Marvel Stüdyosu’nun son film Black Panther filmi hakkında yazılmış eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-‘Beyaz’ kahramanlardan sıkılanlara

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“Marvel’in solo olarak sahaya sürdüğü yeni karakterlerden ‘Black Panther’, Afrika kökenli bir süper kahraman. Filmin, bir taht mücadelesi etrafında biçimlenen öyküsü ‘Aslan Kral’ı hatırlatıyor. Ryan Coogler imzalı yapım, siyahi ana karakterlere sahip olmasına rağmen ruhu ‘Beyaz’ bir yapıya sahip.”

2-“Taçı takan kralın kafası ağırdır.”

Oktay Ege Kozak’ın yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Tamam, dersi bitirdik şimdi işin eğlencesine gelelim. Filmin aksiyonu, özellikle ortasında oluşan bir araba kovalamaca sahnesi, Marvel’in etkileyici tarihine kıyasla bile hayret uyandırıyor. Wakanda’nın ütopik bilim-kurgu tarzı bir yapıyı Afrika estetiği ile karıştırdığı dizaynı resmen göz büyüleyen bir hipnotizme sahip.”

3-Black Panther: Güçlü Kadın Karakterler ve Politik Alt Metin Haricinde Yeni Bir Şey Yok

ismail Cem Özsefil’in yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Filmin dikkat çekici özelliklerinden birisi kuşkusuz politik alt metni. Çok güçlü bir alt metin sunmamasına rağmen yer yer Trump Amerika’sına yaptığı salvolarla dikkat çeken Black Panther, böylelikle yakın zamandaki süper kahraman filmleri janrasında bir ilke imza atmasının yanında Marvel Sinematik Evreni’nin en ciddi filmlerinden birisi haline geliyor. ”

4-Çağın aynası: Siyah Panter

Aslı Selçuk’un yazısı için tıklayın – Cumhuriyet

“Marvel Stüdyoları kendi mitolojilerinin sınırlarını yeniden belirlemek için % 90’ı siyahi oyunculardan oluşan bir kadroyla çizgi roman Black Panther’i (Siyah Panter) sinemaya uyarladı. Afro-Amerikalı yönetmen Ryan Coogler ilk kez bir Hollywood yapımında politik mesajlar vermeyi başardı.”

5-Keşfedilmemiş Bir Krallığın Hikayesi

Anıl Meydan’ın yazısı için tıklayın – bidunyafilm.co

“Film bir yandan modern bir klasik bir yandan Aslan Kral’ın live-action’ı tadında. Klasik bir süper kahraman filmi gibi sadece aksiyona, bol patlama sahnelerine ve bir dolu havalı repliğe dayanmıyor, aynı zamanda ders çıkartılabilecek olaylara da parmak basıyor ama hikâye genel hatlarıyla oldukça tahmin edilebilir.”

6-Black Panther İncelemesi (Spoiler yok)

Siyar Şahin’in yazısı için tıklayın – Saklı Kumanda

“Film senaryo ve diyaloglar konusunda Marvel’a çağ atlatacak diye umuyorum. Toplamda gereksiz iki cümle falan sayabildim ben. Gereksiz hareket yapan yok. Komik olmaya çalışan yok. Çok doğal işliyor her şey. Oyunculardan da kaynaklanabilir bu ancak Doctor Strange’deki o samimiyeti alıyorsunuz. Ancak aynı filmin sorunu olan duygusal motivasyonların gücünü görüyoruz.”

7-Black Panther

Gökhan Örenler’in yazısı için tıklayın – arakatsanat.com

“Hemen hemen tüm serilerini okuduğum Black Panther, Ryan Coogler yönetmenliğinde izleyici karşısına sonunda çıkıyor. Fantastic Four #52 de ilk kez okurun karşısına çıkıp, daha sonra kendi ve ortak maceraları ile çizgi roman tutkunlarını kendine çeken Black Panther, Marvel evreninin en özel işlerinden biri oldu. Birçok insanın büyük beklentiler ile sinema salonlarına koşturacağı filmimizin, beklentileri boşa çıkarmayacağını rahatlıkla söyleyebilirim.”

8-Siyahilerin kültürüne görkemli bir armağan

Atilla Dorsay’ın yazısı için tıklayın – Orta Koltuk

“Marvel Comics’den son yıllarda gelen en özgün ve olasılıkla en güçlü film….Öncelikle malzeme çok yeni, o ölçüde de çarpıcı. Afrika’da başlayıp ABD’ye geçen, arada Güney Kore’ye de uğrayan olayların tüm kişileri –siyahın dışında- öylesine renkli ve temsil ettikleri kültür öylesine çarpıcı ve giderek öğretici ki..”

9-Black Panther: Bor bir vibranyum değil!

Cüneyt Cebenoyan’ın yazısı için tıklayın – Birgün

“Bazen bazı filmler o kadar şişiriliyor ki, sanırsınız bir devrim gerçekleştirmişler. Black Panther böyle bir muamaleye layık görülen filmlerden. Black Panther’in, saygı duyulacak erdemleri var, var olmasına da, son tahlilde, sınıf çelişkisinin yerine ırksal çelişkiyi koyan, bunu yaparken bile kavgayı Siyahlarla Beyazlar arasında bir savaş olarak değil, Beyaz bir CIA ajanının da iyilerin safında yer aldığı Siyahlar arası bir kavga olarak gösteren, altyapı ile üstyapı ilişkisini darma duman eden bir çalışma olduğu gerçeğini de görmek lazım.”

10-Kara Panter: Android nesli için fantastik bir “Shaft”

Kerem Akça’nın yazısı için tıklayın – Posta

““Kara Panter”, aksiyon koreografileriyle ve alt kültüre yaklaşımıyla dikkat çeken bir Afro-Amerikan süper kahraman tanımı armağan ediyor sinemaya. Marvel Sinema Evreni’nin en camp (bilinçli bayağılık estetiği) ürünü olabilir. Ama yaşasaydı Melvin Van Peebles’ın ve Gordon Parks’ın gurur duyacağı bir süper kahraman filmi bu.”

11-Yeni kral, Afrika’dan!

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“Marvel evreninin yeni filmi, 2016 tarihli ‘Captain America: Civil War / Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı’ ile ekibe adım atan süper kahraman Black Panther’in solo macerası. Wakanda kralı babasının ölümünün ardından tahta geçmek için yuvasına dönen T’Challa, namı-ı diğer ‘Black Panther’, geçmişten gelen güçlü düşmanı ile amansız bir mücadele verecektir. Ülkesi Wakanda’nın ve neredeyse bütün dünyanın tehlikede olduğu zorlu zamanlarda kahramanımız, ihanet, güven, dostluk ve güç kavramlarının gerçek anlamlarını keşfedecektir. ”

12-Türündeki bir ilk

Nil Kural’ın yazısı için tıklayın – Milliyet

““Black Panther”, sıklıkla izleyici karşısına çıkan süper kahraman filmleri arasında siyahi bir süper kahramanı merkeze alması ve siyahi bir ekibin ağırlığıyla alanında bir ilk. Marvel’ın sinema uyarlamalarının 18. filmin yönetmenliğini “Fruitvale Station” ve “Creed”in yönetmeni Ryan Coogler üstleniyor.”

Comments

comments