Creed filminin devamı olan “Creed 2: Efsane Yükseliyor” filminin vizyona girdiği bu hafta, severek izlediğimiz boks filmlerinden bir liste hazırlayarak sizlerle paylaşmak istedik. Spor filmleri denildiğinde, her zaman özel bir yere sahip olan aşağıdaki boks filmleri arasında seçim yaparken bayağı zorlandık. İyi okumalar…
10-Girlfight

2000 Sundance Film Festivali’nde büyük jüri ödülünü kazanan film, Michelle Rodriguez’in canlandırdığı Diana Guzman’ın boksa olan yeteneğini keşfestmesi ve kendini bu sporda kanıtlamasını anlatıyordu. Film iyi işçiliği ve dövüş sahnelerinin başarısıyla beğeni toplamıştı.

9-Creed: Efsanenin Doğuşu

Ryan Coogler’ın yönettiği film, Rocky serisinin efsane karakterlerinden Apollo Creed’in evlilik dışı doğan oğlunun ringe çıkış hikayesini anlatıyordu. Slvester Stallone’nin canlandırdığı Rocky Balboa’nın hocalığında çalışan Creed, kendini ringde ispatlamak için bir zamanlar Rocky’nin geçtiği yollardan geçiyor ve izleyenlere nostaljik anlar yaşatıyordu.

8-The Boxer

Daniel Day Lewis üç yıl boyunca boks dersleri alarak rolüne hazırlandığı film, İrlanda’lı yönetmen Jim Sheridan ile İngiliz oyuncu Daniel Day-Lewis’i, ‘Sol Ayağım’ ve ‘Babam İçin’ filmlerinden sonra yeniden biraraya getiriyordu. İkili, IRA ile bağlantısı olduğu anlaşılan ve bu yüzden 14 yıl hapis yatan Danny Boy Flynn’ın yeniden ringlere dönme hikayesini, etkileyici bir şekilde beyazperdeye aktarıyordu.

7-The Hurricane

Denzel Washington’ın başrolünde oynadığı ve cinayetle suçlandığı için cezaevine girmek zorunda kalan boksör Robin ‘Hurricane’ Carter’ı canlandırdığı The Hurricane (Onaltıncı Round), boksörün suçsuzluğunu ispatalamak için verdiği mücadeleyi anlatan başarılı bir biyografi filmiydi.

6-Ali

Amerikalı boksör Muhammed Ali’nin hayatını anlatan filmin yönetmenliğini usta yönetmen Michael Mann yapıyordu. Film; ünlü boksörün 10 yıllık sürecine odaklanarak, müslümanlığı seçtiği ve Vietnam Savaşı’na gitmeyi reddettiği dönemi anlatıyordu.

5-The Fighter

En İyi Film dalında Oscar’a aday olan Dövüşçü, ilhamını gerçek olaydan alıyordu. Hayatını mahvetmiş bir boksör olan Mickey Ward, ünvan maçına çıkacak olan kardeşine yol göstermeye çalışırken, parçalanmış ailesini bir araya getirmeye çalışıyordu.

4-Cinderella Man / Külkedisi Adam

Cinderella Man lakaplı ünlü boksör James J. Braddock’un gerçek yaşam öyküsüne dayanan film, Braddock ve ailesinin ABD’deki Büyük Ekonomik Kriz yıllarında çektikleri sıkıntıları ve verdikleri  yaşam mücadelesini konu ediniyordu.  Üç dalda Oscar ödülüne aday gösterilen filmin başrollerinde Russel Crowe ve Renée Zellweger yer alıyordu.

3-Raging Bull / Kızgın Boğa

Usta yönetmen Martin Scorsese’nin yönettiği ve Robert De Niro’ya oskar ödülü kazandıran film, hırslı boksör Jake LaMotta’nın yükseliş ve düşüş hikayesini anlatıyordu

2-Million Dolar Baby / Milyonluk Bebek

Clint Eastwood’un yönettiği ve başrolünü Hilary Swank , Morgan Freeman ile paylaştığı film, 2015 yılında En İyi Film Oscarının sahibi olmuştu. İzleyenlere duygu dolu anlar yaşatan Milyonluk bebek, Hilary Swank’ın başarılı oyunculuğu ile hafızalara kazınmıştı.

1-Rocky

10 katagoride oscara aday olan ve bunlardan üçünü kazanan film, Rocky Balboa efsanesinin doğuşunu efsanevi bir anlatımla sinemaseverlerle buluşturuyordu. Başrolde oynayan ve aynı zamanda senaryoyu yazan Sylvester Stallone’ye göre; sadece bir boks filmi olmayan, aynı zamanda bir aşk filmi olduğu için bu kadar başarılı olan Rocky, oyuncunun kariyerinde bir dönüm noktası olmuştu.

Comments

comments