Albert Hughes’un yönettiği Alfa Kurt hakkında yazılmış eleştiri yazısını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-20 bin yıllık insan-köpek dostluğu nasıl başladı?

Murat Tolga Şen’in yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Her şeye rağmen Alfa kurt özellikle köpek dostu sinemaseverler tarafından merakla izlenecek bir film olmayı başarıyor. Eğer mümkünse IMAX versiyonunu izlemenizi tavsiye ederim. Filmin görsel gücünün tadını en fazla bu şekilde çıkarabilirsiniz.”

2-20 bin yıl önce Avrupa’da…

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

““Alfa Kurt” işte bu zorlu yolculuğun öyküsü… Aynı zamanda bir arkadaşlık filmi. Keda, saldırı sırasında yaraladığı kurtun hayatını kurtarıyor ve yolculuğuna onunla birlikte devam ediyor. “Alfa Kurt”u, vahşi doğada yolculuk, yaşam mücadelesi, insan – hayvan arkadaşlığı ya da tarih öncesi macera filmlerinden ayıran önemli bir özelliği var. Hikâyenin özüne indiğinizde aynı zamanda merhamet üzerine bir film olduğunu görüyorsunuz.”

3-Bir doğa ve hayvan sevgisi başyapıtı

Atilla Dorsay’ın yazısı için tıklayın – T24

“Bu alabildiğine sade ve şiirsel film, kuşku yok ki çocukları/gençleri aşıp tüm doğa ve hayvanseverlere sesleniyor. İnanılmaz bir teknoloji ve ince bir estetikle yaratılmış olan dünya, özellikle İMAX ekranda izlerseniz (biz İstinye-Park’ta öyle yaptık) daha da etkileyici oluyor. Bir yerde çocukluğumuzda gördüğümüz, bizler için bir geyiği, bir aslanı, bir kaplumbağa veya balığı ana kahraman yapan o ilk Disney filmlerinin naïf büyüsünü buluyoruz. Ve mutlu oluyoruz.”

4-İnsanlık bir milim ilerlememiş!

Şenay Aydemir’in yazısı için tıklayın – Gazete Duvar

““Alfa Kurt”, bir yanıyla insan ve doğa arasındaki dolaysız ilişkiyi, karşılıklı tehdit ve dostluk bağlantılarını ortaya sermekte oldukça maharetli. Albert Hughes’in hikayesinden Daniele Sebastian Wiedenhaupt tarafından senaryolaştırılan film, ikisi de yaralı, kurt ile insan arasındaki mesafeyi doğalarına saygı içerisinde kapatmayı deniyor. Bunu da büyük oranda başarıyor.”

5-Ah o çağda biz de yaşasaydık!

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“Filmin asıl gönül çelen yanının ise dostluğun bir ucunda duran kurdun hal, tavır ve mizansenlerinin bir belgesel gerçekliğinde perdeye taşınması olduğunu düşünüyorum. Köpek ya da kedi besleyen sinemaseverler, ‘Alfa Kurt’u bu yanıyla daha çok sevecekler…”

6-Varoluş yolculuğu

Aslı Selçuk’un yazısı için tıklayın – Cumhuriyet

“Filmini Technicolor tekniğini kullanarak çeken Albert Hughes, olağanüstü güzel, şiirsel görüntüler sunarak izleyiciyi öykünün içine sokmayı başarıyor.”

7-Görsellik mi, Gerçeklik mi?

Nusret Şen’in yazısı için tıklayın – Orta Koltuk

“Lafın kısası, bu film beni tatmin etmedi arkadaşlar. Filmin içine bir türlü giremedim. Gökyüzünün,yıldızların, ateş böceklerinin bol bol gösterilmesi çok güzel olsada akbabaların, bizonların ve kurtların saldırı sahnelerinde kullanılan bilgisayar hilelerinin abartılı olması canımı sıktı.”

8-Alfa Kurt

Korkut Akın’ın yazısı için tıklayın – Sadi Bey

“İlk filmini çeken yönetmen, müthiş doğa betimlemeleri ve görüntüleriyle gerçekten izleyiciyi filmin içine çekiyor. Kabile liderinin, daha ilk avcılığında bir bizonun hışmına uğrayıp ölen -veya öldüğü düşünülen- oğlunun inanılmaz mücadelesi… Filmin özeti bu yukarıdaki cümle, ama onunla sınırlı değil.”

9-En eski dostun hikayesi

Serdar Akbıyık’ın yazısı için tıklayın – Star

“Sinema hayatımın ayrılmaz bir parçası ve hayvanlar da öyle. Durum böyle olunca vahşi bir kurt ile insanın dostluğunu anlatan bir film geldiğinde o filmi yazmamak olmazdı.  Hele bir de son dönemde hayvanlara eziyet eden insan bile diyemeyeceğim yaratıkların haberlerini o kadar okur olduk ki daha bir hırsla geçtim bilgisayarın karşısına.”

Comments

comments