Rian Johnson’ın yönetmenliğini yaptığı polisiye filmi Bıçaklar Çekilde hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Knives Out (2019) – Film Eleştirisi

Müge İbrikçi Baran’ın yazısı için tıklayın – Karanlık Sinema

“Brick (2005) ve Looper (2012) filmleriyle yönetmenliğini kanıtlayan Rian Johnson, Star Wars serisine de el atarak hedef kitlesini genişletmişti. Yönetmen tekrardan özüne yani suç türüne Knives Out (Bıçaklar Çekildi, 2019) ile geri dönüyor ve Agatha Christie tadında eğlenceli bir “Katil Kim” filmi ile izleyici karşısına çıkıyor.”

2-Bıçaklar Çekildi: Dengesiz Bir Sınıfsal Komedi

Berke Göl’ün yazısı için tıklayın – Altyazı

Bıçaklar Çekildi (Knives Out, 2019), eski usul ‘katil kim?’ anlatısı konvansiyonlarını birebir uygulayarak başlayan, ilerleyen bölümlerindeyse bu konvansiyonları eğip bükerek ve politik mesajının altını kalın çizgilerle çizerek yön değiştiren bir suç komedisi.”

3-Knives Out: Politik Hiciv Soslu Polisiye

Murat Emir Eren’in yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Knives Out, günümüzde geçmişin kurallarına göre çekilmiş müthiş bir polisiye, olay örgüsüyle, aldığı virajlarla izleyiciyi koltuğunda bir türlü rahat oturtmayan cinsten bir yapboz olmaktan ziyade, türü yenilemeye ve günün politik atmosferine kafa yoran bir film olmayı tercih ediyor.”

4-İki ucu da keskin

Şenay Aydemir’in yazısı için tıklayın – Gazete Duvar

““Bıçaklar Çekildi”, eski usul polisiye sevenler için biçilmiş kaftan. İki saati aşan süresinin içine yerleştirilmiş komik anlarıyla seyirciyi rahatlatan, gizem duygusunu sonuna kadar saklamayı başaran bir yapım.”

5-‘Şark Ekspresi’nin yeni yolcuları!

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“Bu klasik olay örgüsüne sahip ‘Bıçaklar Çekildi’ (‘Knives Out’), bir parça Arthur Conan Doyle’u ve yazarın ana karakteri Sherlock Holmes’ü hatırlatsa da asıl adres tabii ki Agatha Christie… Film, 130 dakikalık süresi boyunca polisiyenin bu muhteşem ve ölümsüz kaleminin eserlerine benzer bir tat ve dokuyu perdeye yansıtıyor.”

6-Knives Out: 70 Sene Geri Kalmış Bayat Bir Whodunnit Filmi

Kerem Akça’nın yazısı için tıklayın – keremakca.net

“Yeni milenyumda bağımsız sinemaya postmodern bir heyecan getiren Rian Johnson, beşinci uzun metrajında 70 sene geriden gelen tatsız tuzsuz bir yapıta imza atıyor. “Bıçaklar Çekildi”, kimi oyuncuların özenine karşın android çağında görebileceğiniz en demode, bayat ve vasat whodunnit filmi olabilir.”

7-İlk taşı en masum olanınız atsın!

Duygu Kocabaylıoğlu’nun yazısı için tıklayın – Beyazperde

““Beni artık polisiye mizah ya da suç komedisi hiç heyecanlandırmıyor” diyenlerden misiniz? Rian Johnson imzalı, tamamen orijinal bir yapım olan Bıçaklar Çekildi, gittikçe kısırlaşan türe Hızır gibi yetişiyor ve seyircinin aklını çelmek için yeni yılın, taze vizyon haftasında görücüye çıkıyor.”

8-Knives Out–Kaçınılmaz Son

Anıl Boydağ’ın yazısı için tıklayın – Birgün

“Bu detaylı okumaların dışında, Johnson’ın türe ve iyi kavramına dair yaptığı belirli rötuşları da konuşmak gerekiyor. Haliyle görsel olarak ve sunduğu deneyim açısından da kaliteli bir iş Knives Out, Johnson’ın daha önce kahraman özelinde yaptığı sorgulamaların yerini, bu filmde DNA’sı ile oynanmış iyi ve bunun koşullar içerisindeki değişkenliğine yapılan vurgular alıyor.”

9-Eski Usül Gizemli Cinayet Filmi

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

“Rian Johnson’ın “kilitli oda gizemi” türündeki film ve romanların tutkulu bir hayranı olduğunu ya da bu filmden önce türün klasiklerini dikkatli şekilde incelediğini tahmin etmek pek zor değil… Johnson, türün temel gereklerini yerine getirmekle kalmıyor, aynı zamanda yeniliyor. Radikal değişikliklere gitmeden, saygı, sevgi dolu bir tavırla kendi yorumunu getiriyor.”

10-Polisiyenin annesine saygılar bizden

Olkan Özyurt’un yazısı için tıklayın – Sabah

“Agatha Christie yaşasaydı ve Bıçaklar Çekildi’yi izleseydi ne düşünürdü acaba? Bunu hiçbir zaman öğrenemeyeceğiz. Ama polisiye edebiyatın ‘anası’ olarak kabul edilen Christie’nin, cinayet öykülerine vakıf olanların filmi çok sevdiğini görünce, insan yazar da filmi izlemiş olsaydı muhtemel severdi diye düşünüyor.”

11-Hercule Poirot’u özlemek!

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“Mizahi yanı da olan suç öyküsü, iki saat on dakikalık süresine rağmen ilgiyle izletiyor kendini. Fakat kuru, yavan bir hali var Johnson’un hikâyesinin. Metin, Agatha Christie, Sir Arthur Conan Doyle, Patricia Highsmith, Dashiel Hammett gibi, polisiye edebiyatın usta isimlerinin kaleminden çıkmamış. Uyarlama değil, orijinal hikâye perdede duran fakat özellikle Agatha Christie tarafından yaratılan, kurgusal Belçikalı dedektif karakteri Hercule Poirot dokusu yok karşımızda.”

12-Agatha Christie’ye saygılarla

Nil Kural’ın yazısı için tıklayın – Milliyet

“Johnson bir kez daha tür sinemasına hakimiyetinin farklı türlerde sınır tanımadığını kanıtlıyor. Kartlarını tek tek açan senaryo, bir Agatha Christie eseri gibi dört dörtlük bir matematikle işliyor. Johnson’ın özgün metni, güncel referanslar ve mizahtan da yoksun değil. “Ensemble”ın hakkını veren oyuncu kadrosu, filmde bilerek karikatür bırakılmış tiplemeleri başarıyla canlandırıyor.”

13-Dev kadro sönük kalmış

Emrah Kolukısa’nın yazısı için tıklayın – Cumhuriyet

“Bir iki karakter dışında genel olarak karikatür düzeyinde kalan tiplemeler, ve sürpriz unsurunu gözetmekten hikayenin derinleşmesine müsaade etmeyen zayıf dramatik yapı bir yana, açıkçası güneyli aksanıyla konuşan ve Hercules Poirot ile Müfettiş Clouseau arasında gidip gelen Daniel Craig’in performansı da beni çok tatmin etmedi.”

Comments

comments