Marvel Sinematik Evreni’nin merakla beklenen son filmi Avengers Endgame hakkında yazılan eleştiri ve inceleme yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Avengers: Endgame – Son Durak

Güney Yurdakul’un yazısı için tıklayın – Pera Sinema

“Yazıda, her zamanki incelemelerimizden farklı olarak, bu sefer filme dair hiçbir spoiler olmayacak. Henüz çıkmadan pek çok sızıntı ile boğuşmak zorunda kalan Endgame, herkesin tatması gereken bir deneyim. Herkesin, öncelikle kendi gözleri ile görmesi gereken bir final.”

2-Avengers: Endgame: Görkemli Bir Veda

Güvenç Atsüren’in yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Bu ilk bloğun ardından film, Thanos’un “başarı”sına karşılık vermek amacıyla yapılan bir “soygun” planının peşinde, neredeyse tür değiştiriyor. Dramatik anlamda hem güncel durumun hem de tüm anlatının etkilerini hissedebildiğimiz sahneleri takip eden bu bölüm, Endgame’i aksiyon anlamında da serinin bir parçası hâline getiriyor. Soygun filmi (heist movie) tadında akan bu bölüm, izleyicinin 11 yıl boyunca gezdiği mekânların, tanıdığı karakterin bir tür nostaljisine dönüşerek, bahsettiğimiz veda hissiyatına önemli bir katkı yapıyor.”

3-Zaman düşer ellerimden yere…

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“‘Avengers’ serisinin son halkası ‘Endgame’de hayatta kalanlar, yitip gidenlerin yarattığı boşlukta debelenirken zamanı da başa sarmanın yollarını arıyor. 181 dakikalık film ‘epik’ olmaya çalışmış ama bilimkurgu evreninde sıkça rastladığımız bir temanın peşine takılırken vasatı aşamamış.”

4-10 Yıllık Serüvenin Sonu: Avengers Endgame

Nihat Yayalar’ın yazısı için tıklayın – Arakat Sanat

“Endgame hakkında hissettiklerimin en özet tanımı herhalde “ne beğendim ne beğenmedim” olur. Bu şekilde hissetmemin nedenini kendimce dayandırdığım birkaç ana olgu var. Bunlardan birinin Infintiy War ile yakalanan inanılmaz hype ve seyircinin gönlüne yaratılan beklenti olduğunu düşünüyorum. İkinci bir olgu ise; film, barındırdığı karakterlerin geçmişi ve kendi arka plan hikayelerinin derinliklerine eşit paydada değinebilmek için bazı yerlerde soru işaretleri bırakıyor.”

5-Sonsuzluğun sonu

Fatih Yürür’ün yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Aslında kulislerde dönen tonlarca çılgın teori, filmin sızdırıldığına dair dedikodular, spekülasyonlar çok sayıda sürpriz bozan unsuru kapının eşiğinden içeri çekmiş olsa da; Marvel’ın en sıkı kapalı kutularından biri duruyor karşımızda. Özellikle Infinity War gibisinden fazlasıyla cesur bir pre-final kısmının, izleyici üzerinde yarattığı beklenti hiç de anormal değil. ”

6-‘Avengers’ için şahane bir final

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

““Endgame”in en çok sevdiğim yanı, bütün karakterlerin 22 filme yayılan hikâyelerini  gayet güzel toparlaması oldu… Senaryo yazarları Christopher Markus ve Stephen McFeely gerçekten iyi iş çıkarıyorlar. Belki de bu yüzden, görkemli savaş sahnesini ısrarla sona saklamış; filmin çok büyük bölümünü karakterler arası ilişkileri işleyen sağlam bir dram olarak kurmuşlar.”

7-Avengers: Endgame (2019): Epik Bir Son

Hürrem Celil Erdoğan’ın yazısı için tıklayın – birdunyafilm.co

“Marvel’ın CEO’su Kevin Feige film hakkında “Bu evrenin hayranlarına yönelik bir yapım.” ifadesini kullanmıştı. Filmi izledikten sonra Kevin Feige’in kurduğu bu cümlenin ne kadar doğru olduğunu anlıyorsunuz. Endgame’de olan biteni tam olarak anlamak için sadece Infinity War’u izlemek yetmiyor.”

8-Görkemli bir veda

Olkan Özyurt’un yazısı için tıklayın – Sabah

“Russo Kardeşler’in yönettiği film için her şeyden önce büyük bir seriye görkemli veda filmi denilebilir. Bir final filmi olduğundan olsa gerek Russo Kardeşler bir türlü alışamadığımız o yorucu aksiyona boğmadan filmi kotarmayı başarıyor. Daha dramatik ve hatta mizah dozu gayet iyi ayarlanmış bir film var karşımızda.”

