John Krasinski’nin yönetmenliğini yaptığı Sessiz Bir Yer 2, ilk filmin bıraktığı yerden hikayesini devam ettiriyor. Sese duyarlı yaratıklara karşı hayatta kalmaya çalışan bir ailenin hikayesine yeni karakterler eklenirken, yaratıkların Dünya’da ilk defa nasıl ortaya çıktıklarını görme imkanına sahip oluyoruz. Film hakkında yazılan eleştiri yazılarını aşağıda bulabilirsiniz:

1-Sessiz ol, hayatta kal!

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – HABERTÜRK

“Öykü açısından taşıdığı işlevsellik bir yana, yönetmen John Krasinski’nin ritmini çok iyi planladığı bir açılış sekansı izliyoruz. Rahatsız edici tuhaf bir sessizlikten, ilk filmde hiç tanık olmadığımız türden huzur verici gündelik hayat seslerine geçiyoruz. Bir süre daha sakin tempoyla ilerledikten sonra ise ürpertici korku gerilim sahneleri peş peşe gelmeye başlıyor.”

2-Gerilimi Yüksek Bir Devam Filmi

Onur Kırşavoğlu’nun yazısı için tıklayın – BEYAZPERDE

Başta da belirtiğim gibi, film, farklı tatlar içeren seri filmlerin devam bölümleri gibi değil, tam anlamıyla bir ara film. Başı ve dolayısıyla sonu yok. İlk film izlenmediğinde ve üçüncü film izlenene kadar havada kalacak bir hikaye mevcut. A Quiet Place 2, kendi başına kimliği olan bir film değil diyebilirim. Hal böyle olunca da ilk filme göre, gerilim tercihi daha ön planda ve teknik detaylara sırtını daha çok yaslamış bir anlatı mevcut.”

3-Hâlâ sessiz ve derinden!

Şenay Aydemir’in yazısı için tıklayın – EVRENSEL

“Öte yandan ikinci film, hikaye olarak birincinin üzerine yeni bir şey inşa etmekten uzak kalıyor maalesef. Babanın kaybını yarattığı boşluğu doldurmak için, bizi uzaylı istilasının başladığı ilk güne götüren açılış sahnesinde tanıştığımız Emmett (Cillian Murphy) hikayeye dahil oluyor. Bu bölüm daha çok Regan’ın yetişkinliğe adım atması, cesaretini kanıtlaması süreci olarak işliyor aslında. Ama bunu gerçekleştirebilmesi için bir baba figürünün desteğine ihtiyacı var. Bu boşluk Emmett tarafından dolduruluyor.”

4-Güçlü Bir Devam Halkası: Sessiz Bir Yer 2

Başak Bıçak’ın yazısı için tıklayın – CUMHURİYET

“Sessiz Bir Yer 2’nin yegâne eksiğine gelince… İlk filmde üstün işitme yeteneklerine sahip olduklarını öğrendiğimiz yaratıklara dair ikinci hikâyede ihtiyaç duyulan açıklama yapılmıyor. Hikâyenin en başına dönmemize rağmen yaratıklar hakkında yeni bilgi edinememiş olmak filmin bilim kurgu ayağını büyük oranda zayıflatan bir unsur… Ancak üçüncü filmin geleceğini haber veren ve bir dizinin sezon finalini andıran kapanış, ilerleyen zamanlarda söz konusu gediğin doldurulacağını düşünmemizi sağlıyor.”

5-Sessiz Bir Yer 2: Gittikçe Orta Boy Canavarın Şovuna Dönüşüyor

Kerem Akça’nın yazısı için tıklayın – keremakca.net

“Kağıt üstünde sessizlikten feyz almasıyla “Bird Box”tan “The Silence”a sayısız filmi etkileyip bir furya ortaya çıkardı. 2018’de bir bağımsız dokunuşla çıkagelmişti. Burada ise canavarın ya da yaratığın şovuna dönüşüyor her şey. “Sessiz Bir Yer 2″, Marco Beltrami, Kate Yang-Chris F. Moore ile Michael Barovsky’nin birlikteliğine bel bağlayıp ‘fazla ses karın doyurmaz!’ diyerek izleniyor.”

