James Cameron-Robert Rodriguez işbirliğiyle beyazperdeye aktarılan Alita Savaş Meleği filmi hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Alita: Battle Angel: Siberpunk Soslu, Milenyal Epik

Murat Emir Eren’in yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Alita’yı, bir karakter olarak var eden özellikleri filmde görece düzeyde iyi işleniyor. Aşık olduğu Hugo’ya karşı zaafı, kimi zaman istemeden başına iş açabilen kibri, baş kaldıran bir karaktere sahip olması onu ete kemiğe bürüyor. Bunda şüphesiz, hâlâ aklımızın tam olarak almadığı performans yakalama teknolojisinin ve Rosa Salazar’ın performansının etkisi büyük.”

2-Cyborg Alita’nın gözyaşları

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

“Filmin gücü ve cazibesi, Alita karakterinden geliyor. Ufak tefek bir kız olarak birbirinden korkutucu erkek cyborglarla baş edebilmesi, gerçekten hoş sahnelere vesile oluyor. Şiddet ve kan içermeyen dövüş koreografileri son derece estetik… Filmin ruhu, korunmaya muhtaç şirin, minyon bir kızın “süper kahraman” haline gelmesinde gizli…”

3-Peki Rodriguez Android Düşler Mi?

Fatih Yürür’ün yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Alita, garip bir biçimde, durmaksızın 80’li yıllara sırtını dayayarak, nostaljiyi hızlı bir sömürü aracına çeviren eğlence sinemasının rutinine kendince iğne batıran bir film diyebiliriz. Girift olmaktan alabildiğine uzak, vurdu kırdı katsayısına rağmen, grafik şiddet öğelerinden arındırılmış, “ailece izlenebilecek nitelikte bir intikam” hikayesi!”

4-‘Süper’ler dinlensin, sahne sırası ‘siber kahraman’da…

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“Bir doktorun himayesinde hayata dönen ‘siber kahraman’ Alita’nın sistemin kötülerine karşı verdiği mücadeleyi anlatan ‘Savaş Meleği’, James Cameron-Robert Rodriguez işbirliğinin ürünü. Film kurduğu bilgisayar destekli görsel dünyayla ilgi çekse de öykü bazında ‘distopik sinema’nın çok tanıdık limanlarına uğruyor.”

5-Hazır yemek! Ama lezzetli

Şenay Aydemir’in yazısı için tıklayın – Gazete Duvar

“Bol seyircili filmlerin uzmanı James Cameron’ın da 25 yıldır çekmeyi beklediği “Alita: Savaş Meleği” bugünden itibaren sinemalarımızda. Beklentiye değdi mi, bunu Cemeron’a sormak lazım ama seyirci açısından zor ve dar zamanda marketten satın aldığımız hazır yiyeceklerden birisi sadece. Tabii bu durum lezzetli olmadığı anlamına gelmiyor her zaman.”

6-Koca Gözlü Savaşçı: Alita

Valerii Ege Deshevykh’in yazısı için tıklayın – Arakat Sanat

“Animelerden uyarlanan filmler genel itibariyle animenin felsefesini çöp ederler. Ghost in the Shell bunun en büyük örneğidir. Fakat Alita, Gunnm’dan çok daha başarılı olmuş ve üzerine çok daha fazlasını katmış diyebiliriz. Yine ve yeniden klişeler olsa da animeden çok daha iyi bir iş çıktığını söyleyebilirim. Buradaki tek sorun, film, bizim her şeyi bildiğimizi zannederek başlıyor ve ilk 30 dakika filmdeki dünyaya alışmakta zorlanıyorsunuz.”

7-Melek yüzlü ‘Sayborg’ kızımız

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“Son derece gelişmiş bilgisayar teknolojileriyle yaratılan efektler ve ‘Matrix’ serisinden anımsayacağınız usta görüntü yönetmeni Bill Pope, Cameron ve Rodriguez ikilisinin en büyük kozları olmuş! Final sürpriziyle popüler bir seriye dönüşme sinyali veren ‘manga’ uyarlaması, izleyiciyi ‘yormayan’, rahat izlenen bir yapım tasarımıyla vücut bulmuş. Atmosfer ve renk paleti incelikli. İyi kalpli savaş meleği Alita’nın macerası, şefkatli ve vicdanlı bir ‘ton’la yansıyor perdeye.”

8-Gözü Yaşlı Bir Melek: Alita

Korkut Akın’ın yazısı için tıklayın – Sadi Bey

“Sürükleyici, merak ettiren, hatta Manga çizgi romanından uyarlandığı ve bir ikincisinin de geleceğini gösteren film, tam bir seyirlik. Gözünüzü kırpmadan, merak ve hevesle izleyeceksiniz. Tek kazancınız güzel bir gün geçirmek ve yanaklardan süzülen iki damla gözyaşının yüklediği duygu…”

9-Alita Savaş Meleği Eleştirisi

Ayşe Başak Uçan’ın yazısı için tıklayın – Filmlerin Sesi

“Robert Rodrigez’in hiperaktif, çocuksu  yönetmenliği filmin sonuna kadar hiç sıkılmadan izlenmesini sağlıyor ama aynı zamanda hikayenin odaksız ve derinlikten yoksun olan senaryosunun zaafını da iyice belirginleştiriyor. Filmin duygusal yanını oluşturması gereken Alita’nın Dr. Ido ile otorite sorunları, baba meselesi, Chiren(Jennifer Connelly)karakterinin  değişimi,  Alita’nın Hugo ile aşkı gibi yan hikayeler de maalesef hiç çalışmıyor.”

10-Cameron’ın geçmişini arayan Alita’sı

Nil Kural’ın yazısı için tıklayın – Miliyet

“Cameron yönetmen koltuğunda kalsa filmin akıbeti ne olurdu bilinmez ama bu dev proje eleştirmenlerden tam puan alamadı. Filmin teknik özellikleri ve görüntüleri takdir toplamakla birlikte senaryonun dağınıklığı ve devam filmlerinin tohumlarının hikayenin akışını aksatması eleştiri topladı.”

11-Alita: Savaş Meleği

 

Rıfat Canipek’in yazısı için tıklayın – mydoviz.com

“Alita: Savaş Meleği (Alita: Battle Angle) James Cameron ve Robert Rodriguez gibi usta isimlerin ortak çalışması. Avatar’ın vizyoner yönetmenini senarist ekibinde görmek heyecan verici ama keşke kamera arkasını da teslim alsaymış. Zira Robert Rodriguez, ustasının emanetini yokuş yukarı çıkarmayı başarıyor ama kalbinize bir çizik atma konusunda daha çok ekmek yemesi lazım.”

Comments

comments