Netflix’in yakın zamanda yayınlayarak, izleyicilerine interaktif bir deneyim vaat ettiği Black Mirror: Bandersnatch filmi hakkında yazılan inceleme yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Black Mirror – Bandersnatch: Gerçekten Özgür müyüz?

Halil Şimşek’in yazısı için tıklayın – Pera Sinema

“Netflix daha önce çocuk kullanıcıları için “Puss in Boots: Trapped in an Epic Tale” ve “Buddy Thunderstruck: The Maybe Pile” isimli iki interaktif çocuk filmi yayımlasa da açıklamış olduğu film Netflix’in yetişkinler için yapmış olduğu ilk interaktif film deneyimi olarak da tarihteki yerini aldı. Ciddi bir hayran kitlesine sahip olan Black Mirror dizisinin yaratıcıları Charlie Brooker ve Annabel Jones bu kez Netflix’e senaryosu izleyicilerin filmin hikayesi ile ilgili verdikleri kararlara göre değişen bir film hazırladılar ve Black Mirror dizisini daha önce izlememiş olanlar dahi bu film için adeta zamanı iple çekti.”

2-İki Ayrı Deneyim Üzerinden Black Mirror: Bandersnatch

Ecem Şen ve Güvenç Atsüren’in yazıları için tıklayın – FilmLoverss

“Black Mirror: Bandersnatch interaktif bir deneyim üzerine kurulu olduğundan, tek bir anlatı biçimi üzerinden Black Mirror filmini değerlendirmek yerine, iki farklı deneyim yaşayan izleyiciler olarak kendi tecrübelerimizi ayrı ayrı aktarmak istedik. Bu şekilde Black Mirror: Bandersnatch’in karmaşık gibi görünen yapısı ile ilgili daha ayrıntılı fikir sahibi olabilir, hangi seçimlerde ne gibi sonuçlarla karşılaşıldığını da keşfedebilirsiniz.”

3-‘Bandersnatch’: Yolları çatallanan film

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

“Dolayısıyla, interaktif olmayan sıradan bir filme göre “Bandersnatch” eğlenceli olmaktan ziyade galiba biraz huzursuz edici… Alternatifler ve farklı finaller, filmi ferahlatmıyor, eğlenceli kılmıyor. Tam aksine, filmin kendisi karakterlerin kısır döngüye hapsolduğu hayali ve durağan bir evrene dönüşüyor.”

4-Yanılsamamayı seçmek…

Uğur Kutay’ın yazısı için tıklayın – Birgün

“İzleyicinin ‘seçim’ yaparak içine düştüğü bu kontrol yanılsaması derinleştikçe gözden kaçan bir gerçek var: Bu seçenekleri seyirci üretmiyor; bunlar diyalektik bir sürecin sonucu bile değil! Yapılan seçimlerin arka planını da seyirci oluşturmuyor, bunlar sadece Bandersnatch’i yapan ekibin bize sunduğu ‘ya şu ya bu’ tercihleri. Yani Stefan’ın tanrısı değiliz, birileri tarafından yönlendirilme konusunda ondan sadece bir basamak yukarıdayız.”

5-Seçimlerimiz Üzerine Kurulu Bir Black Mirror Filmi: Bandersnatch

Bahri Doğukan Şahin’in yazısı için tıklayın – bilimkurgukulubu.com

“Film (ya da alıştığımız şekilde bölüm), seçimlerimiz üzerinden ilerliyor ilerlemesine, fakat kimi seçimlerin hikayeye bir etkisi olmuyor. Kimileri ise nihai sonu belirlemede yapı taşı görevi görüyor. Seçtiğimiz seçeneklere göre filmin süresi de değişiyor hâliyle. 1.5 saat de sürebilir, 3 saat de. Tam bu noktada filmin gerçekten de interaktif olup olmadığıyla alakalı tartışmalar devreye giriyor. Zira senaryo içinde senaryo içinde senaryo ile izleyicinin zihni bir hayli bulandırılıyor ve aslında seçimlerimizin çok da önemli olmadığı, senaryonun bizi yönlendirdiği fikrine kapılabiliyoruz.”

