Vizyona girmesinin üzerinden çok bir süre geçmeden korana virüsü sebebiyle sinemalarda görme fırsatını kaçırdığımız ancak internet üzerinden alternatif yollarla erişimi mümkün olan Bloodshot: Durdurulamaz Güç hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Ortaya karışık aksiyon kokteyli

Murat Tolga Şen’in yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Bloodshot’ın yönetmeni Dave Wilson bir özel efektçi ve bu yönettiği ilk uzun metraj. Filmin aksiyon sekanslarında bu alandaki maharetini göstermekten geri durmuyor ama yönetmenliğinin özgün bir tarafı yok. Artık çoktan modası geçmiş Michael Bay tarzını deniyor ama bu da filmi belli bir yaş aralığında izlenecek basit bir izlence olarak sıkıştırıyor. Aslında film kendisini izletiyor ama bittiğinde “izlemesem de olurdu” dedirtmekten de geri durmuyor.”

2-Vin Diesel, her zaman Vin Diesel olarak kalacak

Kerem Bumin’in yazısı için tıklayın – Gazete Duvar

“‘Bloodshot’, biçim ve görsel açıdan tempolu, genelde başarılı kadrajlarla resmedilmiş, soğuk bir ortamda, çok orijinal olmamakla beraber yine de dikkati ayakta tutan bir ‘rehine kurtarma’ operasyonu sekansı ile açılıyor. Daha sonra senaryo yine beklenildiği üzere bu ‘karakterin’ iki hayatı olduğuna, soğukkanlı ve profesyonel bir asker kadar şefkatli ve dikkatli bir koca olduğuna da işaret ediyor.”

3-Bir siberpunk aksiyonu

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

“İşte “Bloodshot”ın farkı tam da burada yatıyor. İki farklı aksiyon ekolünü birleştirmesinde… Ama Vin Diesel’in filmde sadece süper kahramanları akla getirdiği söylenemez… Terminator serisinin likit metalden oluşan insan kılıklı ölüm makinelerini andıran bir yanı da var. Birçok çekimde Terminator serisinden imgeler geliyor akla…”

4-Nedir bu süper asker takıntısı?

Olkan Özyurt’un yazısı için tıklayın – Sabah

“Vin Diesel’ın başrolde oynadığı film ana hikaye olarak genel şablonun dışına çıkmasa da hakkını verelim ilginç sularda yüzüyor. Mesela askerimiz her şeyi kendi iradesiyle yaptığını düşünürken, aslında tüm beyin fonksiyonları şirket tarafından yönetiliyor, anıları dahil her şey bir bilgisayarda tasarlanıyor. Bu noktada Christopher Nolan’ın Başlangıç filmini hatırlatmaya başlıyor.”

5-Bloodshot: Matrix-Terminator kırması B-tipi bir Vın Diesel Filmi

Kerem Akça’nın yazısı için tıklayın – keremakca.net

““Bloodshot”ın yönetmeni Dave Wilson fazlasıyla video oyunu dünyasına yatkın. 90’larda kalıcı filmlere imza atsa da video oyunu uyarlamalarına kayınca kontrolden çıkan Paul W. S. Anderson’dan farksız çalışıyor. Filmde ‘Terminator’ benzeri bir robot-insan kırması mekanizmandan yola çıkan ana karakterin üzerine gidiliyor. Onun başarılı olması zor. Ama bilimkurgu klasiğinin ikonik ilk iki filminden gözümüze aşina olan sahneleri de kabak gibi devreye sokmanın bir açıklaması yok.”

6-Tükenmeyen Kahraman Bloodshot

Korkut Akın’ın yazısı için tıklayın – Sadi Bey

“Kendisini kullanmaya kalkan, ama yeniden yaşam buldurduğu için de ne derse yapması beklenilen “patron”a tepki gösteren Blootshot, dünyanın en çok satan çizgi romanlarından uyarlanmış. Yeşilçam sinemacılarının “Tesadüfün iğne deliği” diye adlandırdığı olmazlıkları “soğukkanlı geçiş”le hoş görür ya da göz ardı ederseniz, başından sonuna kadar soluk soluğa izlersiniz.”

7-Gerçeğin peşinde

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“İntikam, sanal gerçekler, nanoteknoloji ve yok etmeye programlanmış bir savaşçı… Öyküsü gayet yüzeysel olan ve son derece gelişkin görsel efektlerin desteğiyle ayakta duran yapım, orijinal grafik eserin meraklıları ve Van Diesel fanatikleri tarafından ilgi görebilir. Duruşu hoş ama içi boş, gürültülü bir karambol.”

8-Bloodshot: Karmaşık Bir Dünyayı Basitleştirmek

Sadık Efe Sarıtunalı’nın yazısı için tıklayın – Bilimkurgu Kulübü

“Film kötü değil, tam aksine oldukça eğlenceli ve ortalama bir süper kahraman filmine göre daha derin. Yine de bir olmamışlık film boyunca peşimizi bırakmıyor. Sanki pek çok oyuncu rolüne oturmamış ve çoğu diyaloğu canı sıkılmış birileri yazmış gibi. Ayrıca bir hikaye elemanı olan Psycho Killer hariç akılda kalıcı tek bir müzik bile yok.”

Comments

comments