Onur Ünlü’nün bu hafta vizyona giren filmi “Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok” hakkında yazılmış olan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok: Göz ile Ne Kadar Görürüz?

Tayfun Bodur’un yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok, bir aşk filmi değil. Aynı zamanda tüm gösterilenlerin nesnel gerçek olduğu bir film de değil. Filmde de gördüğümüz gibi ne aşk, ne de hakikat sadece göz organı ile gerçekleşmektedir. Film, fiziksel olarak görme meselesinin hakikatı bulmaya yetmeyeceğini söyleyerek görmeye metafizik bir anlam yüklüyor, tüm duyuların görmeyi tamamladığını ve algıyı oluşturduğunu dile getiriyor.”

2-Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok: Bilinçaltından naklen

Cüneyt Cebenoyan’ın yazısı için tıklayın – Birgün

“Ama bu hikâye size bir şey anlatmıyor. Film bir ruh durumunu yansıtıyor, bir olaylar silsislesini değil. Bu ruh durumu Onur Ünlü’nün “Sen Aydınlatırsın Geceyi”de yansıttığı ruh durumuna benziyor. Kendini ve başkalarını öldürme hayalinin, yalnızlığın, parçalanmışlığın, hayattan kopmakla/hayata tutunma çabasının ve aşkın/seksin/şehvetin elbette süzgeçten geçmiş ama mümkün olduğunca doğrudan bir yansımasına ulaşmaya çalışmış sanki film.”

3-Görme biçimleri…

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“Malum, Ünlü’nün üretim tarzı eleştiri konusu. Bu meseleye yönelik görüşümüzü ‘Manyak’a ilişkin eleştiri yazımızda dillendirmiştik; naçizane ben kendi adıma ortada itiraz edilecek bir şey olduğu kanısında değilim. Maç maç düşünmek ve her filmi ayrı değerlendirmek gerekiyor. Ünlü’nün vasat ve iyi filmleri var; bu da son derece doğal.”

4-Sorunlu ve zorunlu körleşme

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“Yeşilçam öykülerine ters köşeden bakarken ve klasik kara filmin yapısını bozarken, belli bir yapı kurmaması-kuramaması asıl mesele! Onur Ünlü’nün son dönem sinema anlayışı, kendi mottosuna uygun projeler üretmeyi sürdürüyor özetle.”

5-Körlük Sadece Gözde Olmuyor

Burak Göral’ın yazısı için tıklayın – Sözcü

“Türk sinema tarihinde en fazla Metin Erksan ve Atıf Yılmaz’ın kimi filmlerinde denediği ve seyirciyi kaçırmaktan korkmadığı numaraları, istediği her iyi oyuncuyla da çalışarak cesurca yapmaya devam eden Onur Ünlü, geçen yılki Adana Film Festivali’nden en iyi yönetmen ve en iyi film dahil toplam dört ödülle dönen filmi “Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok”ta giderek görme yetisini yitiren bir polis dedektifinin hikayesini anlatıyor.”

6-Karanlıkta Bir “Kör Ebe”: Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok (2018)

Rabia Elif Özcan’ın yazısı için tıklayın – Fil’m Hafızası

“Gören gözleri olmadan anlamıştır ve hissetmiştir Salim. Ancak onun gözlerini kör eden, yakalandığı hastalık değil; saplantılı şekilde bağlandığı aşk ve öfke olmuştur. Tüm bilincini, algı biçimini ve hayal gücünü inşa ettiği görüntüler dünyasını kaybeden, üstelik bunun farkında olan bir insanın çaresizliği, karanlığa sıkışmışlığı, zihninin ve psikolojisinin buna tepkisini şiddet ve öfke yoluyla göstermesi, özgün bir kurguyla yeniden yapılanmıştır filmde.”

7-Tutku ve delilik üzerine…

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

“Bir Onur Ünlü filmine giderken sizi alışılmışın dışında “tuhaf şeyler”in beklediğini bilirsiniz. Gerçi film olağan bir polisiye gibi açılıyor ve hatta finale doğru “Katil kim?” sorusuna yanıt dahi veriliyor ama olaylar gerçekten garip şekilde gelişiyor. Garipliğin nedeni, ana karakterin hikâyeden daha önemli olması. Daha doğrusu, hikâyenin karakterin ruh durumunu görselleştirme dışında özel bir işleve ya da anlama sahip olmayışı… ”

8-Onur Ünlü’nün ‘kör gözleri’ ve ‘Mr. Gay Syria’nın umudu!

Şenay Aydemir’in yazısı için tıklayın – Gazete Duvar

“Türkiye sinemasının gramerini bozan, geleneksel anlatıya, karaktere kafa tutan ve aynı zamanda eğlenceli de olabilen bu estetik arayışın kendi içinde devam eden yolculuğunun ‘tuhaf’ duraklarından birisi olarak görülebilir “Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok”. Ki, bir sonraki filmi “Put Şeylere” ile bu arayışı yeni bir evreye taşıdığı ve belki de artık kendisinin de ne aradığını tam olarak bilmediği bir yerde duruyor Onur Ünlü sineması.”

9-Bir biçimcilik zirvesi. Ama inandırmıyor!..

Atilla Dorsay’ın yazısı için tıklayın – T24

“Kendi adıma hayli eleştirel yaklaştığım ilk filmlerinden sonra, Sen Aydınlatırsın Geceyi ve İtirazım Var, art arda bayıldığım iki film oldu. İlkini son dakikada 100 Yılın 100 Türk Filmi (2014) kitabıma alacak kadar… Demek ki benim onu sevmemem ya da önemsememem söz konusu olamaz. ”

10-Aşkın, Bu Tür Filmlere İhtiyacı Yok

Nusret Şen’in yazısı için tıklayın – Orta Koltuk

“Onur Ünlü’nün kamerasını dağınık, sallantılı ve özensiz bulduğum, Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok filmi, kısa süresine rağmen seyirciyi izlerken sıkıntıya sokan bir yapım. Bence, Aşkın bu tür filmlerle anılmasına ihtiyacı yok. Zaten film aşk filmi değil, aşk’da yok. Filmin ismine aldanıp ”aşk hikayesi” izleriz diye sinemaya gideceklere duyurulur..”

11-Onur Ünlü’den yeni film: Karanlık mı, karamsarlık mı?

Kerem Bumin’in yazısı için tıklayın – Gazete Duvar

“‘Aşkın….’ filmini izledikten sonra seyirci olarak ağzımızda biraz ekşi bir tat ve aklımızda karamsar bir hava kalıyor. Onur Ünlü, tabiri caizse, biraz kendini tutabilseydi, bizce çok güzel çekilmiş kadrajlarla, güzel şekillenmeye başlamış bir hikayeyle ve iyi oyuncularla çok daha iyi bir film çıkarabilirdi. Gerçekten yazık…”

Comments

comments