Semih Kaplanoğlu’nun son filmi olan Bağlılık-Aslı filmi hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Bağlılık Aslı: Bir Fıtrat Hikâyesi

Güvenç Atsüren’in yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Bağlılık Aslı, anneliği kadının fıtratı olarak gören, kadınların iş hayatına katılma girişimlerinin işsizliği arttıran bir olgu olarak konumlandıran zihniyetten uzak düşünülemeyecek bir yapım. Öyle ki film, modernizmin etkilerinden çok, geleneksel değerlerinden uzaklaşmış kadının yol açabileceği sorunlara yönelik bir anlatı sunuyor.”

2-Bağlılık – Aslı: İdeolojik Yakıştırmalar, Yüzeysel Tümevarımlar

Selin Gürel’in yazısı için tıklayın – Altyazı

“Semih Kaplanoğlu Türkiye’nin Oscar aday adayı seçilen yeni filminde toplumun ‘annelik’ kavramına atfettikleri üzerinden farklı sınıfları ve yaşam tarzlarını çarpıştırıyor. Ne var ki Bağlılık: Aslıkadınlığa, anneliğe ve aileye dair vardığı yargıları zerk etmeye can atan, kindar ve köşeli bir film.”

3-Tebliğ edilen anne: ‘Bağlılık Aslı’

Şenay Aydemir’in yazısı için tıklayın – Gazete Duvar

“Kaplanoğlu, meseleyi ‘modern anne’ye odaklamakta o kadar ısrarcı ki aileyi görmek istemiyor. Çünkü baba, hikayenin içine hak ettiği bir biçimde girse belki o zaman ailenin ‘kutsal’ duvarlarında gedikler açmak, ister istemez buna dair bir şeyler söylemek zorunda kalınacak. Dolayısıyla babayı hikayenin merkezinden ne kadar uzak tutarsanız, anneyi o kadar çok hedefe koyarsınız.”

4-Bağlılık Aslı: Dayatılan Kutsal Annelik Modeli

Güzin Tekeş’in yazısı için tıklayın – Ters Ninja

“Doğruyu söylemek gerekirse filmde altı boş, yönetmenin söylemek istediklerine hizmet etmeyen tek bir kare bile yok. Belli ki Semih Kaplanoğlu karşı mahalleyi içerden çökertmek için bir hayli kafa yormuş. Aslı’nın sabahtan rakı içmeye başlayan Kemalist babasından, iş için değil bisikletle gezmek için bebeği bakıcıya terk etmesine kadar her sahne aynı mesajı veriyor.”

5-Bebekler ve anneler!

Banu Bozdemir’in yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Tabii film ve görüntü, detaylar ve yönetim açısından tam bir yetkinlik içeriyor. Üzerimize gölgesi düşen binalar, siluetler, bizi her yerde kıstıran plazalar filmin genel depresif havasına etki ediyor, katılım sağlıyor. Zaten yönetmenlikte sorun yok, bakış açısı kaşıyıcı ve kanatıcı!”

6-Bağlılık ve “Ayrışma”nın filmi

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – HaberTürk

“”Yumurta”, “Süt” ve “Bal”daki modernizm eleştirileri ve inanca, dindarlığa yapılan vurgular daha geniş bir yelpazaye sesleniyordu. “Bağlılık Aslı” ise geleneksel ahlaki değerlere yaptığı vurguyla o yelpazeyi giderek daraltıyor… Kaplanoğlu’nun filmleri de kaçınılmaz olarak ülkedeki siyasal kutuplaşma bağlamında yorumlanıyor artık… “Bağlılık Aslı”dan benim anladığım, Kaplanoğlu’nun bu tür yorumlardan hiç çekinmediği, tam aksine meydan okuduğu yönünde…”

7-Bağlılık-Aslı: Yine muhafazakâr bakış

Murat Tırman’ın yazısı için tıklayın – Birgün

“‘Modern kadın çalışmasın, gitsin evine bebeğine annelik yapsın!’ şeklindeki filme yöneltilen ilk eleştiriler bana sorarsanız çok haklı değil. Kaplanoğlu’nun yapmaya çalıştığı şey bu kadar basit değil, her ne kadar yönetmen olarak kendisine sempatimiz olmasa da bunu söylemek zorundayız. Film gerçekten de çevremizde kolayca örneğini bulabileceğimiz kadınların açmazlarını anlamaya çalışmakla meşgul.”

8-Anne çocuk arasına neler giriyor?

Olkan Özyurt’un yazısı için tıklayın – Sabah

“Kaplanoğlu bu iki annenin hikayeleri, birbirleriyle ve çocukla kurdukları ilişki üzerinden bize modern hayatın çıkmazlarını gösterme niyetinde. Temelde film, anne-çocuk ilişkisinin ya da anne-çocuk arasındaki bağın günümüzde nasıl zor kurulduğunu ve orta ve alt sınıf arasında bu ilişkinin nasıl farklılıklar içerdiğini anlatıyor.”

9-Malumun İlanı: Bağlılık-Aslı

Tanju Baran’ın yazısı için tıklayın – Ters Ninja

Recep İvedik ile Bağlılık Aslı, biri ana akım biri sanat sineması olsa da politik açıdan benzer yerde konumlanıyor, “İzmirli laik teyze, Beyaz Türk ve Beyaz Yaka” stereotiplerini üretip bunu toplumun önemli bir kesiminin sembolü olarak sunuyorlar. Recep İvedik, Starbucks’larda kahve içen, yoga yapan, partilerde gezenleri hicvediyordu, Bağlılık Aslı da kariyer peşinde koşan, sürekli salata yiyen, ormanlarda bisikletle gezen insanları hedefe oturtuyor.”

10-Bağlılık: Aslı

Kaya Özkaracalar’ın yazısı için tıklayın – İleri Haber

“Kaplanoğlu, Bağlılık: Aslı’da Buğday’dan farklı olarak lafzi düzeyde ifade edilen İslamcı bir retorik kullanmamış, dolayısıyla bu film önceki kadar çiğ değil. Ancak filmde yer alan ve yalnızca bazılarını yukarıda sıraladığım temsiller, dikotomiler, öyle kör parmağım gözüne sunuluyor ki film yine de çiğleşiyor; bunların “nötr”, doğalcı sunumları değil, izleyici pozisyonunu yargılayıcılığa yönelten sunumları söz konusu.”

Comments

comments