S. Craig Zahler’in yönetmenliini yaptığı sıradışı suç filmi “Adaletsiz/Dragged Across Concrete” hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Ölümüne Soygun: Dragged Across Concrete

Valerii Ege Deshevykh’in yazısı için tıklayın – Arakat Sanat

“S. Craig Zahler’in filmlerinin kendine özel bir temposu var. İçeriği sağlam şiddet içeriyor olsa da kamerası ve akış ağır bir tempodadır. Kamerayı sağa sola sallayarak titretme işini sevmeyen yönetmen, geniş açıdan aksiyon izlettirmeyi seviyor. Brawl in Cell Block 99, izlemesi zor bir filmdi. İçindeki tüm şiddeti de geniş geniş gösteriyordu. Dragged Across Concrete de aynı görselliğe ve tempoya sahip. Film aslında oldukça yavaş ve durağan olmasına karşın “acaba ne olacak” sorusunu aklınıza yerleştirmeyi başarıyor.”

2-‘Vahşi belde’…

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“Bir operasyon esnasında uyguladıkları orantısız şiddetle teşkilattan ayrılmak zorunda kalan iki polisin kanun dışına sürüklenişlerini anlatan ‘Adaletsiz’, arka planında suç kavramının sınıfsal analizine soyunuyor. Mel Gibson ve Vince Vaughn’un başrollerini paylaştığı film, gevezeliğiyle Tarantino, şiddete olan ilgisiyle de Peckinpah esintileri sunuyor.”

3-Dragged Across Concrete: Gömülü Tarih Üzerine

Tayfun Bodur’un yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Her ne kadar yönetmen politik bir film yapmadığını söylese de Dragged Across Concrete’in bu açıklamaya uyum sağladığını düşünmüyorum. Karşımızdaki, kışkırtıcı söylemlere sahip, yeni bir tarih okuması yapmaya çalışan son derece politik bir film.”

4-Her şey ailem için

Olkan Özyurt’un yazısı için tıklayın – Sabah

“Filmlerindeki kimi çok sert sahneler nedeniyle eleştirilse de yönetmenin dikkate değer bir sinema arayışı içinde olduğu da bir gerçekti. Merak edilen, hangi filmiyle şeytanın bacağını kıracağıydı? Son çektiği Adaletsiz, şeytanın bacağını kırdığı o film mi, kesin bir şey söylemek zor. Ama ilk iki filminden daha olgun ve derdini daha iyi anlatan bir film olduğu da kesin.”

5-Erkek erkeğin kurdudur!

Şenay Aydemir’in yazısı için tıklayın – Evrensel

“Yönetmen S. Craig Zahler, bu tür polisiye/ suç filmlerindeki tempolu anlatımın yerine sakin bir dil tutturmayı tercih etmiş. Hal böyle olunca ayrıntılar, filmi renkli hale getiren tekrarlara da alan kalıyor. Gözlem sahnelerinin ve finaldeki çatışma sahnesinin neredeyse gerçek zamanlı hale getirilmesi de gerilimin kurulmasında oldukça etkili oluyor.”

6-Düz ama heyecanlı bir suç filmi

Mehmet Açar’ın yazısı içlin tıklayın – Habertürk

““Adaletsiz” suç filmlerinde pek alışık olmadığımız derecede sağlam ve derinlikli yazılmış bir “ilk perde”ye sahip. Malum, son yılların modası “ilk perde”lerin biraz karışık, heyecanlı ve kaotik olması… S. Craig Zahler ise telaşsız, sakin bir üslupla hikâyesini kuruyor ve filmdeki tüm karakterleri hakkını vererek tanıtıyor.”

7-Suç, adalet ve talih!

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“‘Bone Tomahawk / Kemik Balta’ ve ‘Brawl in Cell Block 99 / 99. Blok’ adlı sert, tavizsiz ve karanlık filmlerin yaratıcısı, kendine özgü stiliyle öne çıkan, aynı zamanda metal müzisyeni ve romancı kartvizitlerine sahip S. Craig Zahler’in yazıp yönettiği aksiyonu yüksek suç gerilimi, adalet ve suç kavramlarını, gündelik hayatın kuralsız tuhaflığı, şiddeti, nobran duyarsızlığı ve kaderiyle harmanlanmış.”

8-S. Craig Zahler’in kendine özgü bir suç filmiyle dönüşü

Mehmet Erduğan’ın yazısı için tıklayın – Independent Türkçe

“Senarist, görüntü yönetmeni, romancı ve müzisyen gibi marifetleri bulunan Amerikalı yönetmen Craig Zahler, iç içe geçen konuları ve bol karakterli bu son filmiyle tür sinemasının en heyecan veren film yapımcılarından biri olarak kendini kanıtlıyor. Soygun düşüncesi ve planıyla hikayeye yön veren Zahler, neredeyse Shakespearvari diyaloglarla konuşturduğu “sözde” uygar karakterlerine uygun koşulları sağladığında onları nasıl bir soyguncu ve katile dönüştürebileceğini de cesurca aktarıyor.”

Comments

comments