Céline Sciamma’nın yönetmenliğini yaptığı Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi: Bakmaya ve Görmeye Dair

Selin Gürel’in yazısı için tıklayın – Altyazı Dergisi

“Romantizmi, ilk ve son bakışın ilk ve son dokunuştan çok daha değerli olduğu sapa bir zirveye doğru tırmandıran Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi’nin aşk filmi olmakla yetinmemesi mucize gibi bir şey. Marianne ile Héloïse’in su gibi akıp yerini bulan aşkı dışında, incelikli bir kadın arkadaşlığı/yoldaşlığı filmi izliyoruz bir yandan.”

2-Yasak Bir Aşkın “Resimli” Meyvesi

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

“Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi bir aşk filmi… Hem de son zamanlarda seyrettiğimiz en iyi aşk filmlerinden biri… Ama aynı zamanda hayatı ve aşkı resmetmek üzerine bir film… İşte bu yüzden filmi, filmin içinde karşımıza çıkan tablolar üzerinden okumak mümkün…

3-Hafıza ve anlam üzerine

Şenay Aydemir’in yazısı için tıklayın – Gazete Duvar

“İlk bakışta ‘imkânsız’ bir aşk hikayesi anlatan bir film. Ama öte yandan müziğe, edebiyata, şiire, resme, doğaya ve dostluğa dair büyük bir anlatının küçük bir parçası olarak duruyor gibi aşk filmin içinde.”

4-Bir resmin kalmış bende…

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“Modeline âşık olan bir ressam… ‘Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi’, 18. yüzyılda geçen ve iki kadın arasında yavaş yavaş gelişen tutkulu bir ilişkinin öyküsünü anlatıyor. Başrollerini Noemie Merlant ve Adele Haenel ikilisinin paylaştığı film, genel çizgileriyle klasik dönem romanı hissi ve tadı veriyor.”

5-İzole bir aşk ve dayanışma

Anıl Boydağ’ın yazısı için tıklayın – Birgün Pazar

“Filmi yine de her şeyiyle ön plana çıkaran şey teknik açıdan kusursuzluğu, bazılarına göre bu bir yerden sonra filmi mekanik bir hale getiriyor ben ise bunun tersini düşünüyorum. Çalışılan her detay, her plan filmi öyle bir deneyim haline getiriyor ki, filmden çıktığınızda sinemanın neden var olduğunu ve hikâye anlatıcılığının değerini bir kez daha anlamanızı sağlıyor.”

6-Bir kalp yangını

Ali Ercivan’ın yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Ele aldığı dönemin ruhunu yansıtan durulukta, son derece yalın ve gösterişsiz bir sinema diline sahip film. Fakat her bir karesi zekayla, tutkuyla ve romantizmle dolu. Gerçek bir ustalık eseri. Bir mizansen ve görsel tasarım şaheseri.”

7-Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi

Kaya Özkaracalar’ın yazısı için tıklayın – İleri Haber

Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi, çok katmanlı ve aslında hakkında sayfalarca yazılmayı hak eden bir film. Erkek egemenliğinin günümüzden bile daha kuşatıcı olduğu çağlarda pek çok kadının hissettiği çıkışsızlık ve çaresizlik duygularını acıtıcı biçimde izleyiciye geçirmesi filmin tek başarısı değil.”

8-“Portrait of a Lady On Fire”: “Portrait of Jannie’nin LGBTİ+ Soyundan Ardılı

Kerem Akça’nın yazısı için tıklayın – Hürriyet Kelebek

“İlk 75 dakika boyunca temposuz bir şekilde birbirinden sürpriz çıkarmaya çalışan bir ikili izliyoruz. Ama arka plandaki sonuçları da az çok tahmin edebiliyoruz. 75.-120. dakikalar arası ise ‘hayal kadın’ kavramı mantıklı hale geliyor. Sciamma, kesinlikle önemli bir yönetmen. Burada da 1948 tarihli kendi resmini yaptığı kadına aşık olan bir adamın gözünden akarak ‘fantastik aşk filmi’ klasiğine dönüşen “Hayal Kadın”ın (“Portrait of Jennie”) modelini kullanıyor.”

9-Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi: Nefes Alan Karakterler

Ekin Can Göksoy’un yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Sciamma’nın senaryosu ve kamerası, az lafla ve az karakterle çok iş yapıyor ve bunu ustaca, içten gelen teklifsiz bir hava ile yapıyor. Sinik ya da çaresiz değil, sonu ne olursa olsun bambaşka olasılıkların varlığına ve imkanına işaret ediyor. Başka türlüsü mümkün diyor usulca.”

