dağ evinde yaşanan ürtücü bir hikayeyi ekrana getiriyor. Gölgelerin Aşkı (Above The Shadows) filmi ise, ünlü bir fotoğrafçının, çektiği fotoğraflar nedeniyle hayatını altüst ettiği birinin yeniden itibar kazanması için uğraşmasını anlatıyor. Sinema severler ayrıca, 50 farklı ülkeden 2000 kadının anlatımları ile oluşturulan “Kadın” belgeselini sinemalarda izleyebilecekler.

1-İlk Aşk (First Love)

Yönetmen: Takashi Miike
Oyuncular: Sakurako Konishi, Jun Murakami, Masataka Kubota

Sinemanın en aşırı, en ele avuca sığmaz, tartışmalı yaratıcılarından Takashi Miike’nin Cannes’da Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde gösterilen son filmi ve 90. yapıtı. İzleyiciyi şaşırtacak ve sarsacak sürprizleri filmlerinden esirgemeyen Miike manga, samuray, korku ve canavar filmlerinden bir kez daha aksiyon-macera-yakuza diyarına geçiş yapıyor. Tek bir gece boyunca Tokyo’da geçen filmde, beyin tümörü teşhisi konulan bahtsız bir boksör, masum bir telekıza âşık olur. Ama kötü adamlar tabii ki peşlerini bırakmaz. Mafya ve kara film öğeleri, şiddet, romantizm ve komik sekanslarla dolu bu amansız “ucuz roman” akıl almaz cinayetler, hayaletler, animasyon bölümlerle çok hareketli, çok eğlenceli ve çok kanlı.

2-Bloodshot: Durdurulamaz Güç (Bloodshot)

Yönetmen: Dave Wilson
Oyuncular: Eiza González, Sam Heughan, Vin Diesel

Çok satan çizgi romandan uyarlanan filmin başrolünde, Vin Diesel bir çatışma sırasında öldürülen ve RST şirketi tarafından süper kahraman Bloodshot olarak tekrar hayata döndürülen asker Ray Garrison’ı canlandırıyor. Damarlarında dolaşan nano teknoloji ordusu ile Bloodshot durdurulamaz bir güçtür, hayli kudretlidir ve kendini anında iyileştirebilir. Ancak, bedenini kontrol eden şirket, zihnini ve hatıralarını da kontrol edebilmektedir. Bu yüzden Ray, neyin gerçek olup olmadığını bilemez, ama bulmak üzere bir göreve çıkar.

3-Mürit (The Lodge)

Yönetmen: Severin Fiala, Veronika Franz
Oyuncular: Alicia Silverstone, Richard Armitage, Riley Keough

İkinci evliliğini yapmak üzere olan bir adam, çocukları ve gelecekte eşi olacak Grace ile birlikte kısa bir tatile çıkma kararı alır. Grace, çocukların ondan hoşlanması için elinden gelen her şeyi yapar. Ancak çocukların tek isteği Grace’i göndermek ve babalarından ayrılmasını sağlamaktır. Grace’in de problemli bir çocukluğu vardır. Zamanla, onun bir katliamdan sağ çıkan tek kişi olduğunu öğrenirler. Üstüne üstlük bir bu katliam bir tarikatın sorumluluğundadır. İntihar tarikatından kaçarak kurtulan tek kişi olmanın travmasıyla boğuşan Grace ve çocukları daha da ürkütücü olaylar bekliyordur.

4-Gölgelerin Aşkı (Above The Shadows)

Yönetmen: Claudia Myers
Oyuncular: Alan Ritchson, Megan Fox, Maria Dizzia

Holly 10 yıldan fazla bir süre görünmez ve yalnız yaşamaktadır. Görünmezliği sayesinde kimsenin çekemeyeceği gizli fotoğraflar çekmekte ve bunları gazetelere para karşılığında haber olarak göndermektedir. Holly yeni bir haber için barda gizli fotoğraflar çektiği sırada, bir bar fedaisi tarafından görülür ve dışarı çıkartılır. Yıllar sonra onu görebilen tek kişi Shane Blackwell adındaki bir bar fedaisidir. Holly çektiği fotoğraflarla Shane Blackwell’in hayatını altüst ettiğini ve bu yüzden onu gören tek kişinin Shane Blackwell olduğunu anlar. Shane Blackwell bar fedaisi olmadan evvel ünlü bir MMA dövüş şampiyonuydu ve bir film yıldızı ile evliydi. Holly bunu kutsal bir işaret olarak görür ve hayatını mahvettiği Shane Blackwell’in eski şampiyonluk statüsünü yeniden kazanmasına, eski güzel günlerine kavuşmasına yardımcı olmaya karar verir. Böylece kendisi de hayatta görünür olabilecektir. Shane ile Holly bu süreçte gerçek aşkın ne kadar güçlü olduğunu anlarlar ve hayallerin ötesindeki gerçekliği görürler.

5-Araf 4: Meryem

Yönetmen: Gökhan Arı
Oyuncular: Berrak Öztekin, Derya Şen, Efsun Akkurt

Meryem mesleğinin henüz başında olan genç bir öğretmendir. Kendisi gibi öğretmen olan yakın arkadaşı Güzide ile teyzesi Nurten’nin evinde kalmaktadır. Nurten’in sakat bir oğlu ve bir kızı vardır. Meryem ve Güzide yaşadıkları bu evde garip olaylara şahit olurlar. Meryem başlarda bu durumların psikolojik olduğunu düşünse de aynı olayları Güzide’nin yaşamasıyla gerçeği öğrenmeye başlar. Meryem’in teyzesi Nurten bütün sırları ve cevapları barındırmaktadır. Nurten geçmişte yaşanan günahların bedelini yeğeni Meryem’e ödetir.

6- Kadın (Women)

Yönetmen: Anastasia Mikova, Yann Arthus-Bertrand

Woman, 50 farklı ülkeden 2000 kadının ifadeleri ile kadın olmanın tasvirini yapıyor. Kadınların dünyada maruz kaldığı adaletsizlikleri gözler önüne seren filmin amacı kadınların yaşadığı sorunlara çözüp bulup cinsiyet arasında uzlaşma sağlamak. Annelik, eğitim, evlilik, cinsellik ve ekonomik bağımsızlık gibi farklı konulara değinilen filmde, insanlığın yarısını oluşturan kadınların samimi bir portresi sunuluyor.

Comments

comments