Yerel medya sağlayıcılardan biri olan Blu TV’de izleyebileceğiniz yerli filmlerin listesini sizin için hazırladık. Geçtiğimiz yıl hazırladığımız listeye geçtiğimiz yılın dikkat çeken filmlerinden Kelebekler, Sofra Sırları, Kar gibi filmler eklenirken; Yılmaz Güney ve Zeki Demirkubuz gibi usta yönetmenlerin bu sefer farklı filmlerini öneriyoruz…
Kelebekler

Tolga Karaçelik’in Sundance Film Festivali’nin Dünya Sineması bölümünde Jüri Büyük Ödülü’nü kazanan filmi, babalarının kendilerini çağırmasıyla otuz yıl sonra köylerinde bir araya gelen üç kardeşin hikâyesini anlatıyor.

Sofra Sırları

Ümit Ünal’ın yönetmenliğini yaptığı Sofra Sırları, Demet Evgar’ın canlandırdığı hayatını evine ve eşine adamış ev kadını Neslihan, aslında bir seri katildir. Demet Evgar filmdeki rolüyle, Ulusal Yarışma’da En İyi Kadın Oyuncu ödülünün sahibi olmuştu.

Kar

Türkiye prömiyerini 24. Uluslararası Adana Film Festivali’nde yapan ve festivalden umut veren genç kadın ve erkek oyuncu ödüllerinin yanı sıra en iyi kurgu ödülüyle de dönen filmin yönetmen koltuğunda Emre Erdoğdu oturuyor.

Benim Varoş Hikayem

Geçtiğimiz günlerde yönetmeni ve 5 oyuncusuna karşı  ‘suçu ve suçluyu övmek’ suçlamasıyla dava açılan Benim Varoş Hikayem’de Adana – Ceyhan’ın arka sokaklarında yaşayan insanların hayatı çarpıcı bir dille anlatılıyor.

İki Dil Bir Davul

Film, üniversiteden yeni mezun olmuş ve uzak bir Kürt köyüne atanmış Türk öğretmenin bir yılını, onun okula yeni başlayan ve Türkçe bilmeyen çocuklarla yaşadıklarını anlatıyor.

Babamın Sesi

Zamanında yaşanan Maraş Katliamı’ndan olumsuz yönde etkilenen bir ailenin öyküsünü aktaran yapımın yönetmenliğini Orhan Eskiköy ve Zeynel Doğan beraber üstleniyor. Film, 2012 İstanbul Film Festivali’nde En İyi Senaryo ve 2013 Ankara Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanmıştı

Masumiyet

Adana ve İstanbul Film Festivali dışında Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde de En İyi Film ödülüne layık görülen 1997 yapımı film, yönetmen Zeki Demirkubuz’un en iyi filmlerinden biri olmayı başarıyor.

Körfez

Venedik Film Festivali’nde gösterimi yapılan Emre Yeksan filmi olan Körfez, 24. Uluslararası Adana Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü, 54. Ulusal Yarışma’da En İyi Senaryo Ödülü’nün sahibi olmuştu. Filmin senaryosunu ünlü edebiyatçı Ahmet Büke, Emre Yeksan ile birlikte yazmıştır. Film 30’lu yaşlarında olan Selim’in hayata tutunma hikayesini ve yeni hayatını keşfetmesinin hikayesini anlatıyor.

Seyyithan

Yılmaz Güney’in yönetmen olarak ilk çıkışını yaptığı Seyyit Han/Toprağın Gelini (1968) 1969 Adana Altın Koza Film Şenliği’nde en iyi üçüncü film, en iyi görüntü (Gani Turanlı), en iyi müzik (Nedim Otyam) ve en iyi erkek oyuncu ödüllerini kazanmıştı.

Endişe

Yılmaz Güney’in filmin çekimleri esnasında tutuklanması sebebiyle yönetmenliği asistanı Şerif Gören üstlenmiştir. Bu sebeple filmin başrolünü Erkan Yücel devralmış ve unutulmaz bir oyunculuk sergilemiştir. Film, kan davasından kurtulmaya çalışan bir pamuk işçisinin hikâyesini anlatır.

Comments

comments