En İyi Animasyon kategorisinde Oscar’a aday olan Bedenimi Kaybettim hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Bedenimi Kaybettim: Geçmişin, Şimdinin ve Geleceğin Peşinde

Güvenç Atsüren’in yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Bedenimi Kaybettim, “gerçek” ve fantastik olanı, fazladan hiçbir sahne ya da cümle içermeyen son derece incelikli ve ekonomik senaryosu ile birbiri içinde eritip buradan etkisinden kolay kolay çıkmanın mümkün olmadığı dokunaklı anlar ve unutulmaz bir final çıkarmayı başarıyor.”

2-Bir Avrupa kara filmi; ‘Bedenimi Kaybettim’

Mehmet Erdoğan’ın yazısı için tıklayın – Independent Türkçe

“Bu yıl seyretme imkanı bulduğum ve yetişkinlere de hitap ettiğini düşündüğüm Aslan Kral, Koleksiyoncu: Ruben Brandt, Klaus gibi animasyonlar arasında Jérémy Clapin’in tamamını elle çizdiği ilk uzun metrajlı animasyon filmi “Bedenimi Kaybettim (I Lost My Body)”; göç, çocukluk travması ve bağlanma mücadelesini ele aldığı konusuyla, kimi zaman seyircisini suskun bırakacak, kimi zaman da karar almakta zorlandığı durumlar için adım atması konusunda cesaretlendirecek hikayesiyle oldukça dikkat çekici.”

3-El bedenden üstün müdür?

Banu Bozdemir’in yazısı için tıklayın – Beyazperde

“72. Cannes Film Festivali’nin Eleştirmenlerin Haftası seçkisinde Büyük Ödül’e layık görülen ve En İyi Animasyon kategorisinde Oscar adaylığı bulunan Bedenimi Kaybettim / I Lost My Body, bedeninden ayrılmış bir elin yeniden bedenine ulaşma hikayesini derinlikli bir biçimde ele alıyor.”

4-En Sinemasal Eli Yaratma Hedefiyle

Kerem Akça’nın yazısı için tıklayın – keremakca.net

“Cannes’dan Semaine de la Critique zaferiyle dönen, kısa animasyoncu Jérémy Clapin’in ilk uzun metrajı. Senaryosunda “Amélie”nin ortak senaristinin de imzasını bulunduran Oscar adayı “Bedenimi Kaybettim”, sayısız etkili an, çizim ve tınıya karşın bir yan bölüm izlenimi bırakarak noktalanıyor.”

5-Bu “el” Oscar’a ulaşabilir

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

“Yönetmen Jeremy Clapin, ilk uzun filminde bazen pastel, bazense kuru boya tonlarını hatırlatan bir renk paletiyle geliyor karşımıza. Animasyonun sınırsız imkanlarını daha çok Naoufel’in zihnindeki anları birleştiren kurgu oyunlarında kullanıyor. Zamanlar arasında gidip gelen kurgu, filmin en etkileyici yanlarından biri… Onun dışında, kadraj ve kamera hareketleri açısından klasik film gramerinden pek saptığı söylenemez… Dan Levy’nin elektronik tınılı müziği filme çok şey katıyor ama hikayenin önüne geçmiyor.”

6-Hayallerini ve Bedenlerini Yitirenlerin Ruh Arayışı: Bedenimi Kaybettim

Arzu Arda Deger’in yazısı için tıklayın – Haberem

“Dramatik yönü oldukça baskın bir animasyon olan “Bedenimi Kaybettim”, izlediğimiz birçok kurgu dramadan daha etkili. Rejisi, diyalogları ne eksik ne fazla, kıvamında ve grafik çizimleri ile de tertemiz ve çok başarılı. Filmin etkisinin bu denli güçlü olmasında Dan Levy’nin harika müziklerinin etkisini pas geçemeyiz.”

7-Hükümsüzdür!

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“Yedi yıllık bir yapım süreci geçiren, biçimi sağlam animasyonun orijinal müziği de akılda kalıcı. Anılar, kader, zihin, mücadele, varoluş acısı, romantizm, gündelik işleyişin umarsız hali, yalnızlık hissi, hayat ve ötesi… Fantastik özlü Fransız yapımı animasyon, yürekte belirli bir sızı bırakmayı başarıyor.”

8-Kadere Çalım Atan Adam

Ferhan Baran’ın yazısı için tıklayın – Sadi Bey

“Ustalıkla oluşturduğu görsel dünyasında, diyaloga çok fazla yer vermiyor yönetmen. Buna karşılık ‘ses’ faktörünü öne çıkarıyor ve kaynak aldığı romandan farklı olarak hikayesini ‘sesler’ üzerinden yönlendiriyor.”

Comments

comments