Mu Tunç’un ilk yönetmenlik denemesi olan “Arada” filmi hakkında yazılmış eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Arada: Burası bizi öldürmek isteyenlerin ülkesi mi?

Kaya Özkaracalar’ın yazısı için tıklayın – İleri Haber

“Ve film son dönemece yaklaştıkça aslında 1990’ların punk camiası özelinin ötesinde bariz biçimde bugüne de dair yakıcı göndermeler taşıdığından kuşku kalmıyor. Nitekim son çeyreğinde Arada sürpriz bir viraj alarak tam da bugün yakın geleceğe dair duyulan endişeleri yansıtan distopik bir hal alıyor.”

2-Arada: İzleyiciyle İletişime Geçen Nostaljik Bir Deneyim

Murat Yalçın’ın yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Mu Tunç’un ilk uzun metrajlı filmi Arada, adına münhasır bir şekilde arada kalmış kuşağımızı mercek altına aldığı için önem arz eden bir yapım. Öyle ki 80’lerden sonra, 2000’lerden önce bir zaman aralığını kendine dert ediniyor.”

3-Ya sev, ya terket!

Hande Kara’nın yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Arada bir müzik türüne, punk’a adanmış bir ilk film olarak elbette müzik dolu ve geçtiğimiz günlerde online platformlarda yerini alan Orkun Tunç imzalı soundtrack albümü ile de listelere girmiş durumda. Orkun da bizzat Türkiye’deki ilk yerli punk gruplarından birinin kurucu üyelerinden, zaten hikaye de buradan filizleniyor.”

4-‘Arada’ kaldım, ben arada…

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“Fikirler güzeldir, özellikle de kâğıt üzerinde… Ama işin içinde sinema olunca, edebiyattan farklı olarak başka bir anlatım biçimine de ihtiyaç hâsıl olur. ‘Arada’, ‘Ya sev ya terket’ mantığının ortasında rotasını arayan gençlerin öyküsünü doğru noktalardan anlatma derdinde ama bunu sinematografik olarak başardığı söylenemez. Oyunculuklar da bazen iyi (bu arada en iyi tipleme ‘Elazığlı korsan taksici’ olmuş) bazen de çok amatörce.”

5-Gitmek mi Zor Kalmak mı?

Burak Göral’ın yazısı için tıklayın – Sözcü

“Filmde hikayesi anlatılan Orkun Tunç’a emanet edilmiş müzik çalışması ise oldukça başarılı. Özellikle de türün meraklılarını ziyadesiyle memnun edecektir. Gerçek hayatta da sevgili olan iki başrol oyuncusu Burak Deniz ve Büşra Develi’nin uyumu iyi elbette. Ceren Moray da bir punk şarkıcısı rolünde çok ikna edici geldi bana. “Arada” bir kesimin neredeyse tümüyle gözardı ettiği genç bir kitlenin haletiruhiyesini anlatması açısından önemli bir iş yapıyor aslında.”

6-Arada: Punk dünyasına merhaba

Serkan Baştimar’ın yazısı için tıklayın – Sinefesto

“Zaman zaman didaktik, müzik kültürü hakkında eğitici sahnelere yer veren Arada‘nın öne çıkan en güzel özelliği güzel şarkılarla dolu 60’lık bir kasete benzemesi. Kapalı mekanlarda klip tadında görüntüler, estetize edilmiş disko sahneleri ile farklı bir dokuda olan Arada, ortalama bir oyunculuğa sahip olan ancak farklı bir mevzuya el atmasıyla Türk sineması içinde öncü ve özel bir yere konulacak güzellikte.”

Comments

comments