10-Portrait of a Lady on Fire (2019): Orpheus’un Son Bakışı

Ziya Aydı’nın yazısı için tıklayın – birdunyafilm.co

“Héloïse’i canlandıran Adèle Haenel’in de bir röportajda değindiği gibi Portrait of a Lady on Fire, temelde aşk ve estetik yaratım hakkında bir film olmasına rağmen cinsiyet kimliğine ve cinsel yönelimlere dair ayrımcılığın ortadan kaldırılabilmesi için bu kavramların mecburen siyasallaştığı bir küresel ortamda politik bir anlatıya dönüşüyor. Filmin seyirciyle kurduğu ilişkiye içkin bir şekilde ortaya çıkan bu tavrı en açık haliyle evlilik kurumuna yaklaşımında görebiliyoruz.”

11-Aşk hiç biter mi?

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“Evin genç hizmetkârı rolünde Luàna Bajrami ise ayrı bir akılda kalıyor sanki! El yapımı bir biblo gibi kotarılmış zarif filmin görüntüleri, beyazperdede adeta bir tabloya baktığımız hissine kapıldığımız çalışmasıyla Claire Mathon’a ait. Kurgu ve orijinal film müziğinin yanı sıra, sanat yönetimi, dolayısıyla yapım tasarımı da üst düzey.”

12-Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi: Sonlarca Kez Bakmak

İrem Turhan’ın yazısı için tıklayın – Sinematopya

“Eril hakimiyetin ağırlığındaki son dönem sinemasında böylesine “kadın” odaklı ve kadın elinden çıkmış işlere tanıklık etmek büyük bir keyif. Filmin yönetmeni ve aynı zamanda senaristi  Céline Sciamma, hikaye genişledikçe bir mit ile arka plan oluşturduğu şahane bir resim hayal etmiş.”

13-Aşkın ve kadınların tarihi

Evrim Kaya’nın yazısı için tıklayın – Ahwal News

“Birkaç sahneyi özellikle anmak gerek. Sophie’nin istenmeyen hamileliğinden ve kürtajdan sonra kürtaj anını canlandırıp Marianne’den o şekilde resimlerini çizmesini isteyen Héloïse, gözümüzün önünde feminist tarih yazımını ve belgeselciliği icat eder adeta: Biz kendimizi anlatacağız, yaşadıklarımızı belgeleyeceğiz. En zorlarını, travmaları bile… Kendimiz.”

14-Ölmek Değil, Koşmak İsteyen Kadınlar

Ayşegül Özbek’in yazısı için tıklayın – Bianet

“Bir ressam ve modeli üzerinden ilk bakışta bir aşk hikayesini merkezine alsa da film, tutkunun, unutmamanın, yoldaşlığın, kadınların öyküsü. Bir yanıyla da sanatla; resim, edebiyat ve müzikle dolu bir film.”

15-Mutluluğun Resmi!

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Gazete Kadıköy

“Film resim, edebiyat, müzik ve aşk gibi sanat dalları (!) arasında gezinirken hüzünlü ve tutkulu bir öykü eşliğinde seyircisini çarptıkça çarpıyor… Yönetmenin aynı zamanda kendi kaleme aldığı senaryo, günümüz değerlerinden 18. yüzyıla bakıyor ve sağlam bir feminist bakış açısı ortaya koyuyor.”

16-Yılın en dokunaklı filmi: Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi

Mehmet Erdoğan’ın yazısı için tıklayın – Independent Türkçe

“Erkekler tarafından yönetilen kadınlar arasındaki aşk hikayelerine kıyasla Fransız yönetmen Céline Sciamma’nın filmdeki duygu ve estetik başarısı açık ara önde olsa da yine de aralarında benzerlik olduğunu düşündüğüm bir diğer Fransız yönetmen Patrice Leconte’nin Köprüdeki Kız (La fille sur le pont, 1999) filminden bu yana aşkı, tutkuyu ve bağlılığı başka bir eylem üzerinden bu kadar etkili bir şekilde ele alan bir filme bugüne kadar denk gelmemiştim.”

17-Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi: Tabloya Sığmayacak Büyüklükte Bir Aşk

Halil Şimşek’in yazısı için tıklayın – Pera Sinema

“İlk anından itibaren seyirciyi içine rahatlıkla çekmeyi başaran film, masum başlayan ve gittikçe derinleşen bir aşk hikayesini tüm duygusal, fiziksel ve psikolojik yönleriyle ele almayı başararak bu senenin en iyi işlerinden birini izletiyor bize.

Comments

comments