9-Süper kahramanların sönük finali

Kerem Bumin’in yazısı için tıklayın – Gazete Duvar

Avengers: Endgame filminde, Avengers ekibi ‘Avengers Infinity War’ filmiyle birçok süper kahramanı yenmiş olan Thanos’un kurduğu çarpık dengeyi değiştirmek ve kendilerinden alınanı geri getirmek için büyük bir mücadeleye girişir. Filmi diğer Marvel filmlerinden ayıran nokta, bu filmin belki de en az dövüş ve aksiyon sahnesi barındıran, ancak bunun aksine en fazla diyalog, duygusal hesaplaşma ve karakterlerin iç dünyasını sunan bir yapım olması…”

10-Süper kahraman enflasyonu sürüyor

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“Süper kahraman mitinin, fedakârlık demek olduğunu hatırlatıyor Marvel evreni. Eğlenceli, keyifli, gezegenin bugünü ve geleceğine dair ince detaylarla süslü yapım, maalesef, bu cafcaflı alemden pek fazla etkilenmeyenler için çok fazla özellik ve orijinallik barındırmıyor! Türe fazla ait değilseniz, bir süre sonra, perdedeki görsel şölen son derece güçlü olsa da; salonda nefesini tutmuş, karşısında akan görseli hayranlıkla izleyenlerin aksine, hatırı sayılı bir sıkıntı duygusu ile boğuşurken yakalıyorsunuz kendinizi.”

11-Kahramanın Yolculuğu: Avengers Endgame

Tanju Baran’ın yazısı için tıklayın – Ters Ninja

“Marvel Sinematik Evreni’ni iki finali var: Infinity War, gerçek finaldi, Endgame ise, bir final müsabakasından ziyade jübile maçı. (2) Russo Biraderler on bir yıla yayılan, yirmi iki filmlik serüveni noktalarken, bunu bir mezuniyet balosuna, sadece çok yakınların davet edildiği bir veda törenine, hatta cenaze merasimine çevirmişler. Bunu yaparken de sadece serinin sadık hayranlarını, tüm maraton boyunca kendilerini destekleyen insanları hedefleyerek, bu görkemli ve destansı vedayı, -en çok- onlara adamışlar.”

12-Yarım Kamyon Süper Kahraman 22. Marvel Filminde: Avengers Endgame

Murat Dural’ın yazısı için tıklayın – Zaytung Sinema

“Infinity War’un kötü adam, villain odaklı öyküsünden sonra klasik bir süper kahraman anlatısına dönüyoruz. Yani isteksiz kahramanları isteklendirip onları maceraya sürükleme çabasıyla geçiyor filmin büyük bölümü. Ant Man filme girdikten sonra mizah da geliyor, zaman makinesi denemeleri de mizahla geçiştiriliyor ve kavuşmalar, ayrılmalar, fedakarlıklar derken aralara duygusal sahneler serpiştirilip duruyor. Sonra duygusal sahneleri yumuşatalım derken yine espri yapılıyor ve film bu şekilde bir bipolar bozukluk sorunu yaşıyor.”

13-Avengers Endgame İncelemesi [Çok Spoiler Var]

Mertcan Yasa’nın yazısı için tıklayın – Saklı Kumanda

“Avengers Endgame’in en çok ön plana çıkan ve tatmin eden yanı orijinal Avengers altılısına beklediğimiz değeri ve önemi göstermesi oldu. Iron Man ile başlayan, Captain America, Thor ve diğerleri ile devam eden bu sinematik evreninin en çok saygıyı hak eden isimleri tartışması bu orijinal altılı. Bu film de bu kahramanlara gereken önemi kesinlikle veriyor ve hiçbiri birbirinin önüne çıkmadan eşit derecede karşımıza geliyor.”

14-Bir Çağın Sonu – Avengers: Endgame Film İncelemesi

Özay Şen’in yazısı için tıklayın – frpnet.net

“Benim açımdan bir serinin finali olmasından ötürü önemli bir film. Beklentimi de karşılamayı başardı. Fakat sinema filmi olarak bazı klişelerden halen beslenmeye devam etmesi yüzünden de vasat olan yerleri var. Disney’in her kesime hitap etmeye çalışan yapısı yüzünden, filmin işleniş şeklinden keyif almayacaklar da olacağını düşünüyorum. Yine de bana kalırsa Disney için bile fazla karamsar bir film olmuş. Russo Kardeşler, ellerindeki malzemeyi en iyi biçimde kullanmayı başarmışlar.”

15-10 seneye yakışan bir FİNAL miydi?

Emirhan Ayyıldız’ın yazısı için tıklayın – geyikdolu.com

“Aslında bu filmi ve Infinity War’u tek bir film olarak düşünmek daha mantıklı. Part 1 ve 2 şeklinde. Infinity War’da yaşananların derin etkilerini bu filmde seyrediyoruz. Size tavsiyem, filme girerken daha önceden internette okuduğunuz teorileri veya gerçekleşmesini beklediğiniz olayları unutun. Kendinizi filmin akışına bırakın. Zaten film size her şeyi unutturuyor ve çok derin etkiler bırakıyor.”

16-Tüm MCU, Gözlerinizin Önünden Bir Şerit Gibi Geçecek

Berna Ece Gündüz’ün yazısı için tıklayın – geekyapar

“Öncelikle şu konuda bir anlaşalım: Bu bir “Thanos’u yenme” filminden çok, “ustalara saygı duruşu” tadındaki bir filmdi. MCU’nun ilk adımlarını attıran ana kahramanlarımıza karşı saygı ve sevgimizin sembolü, devir teslim törenlerinin ise en büyüğüydü. Şimdiye kadar sıkı Marvel hayranları olarak beklediğimiz ya da beklemediğimiz her şey için son bir veda konuşmasıydı. Endgame, ciddi anlamda on bir senelik emeğin, koskoca bir oyunun sonuydu.”

 

Comments

comments