6-Black Mirror İnteraktif Bölümü Bandersnatch Eleştirisi

Ayşe Başak Uçan’in yazısı için tıklayın – Filmlerin Sesi

“Gidilen yolların tümünde hem olaylar hem de anlatım tekdüze. Sizi biraz heyecanlandıran bir yol bulsanız bir sonraki seçimde ya duvara tosluyorsunuz veya aynı şeyleri tekrar etmekten sahnenin etkisini yitiriyorsunuz. Genel anlamda paralel evrenlerin her yapılan seçimle çoğalması ve gerçek diye bir şeyin olmadığı, geçmişin ve elbette geleceğin değiştirilebileceği gibi büyük lafları var. Ancak bunlar sadece seyirciyi  oyalamak adına öyküye yerleştirilmiş gibiler. Çünkü dizinin varmaya çalıştığı nokta çok farklı kanımca.”

7-Dördüncü Duvarın Yıkıldığı O An – Black Mirror: Bandersnatch İncelemesi

Kayra Keri Küpçü’nün yazısı için tıklayın – frp.net

“Hikayede seçimlerimiz oldukça güzel bir şekilde filme etki ediyor. Kendi maceranı kendin yarat türü oyun ve hikayelerde bazen, “Ben diğerini seçsem de zaten aynısı olacaktı,” hissi oluşabiliyor; aynı şey burada da size bu hissi verebilir ancak film ilerledikçe seçimlerimizin ve kararlarımızın ne kadar etkili olabildiğine tanık oluyoruz. Hatta film boyunca öyle anlar yaşıyoruz ki Deadpool’un sinema salonundaki izleyiciye hitap etmesi bile yaşananların yanında çok basit kalıyor. Tabii burada Black Mirror: Bandersnatch’in interaktif bir film olmasının etkisini çok hissediyoruz.”

8-Black Mirror: Bandersnatch

Aykut Eke’nin yazısı için tıklayın – Sosyal Eleştiri

“Reklamlar diziyi izlemeden önce heyecan yaratmasına karşın gerek kurgunun fazla iyi olmaması, ki standart Black Mirror kalitesinde olması yeterliydi, gerekse ofise, okula gittiğinizde arkadaşlarınızla konuşurken herkesin başka bir dizi izlemiş olması beklentisinin karşılanmaması üzdü.”

9-Black Mirror Bandersnatch İnceleme

Ömer Faruk Bal’ın yazısı için tıklayın – tamekran.co

“Black Mirror: Bandersnatch inceleme yazısının, ona yakışır bir şekilde okuyucunun kontrolü ile ilerlemesi doğru olur diye düşünerek bu yazıyı seçenekli olarak hazırladım. Yazının sıralamasını ve akışını istediğiniz düzende ilerletebilirsiniz. Seçenek A: Detaylı bir inceleme yazısı istiyorum. Seçenek B: Kısa ve öz olsun. Beni direk sonuca götür.”

10-Black Mirror Bandersnatch: Sinemanın Geleceği

Hasan Hüseyin Kesen’in yazısı için tıklayın – gelecekburada.net

“Bugün izlediğimiz Black Mirror’ı bir film, dizi veya oyun olarak tanımlayabilir miyiz, üzerine konuşulabilir ancak şu an için bunu bir ‘deneyim’ ve ‘eğlence’ anahtar kelimelerine sığdırabiliriz. Ve bu eğlenceyi, bu deneyimi bir üst seviyeye taşımanın yollarından birisi de muhakkak sanal gerçeklik olacaktır. Bugün izlediğimde bazı noktalarında kendimi filmin içinde hissedebilmiş olsam da birçok tercih hakkımı “şu şıkkı seçeyim de uzamasın”, “şu seçeneği seçeyim de biraz heyecan katsın” bilinciyle yapmış oldum. Sanal gerçekliğe taşınmış ve bizi FPS (1. Şahıs bakış açısı) ile o dünyanın içine çeken bir yapım hikayeyi çok daha fazla benimseyerek ilerletmemizi sağlayacaktır.”

Comments

comments