Ünlü yönetmen Guy Ritchie’nin yönetmenliğini yaptığı Aladdin filmi hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Cin ve Aladdin!

Banu Bozdemir’in yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Tarzıyla öne çıkan, bütçeli, popüler filmleri bile kendi üslubuyla, komedi, hikaye ve kurgu harmanıyla muhteşemleştiren bir suç filmleri yönetmeni diyebiliriz kısaca Ritchie’ye. Snatch / Kapışma gibi harika bir filmle hayatımıza giren yönetmenin geldiğimiz şu son noktada Aladdin’i çekmesi gerçekten de kafa karıştırıcı!  Filmde elbette Ritchie dokunuşları var, örneğin daha komik ve modernize edilmiş durumda.”

2-Bir arpa boyu yol gitmek

Şenay Aydemir’İn yazısı için tıklayın – Evrensel

“Filmde Guy Ritchie temposu var mı, var. Kovalamaca sahnelerinde deneyimini konuşturuyor mu, buna da evet. Ama bu film Hollywood’un memur yönetmenlerinden birisine verilse benzer bir iş ortaya çıkar mıydı? Buna da evet. Umalım ki Ritchie’nin bu filmle ilgili tek beklentisi ‘ekmek parası’ olsun.”

3-‘Bilmek beni zor değil, ben sihirli lambayım’…

Uğur Vardan’ın yazısı içimn tıklayın – Hürriyet

“Ünlü masal ‘Alaaddin’in Sihirli Lambası’, görsel bir şölenle huzurlarımızda. Sevimli hırsız Alaaddin’in farkında olmadan Prenses Yasemin’e âşık olması ve yaşanan bütün sorunları halletmesi için sihirli lambadaki cinden yardım istemesi üzerine kurulu bu klasik hikâyeye el alan Guy Ritchie, yer yer Bollywood tarzındaki rengârenk görüntülerle süslü bir yapıma imza atmış. Filmde Will Smith’i ‘Cin’ rolünde izliyoruz…”

4-Sihirli lambadan Will Smith çıkıyor

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

“Son yıllarda büyük stüdyolar tarafından yapılan bütün aile filmlerinde olduğu gibi “Aladdin”in de politik olarak doğru biçimlendirilmiş, cinsiyet ayrımcılığından, ırkçılıktan uzak duran bir senaryosu var… Dolayısıyla, çocuklarınızla birlikte gidebilir ve daha sonra üzerine konuşabilirsiniz.”

5-Aladdin: Kafası Karışık Bir “Doğu” Masalı

Güzin Tekeş’in yazısı için tıklayın – Ters Ninja

“Arap kültürü ve mitolojisine dair renkli detaylar barındıran filmin 2019’daki yeniden çevrimi için kolları sıvayan isim ise İngiliz yönetmen Guy Ritchie oldu. Doğruyu söylemek gerekirse yönetmen seçimi bile 27 yıl sonra gelen remake için oldukça düşündürücü. Zira rakipleri yeni ufuklara yelken açarken Ritchie’nin neden Disney filmleriyle vakit kaybettiğini anlamak pek mümkün değil.”

6-Aladdin: Oryantalizmin Çöllerinde

Güvenç Atsüren’in yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Guy Ritchie’nin 2019 model Aladdin’i de şarkının içeriğinde olduğu gibi olayların geçtiği Arap coğrafyasının fetişize ederken, orijinal yapımın her anına sinmiş oryantalizmden uzaklaşmaya çalışmıyor, daha doğrusu bunu olabilecek en bayağı hâlde yaparak iyice sığlaşıyor. Kısacası yeni Aladdin filmi, tamamen yeni bir dünyada yaşadığımızın farkında değil. Hollywood’da dönüşüme dair gelişmeler yaşanırken, seyirciyi hayran bırakmak istediği Arap coğrafyasına bakmış, kafasını hiç yakın çevresinde olan bitene çevirmemiş gibi.”

7-Dileklerini dikkatli dile!

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“Öncelikle; son söylenecek sözle başlayalım; klasik masalın Guy Ritchie uyarlaması, oldukça sevimli ve yapım tasarımı epey şık! Herkesin çocukluğunun klasik masallarından ‘Aladdin’in Sihirli Lambası’, bir Disney filmi olarak; ele avuca sığmaz yaramaz ve stilize sinemacılardan Guy Ritchie yönetmenliğinde yansımış perdeye. Lamba cini rolünde Will Smith’i izliyoruz.”

8-Aladdin

Kaya Özkaracalar’ın yazısı için tıklayın – İleri Haber

“Haftanın öne çıkan ana akım filmi olan Disney yapımı Aladdin (Aladin) ise sihirli lamba masalında bu kez ön plana Alaaddin’i ya da cini değil prensesi çıkararak ve bu prensesi, stratejik hanedan evliliklerinin müstakbel gelini biçimindeki geleneksel rolü kabullenmek istemeyen bir karakter olarak temsil ederek söz konusu masala feminist açılım katmaya yönelen bir popüler sinema ürünü.”

 

Comments

comments