Yerel medya sağlayıcılardan biri olan Blue TV’de izleyebileceğiniz yerli filmlerin bir listesini sizin için hazırladık. Blue TV; yerli film açısından çok geniş bir film arşivi olmamasına rağmen, bu arşivin içerisinde izlenebilecek değerli filmler bulunuyor. İyi okumalar…

10-Benim Varoş Hikayem

Geçtiğimiz günlerde yönetmeni ve 5 oyuncusuna karşı  ‘suçu ve suçluyu övmek’ suçlamasıyla dava açılan Benim Varoş Hikayem’de Adana – Ceyhan’ın arka sokaklarında yaşayan insanların hayatı çarpıcı bir dille anlatılıyor.

9-C-Blok

Zeki Demirkubuz’un ilk uzun metrajlı filmi olan C-Blok; İstanbul Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü, Film Eleştirmenleri Ödülleri’nde ise En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödüllerini almayı başarmıştı. Zeki Demirkubuz sineması ile henüz tanışmamış olanlar için kaçırılmaz bir fırsat.

8-Arkadaş

Yönetmenliğini Yılmaz Güney’in yaptığı film, iki eski arkadaşın uzun yıllar sonra karşılaşması sonucunda yaşanan sorgulamaları anlatıyordu. Türkiye Sineması’nın klasiklerinden biri olan Arkadaş, özellikle finaliyle akıllara kazınmıştı.

7-Babamın Sesi

Zamanında yaşanan Maraş Katliamı’ndan olumsuz yönde etkilenen bir ailenin öyküsünü aktaran yapımın yönetmenliğini Orhan Eskiköy ve Zeynel Doğan beraber üstleniyor. Film, 2012 İstanbul Film Festivali’nde En İyi Senaryo ve 2013 Ankara Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanmıştı

6-Annemin Şarkısı

Bir şarkının peşinde yolculuğa koyulan anne-oğulun, İstanbul’a zorunlu göç etmelerinin ardından Tarlabaşı’ndan kentsel dönüşüm nedeniyle ikinci bir göçe zorlanırlar. Filmin yönetmenliğini Erol Mintaş yapıyor.

5-Bekçi

Orhan Kemal’in Murtaza romanından uyarlanan Ali Özgentürk filmi olan Bekçi’de başrolde Müjdat Gezen oynuyor.

4-At

Bir diğer Ali Özgentürk filmi. Ali Özgentürk’ün yurtdışında birçok ödül alan filmi, köyden kente idealleri uğruna gelen ve kentte yaşama mücadelesi veren bir baba-oğulun trajedisini anlatıyor.

3-Endişe

Yılmaz Güney’in filmin çekimleri esnasında tutuklanması sebebiyle yönetmenliği asistanı Şerif Gören üstlenmiştir. Bu sebeple filmin başrolünü Erkan Yücel devralmış ve unutulmaz bir oyunculuk sergilemiştir. Film, kan davasından kurtulmaya çalışan bir pamuk işçisinin hikâyesini anlatır.

2-Körfez

Venedik Film Festivali’nde gösterimi yapılan Emre Yeksan filmi olan Körfez, 24. Uluslararası Adana Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü, 54. Ulusal Yarışma’da En İyi Senaryo Ödülü’nün sahibi olmuştu. Filmin senaryosunu ünlü edebiyatçı Ahmet Büke, Emre Yeksan ile birlikte yazmıştır. Film 30’lu yaşlarında olan Selim’in hayata tutunma hikayesini ve yeni hayatını keşfetmesinin hikayesini anlatıyor.

1-Yol

Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülü alan bu Yılmaz Güney filminde, İmralı Cezaevi’nde yatan beş mahkumun kendilerine verilen bir izin nedeniyle köylerine yaptıkları yolculuk eşsiz bir biçimde anlatıyordu.

Comments

comments