6-Sakın Ha, Sesinizi Yükseltmeyin!

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – HÜRRİYET

“Pandemi öncesi vizyona çıkan ilk film, gerçek dünyada yaşadığımız virütik problemlerin adeta önceden görülmüş bir tür metaforik yansıması gibiydi. İkinci filmde bu duygu daha fazla hissediliyor. Yalnızlaşma, kuşku, dayanışma ruhu derken ‘Sessiz Bir Yer 2’, hem güncel duruyor hem de ‘distopya filmleri’nin bilindik unsurlarından yararlanıyor. ”

7-A Quiet Place Part II (2021) – Film Eleştirisi

Müge İbrikçi Baran’ın yazısı için tıklaytın – KARANLIK SİNEMA

“Evelyn, Regan ve Marcus aynı zaman diliminde üç farklı macera yaşar. Bu açıdan da The Walking Dead tarzı bir anlatım dili ortaya çıkıyor. Ailenin başı belada olan 3 bireyinin birbirinden haberi yoktur ama izleyici olarak biz hepsinin yaşadıklarını tek tek öğreniriz. The Walking Dead’te de farklı karakterlerin aynı zaman diliminde deneyimledikleri maceraları farklı bölümlerde izlemiştik. A Quiet Place’de aynı formülü tek bir filmin içinde kullanıyor.”

8-A Quiet Place II (2020)

Gizem Şimşek Kaya’nın yazısı için tıklayın – gizemsimsekkaya.com

“İlk filmde son sahneye değin göremediğimiz canavarları bu filmde fazlasıyla görmek mümkün oluyor. Ancak inatla kendileri bile yaşamakta zorlandıkları bir dünyada “umut olması” adına bir bebeği zorla yaşatmak için çabalamak oldukça mantık dışı kalıyor yine. Sessizlik gerektiren yerlerde, çoğunlukla savaş ya da kaçış filmlerinde çocuk ya da bebeği sessiz tutmaya çalışırken boğmak durumu karşımıza çıkabilirken, A Quiet Place’lerdeki bebek adeta böyle bir gerilim atmosferine olanak sağlamayacak kadar sessiz kalmaya eğitimli.”

9-Sükunetimizi Koruyoruz: A Quiet Place Part II

Buğra Şendündar’ın yazısı için tıklayın – BİLİMKURGU KULÜBÜ

“John Krasinski, paralel kurgu denemesi ile yönetmenlik alanında deneysel işler verebileceğini muştular gibi. Ayrıca filmdeki iyi oyunculuklar, oyuncu yönetimi konusundaki başarısını da kanıtlıyor. Tüm bu yaşananlara neyin sebep olduğunu detaylı olarak anlatmaması, kuşkusuz ilk iki filme gizem unsuru katıyor. Haliyle içinde bulduğumuz pandemi döneminde iyi bir iş çıkaran yapım, üçüncü filmin yolunu kolayca açtı denebilir.”

10-Sığınaklardan normal yaşama geçiş; Sessiz Bir Yer 2

Mehmet Erduğan’ın yazısı için tıklayın – INDEPENDENT TÜRKÇE

“Pandemi nedeniyle planlanan vizyon takviminden tam 15 ay sonra sinemalarda bu hafta gösterime giren; John Krasinski’nin yönettiği devam filmi A Quiet Place: Part II; yaşadıkları yerde sese duyarlı yaratıklara karşı verdikleri mücadeleden sağ çıkmayı başaran anne Evelyn ve çocukları Marcus ile Regan’ın bu defa dış dünyada hayatta kalma çabalarını anlatıyor.”

Comments

comments