Vavien filminin ardından 12 yıl sonra yeniden sinemaya dönen Taylan Kardeşler’in yönettiği Azizler filmi hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Azizler: Odadaki Fil

Selin Gürel’in yazısı için tıklayın – Altyazı

“Taylan Biraderler’in Vavien’den (2009) bu yana çektikleri ilk film olan Azizler çevresindeki her şeyden ve herkesten sıkılan, sadece biraz yalnız kalmak isteyen bir reklamcının hikâyesini anlatıyor. Ancak potansiyelini karşılayamayan oyunbaz fikirler, birbirine bağlanmayan sahneler ve hikâyeye şöyle bir uğrayan karakterler nedeniyle ortaya “boşlukta süzülen” bir film çıkıyor.”

2-Aziz’in yalan dünyası

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

“‘Azizler’ üzerine söylenebilecek en kesin şeylerden biri, yalnızlık ve ne istediğini tam olarak bilmeyen insanlar üzerine bir film olduğu… Ama bana sorarsanız bu temaların nereye vardığı belirsiz kalıyor. Bu hedefsizliği, ‘absürt komedi’ye bağlayıp filmin hiçbir temaya tam olarak odaklanamayan dağınık halini erdem gibi görmek isteyenlere diyecek bir şeyim yok.”

3-Azizler: Güldürürken Düşündürmeyi Yeniden Keşfetmek

Esen Tan’ın yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Azizler, büyük oranda amaçladığını yapabilen, herhangi bir film izlerken ezbere gittiğimiz yolları takip etmekte zorlandığımız ve belki bu nedenle de çok da sevimli bulamayacağımız ama ne olursa olsun bize –çoğunlukla sıkıcı- doğruları söylemekten çekinmeyen bir film.”

4-Azizler: İçimdeki Kanal-i-zasyon

Kerem Akça’nın yazısı için tıklayın – Posta

“Taylan Kardeşler’in “Azizler”i 8 Ocak’ta Netflix’te başladı. 96 dakika boyunca ne olduğunu idrak edemeyen bir komedi filmi. Yerli “John Malkovich Olmak”a dönüşmesi gerekirken sinema yolculuğunu trash eğlencelik “Kanal-i-zasyon” uçurumuna yanaşarak noktalıyor. “İçimdeki Ses”, “Bunny ve Boğa” ile “Mary ve Max” kırması yapısını kalkındıracak Spike Jonze, Michel Gondry veya Coen Kardeşler’i aratıyor.”

5-Azizler: Komik ıssız adamlar

Şenay Aydemir’in yazısı için tıklayın – Gazete Duvar

“Öncelikle dört adamın çektiği yalnızlığı niye izleyelim? Alp ve Cevdet’in motivasyonları için yeterince alan açılmadığından ister istemez yüzümüzü Aziz ve Erbil’e dönüyoruz. Ancak onların da karakterleri hakkında fazlaca bir bilgi sahibi olma fırsatımız olmuyor. Ne Aziz’in Burcu’yla ne de Erbil’in Kamuran ile geçmişlerine dair ipuçları biliyoruz.”

6-Beklentiniz bir Vavien değilse, iyi eğlenceler…

Duygu Kocabaylıoğlu’nun yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Filmin kara mizahın yanı sıra buram buram sürrealizmle bezeli senaryosunda ise geride bıraktığımız aylarda Bir Başkadır ile ülke gündemimize oturan Berkun Oya’nın imzası var. Bu haliyle sanki başından beri Netflix siparişi gibi görünse de, birbiri içine yedirilmiş epizodik anlatamıyla Azizler 96 dakikalık, görsel efektlerde cömertçe davranılmış ve sinema için çekilmiş bir film.”

7-Azizler zaten yalnız

Murat Tırpan’ın yazısı için tıklayın – Birgün

“Büyük bir film değil Azizler, olmak zorunda da değil. Filmlerden her zaman büyük olmalarını da beklememek lazım. Sonuçta tanıdık bir hissiyatın filmi bu, boş evlerimizde oturup Instagram’dan kafamızı kaldırdığımızda hissettiğimiz şeyin… Filmi de bu hissiyatı da görmezden gelmeyi becerebilirsiniz belki de. Ama arada bir durup kendinize sorun diyor film: “Hiç çıkarmayacağım demiştiniz, kolye nerede?””

8-Azizler mi yalnızlar mı?

Elçin Demiröz’ün yazısı için tıklayın – Oda TV

“Film, modern dünyanın bizi baş başa bıraktığı en önemli kavramlardan yalnızlığı merkezine almış. Bir anlamda sırtını, herkesin içindeki o karanlık deliğe, yalnızlık korkusuna dayamış. Tüm karakterlerin ortak kümesi yalnızlık olsa da herkesin onunla ilişkisi farklı. Kimi yalnız kalmak istiyor, kimi bir türlü yalnız kalamıyor… Kimi yalnızlığa terk edilmiş, kiminin en büyük yalnızlığı kalabalıklar… Engin Günaydın’ın canlandırdığı “Aziz” karakterinin etrafında her biri kendi yalnızlığından muzdarip çok çeşitli insan var.”

9-Ama bu bir absürd film, Azizim

Yazgülü Aldoğan’ın yazısı için tıklayın – Cumhuriyet

“Azizler, Netflix’in efsane kadrosuyla merak uyandıran bu yılın özgün ilk Türk filmi, bekleniyordu ve bekleyenlerin büyük bir kısmını hayal kırıklığına uğrattı! Bu kadroyu gören niye Recep İvedik gibi bir film bekliyor, niye kahkahadan kırılacağını sanıyor, ben de ona şaşırıyorum. Aslında kara komedi deneyen Cem Yılmaz’ın başına gelen, Azizler’in de başına geliyor.”

10-Azizler İncelemesi: Yeni Bir Çocukluk Bulmak Gerek

Necat Temizkan’ın yazısı için tıklayın – Kayıp Rıhtım

“Azizler, Yağmur ve Durul Taylan’la birlikte son dönemin gözde isimlerinden Berkun Oya’nın birlikte yazdığı orijinal bir senaryoya sahip. Taylanlar bu hikâye ile birlikte uzun dizi maratonlarından sonra dişlerine göre bir atmosfer bulmuş ve onu modern bir yapıda anlatmaya çalışmış gibi duruyor.”

11-Azizler: Absürt Komediye Farklı Bir Soluk (İnceleme)

Zeynep Polat’ın yazısı için tıklayın – Ekranom

“Bazen absürt mizahıyla güldüren bazen de dram dolu gerçekçi detaylarıyla hüzünlendiren film, Netflix’te kara mizah ve dram kategorisinde yer alıyor. İzleyiciler tarafından belirli bir duyguya yoğunlaşmadığı için çokça eleştirilen filmin bu yönü beni rahatsız etmedi doğrusu. Komedi türündeki yerli filmlerimizin içler acısı hali göz önüne alındığında Azizler’in, bahsettiğim bu filmleri geride bırakarak öne çıkmayı başardığını düşünüyorum.”

12-AZİZLER: Yalnızlık Anlaşılmaz, Anlaşılsa Yalnızlık Olmaz

Berfin Tutucu’nun yazısı için tıklayın – Dial M for Movie

“Burcu‘nun bu şekilde takılı kalmasıyla aslında Aziz‘in de hayatı bir noktada değişmeye başlar. Yalnızlığın ilacının temsili olan kolyeden film boyunca bahsedilir ama bir noktaya kadar asla görülmez. Bir yerlerde olduğu bilinir fakat somut olarak onunla tanışmak biraz uzun sürer. ”

Comments

comments