Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü “Les Misérables” filmi ile paylaşan “Bacurau” hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Bacurau: Savaş Zamanı!

Güvenç Atsüren’in yazısı için tıklayın – FilmLoverss

Kleber Mendonça Filho ve Juliano Dornelles, Cannes’dan Jüri Özel Ödülü ile dönen Bacurau’da, anlatının ölçeğini ülkeleri Brezilya’nın sınırlarından global ölçeğe doğru genişletirken, sinemayı sadece geçmişin ruhunu yaşatan bir mekân olarak değil, sinemanın kendisini ve janraları güçlünün güçsüz üzerindeki tahakkümünü yıkmak adına bir silah olarak kullanıyor.”

2-Bacurau: Eklektik ve Dışavurumcu

Ekrem Buğra Büte’nin yazısı için tıklayın – Altyazı

“Western sınırlarının ötesinde grafik şiddet içeren psikedelik bir hesaplaşma/intikam sekansıyla biten film, kanlı Brezilya tarihini aynalayan alegorik bir mesajla son buluyor. Bacurau’yu Brezilya’nın güncel siyasetinden ve yeni iktidara gelen aşırı sağcı Jair Bolsonaro’dan bağımsız düşünmek de mümkün değil elbette.”

3-“Kesik Damarların Kıtası”nda…

Coşkun Liktor’un yazısı için tıklayın – Bianet

“Cannes’da Jüri Özel Ödülüne layık görülen “Bacurau” ise 1950’lerde Brezilya’da doğan Cinema Novo akımının öncüsü Glauber Rocha’nın başını çektiği devrimci sinema geleneğinden beslenen, sıra dışı bir politik alegori. Rocha’nın “Kara Tanrı”, “Beyaz Şeytan” (Deus e o Diabo na Terra do So, 1964) ve “Antonio das Mortes” (1969) gibi Brezilya usulü Westernlerinden izler taşıyan “Bacurau”, bir yandan toplumsal gerçekçi damardan beslenirken öte yandan Amerikan tür sinemasının sularında geziniyor.”

4-Tropik Trump ve Ötesi

Başak Bıçak’ın yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Bacurau’yu izlediğim ilk bir saatlik zaman diliminde, çoğunlukla nereye bağlanacak diye bekleyip durduğumu ve ana karakter/hikâye anlatımındaki bilinçli tercihler sebebiyle filme bir türlü giremediğimi itiraf etmeliyim. Ancak bir süre sonra senaryonun adeta devrim niteliğindeki değişimi ve filmin, türler arası bir dansa dönüşmesi bir anda dikkatimi çekmeyi başardı ve o ana kadar kurulan tüm yapı parçalarının zihnimde birleşmesini sağladı.”

5-Westworld’ün Latin Amerika pembe dizisi versiyonu

Kerem Akça’nın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“İlk iki filminin süre probleminden sonra burada da benzer durum var. 85 dakikada mantıklı bağlanabilecek film politik oldukça ucuzlaşıyor, B-tipi seyirlerden farksız hale geliyor. ‘Uzay westerni’ atmosferi bir yere kadar tutuyor, ilk yarıda işliyor. Filho, bir noktadan sonra fazla iddialı olmanın altında eziliyor.”

6-Politik öfkenin filmi

Nil Kural’ın yazısı için tıklayın – Milliyet

“Kasaba sakinleri, kendilerini şiddetli bir saldırı altında buluyor ve saldırganların kimliği zamanla ortaya çıkıyor. Eleştirmenlik kökenli Filho, B tipi filmlerden, kıyamet sonrasına filmlerine ve gerilim sinemasına uzanan “Bacurau”da türler arasında gezinirken Brezilya’daki ırkçılık, politik yozlaşma, sömürgecilik gibi konulara değiniyor.”

7-Bacurau (2019)

Murat Can Aslak’ın yazısı için tıklayın – muratcanaslak.com

“Bacurau, kapitalizme itirazın bedeli olduğunu, mücadelenin de teslimiyetin de kanlı olduğunu ama son zamanlarda konuşulduğu gibi kapitalizmin sonunu hayal etmenin dünyanın sonunu hayal etmekten daha zor olmadığını iddia ediyor – en azından hayal ediyor.”

8-Bacurau (2019)

İlkyaz Altuğ’un yazısı için tıklayın – birdunyafilm.co

“Bacurau halkının kendilerini ─hem sanal hem gerçek şekilde─ yok etmeye çalışanlara karşı var olma direnişi, bir yandan Tarantinovari bir intikam fantezisini andırıyor. Ama aynı zamanda ezilen halkın uyguladığı şiddetin meşruiyetini, sömürüden kurtulmanın şiddetsiz bir yolu olup olmadığını da sorgulatıyor.”

Comments

comments