Ünlü yönetmen Brian De Palma’nın filmografisinden en beğendiğimiz 10 filmi sizin için listeledik. İyi okumalar…

10-Sisters – 1973

Film, Brian De Palma’nın kendisinden etkilendiğini açıkça kabul ettiği ünlü yönetmen Alfred Hitchcock’a bir saygı duruşu niteliğini taşıyor. Öyle ki; filmde “Rear Window”, “Psyhco”, “Vertigo” etkilerini açıkça görmek mümkün. Komşusu olan kadının sevgilisini öldürdüğünü gören bir gazetecinin, katilin bir siyam ikizi olduğunu öğrenmesiyle şekillenen gerilim dolu olayları anlatan Sisters; Brian De Palma sinemasına giriş yapmak isteyenler için güzel bir seçenek.

9-Body Double / Sahte Vücutlar – 1984

Brian De Palma’nın Hitchcock’a gönderme yapan bir başka filmi. B tipi filmlerde rol alan kahramanımız, ünlü bir aktörün bebek bakıcılığını yapmaya başlamasıyla, kariyerinde yeni bir sayfa açılmasını umut eder. Ancak bu aktrisin kahramanımız tarafından gözetlenmeye başlanmasıyla film erotik ve gerilim dolu bir hal alır. Yine karşı dairede bir cinayete şahit olunacak, yine birbirine benzeyen iki kadın olacaktır. Film, De Palma’nın yaptığı sağlam gerilim filmlerinden biri olmayı başarıyor.

8-Snake Eyes / Yılan Gözler – 1998

Mesleğini kirletmiş eski bir dedektif olan kahramanımız, bir boks maçının güvenliğini almak için görevlendirilmiştir. Ancak maç sırasında bir suikast olur ve Rick Santoro (Nicholas Cage) bu cinayeti çözmek için elinden gelen her şeyi yapacaktır. Yönetmenin hikaye anlatma konusundaki ustalığının doruğa ulaştığı film; hareketli kamerası, ilginç kurgu oyunları ile seyirciyi adeta koltuğuna yapıştırıyor.

7-Mission: Impossible / Görevimiz Tehlike – 1995

60’ların aynı adlı popüler televizyon dizisinden uyarlanan film, bir operasyonun ters gitmesiyle birlikte ihanetle suçlanan Ethan Hunt’ın gerçekleri ortaya çıkarma çabasını anlatıyor. Görevimiz Tehlike, bir casus filminin, De Palma’ya emanet edilmesinin ne kadar doğru bir karar olduğunu kanıtlıyor. Yönetmenin modern zamanlarda bir blockbuster filmi yönetmemiş olmasına şaşırmamak mümkün değil.

6-The Untouchables / Dokunulmazlar – 1987

Robert De Niro’nun Al Capone rolünde döktürdüğü ve Kevin Costner’ın onu yakalamaya yemin etmiş bir polisi canlandırdığı film, De Palma’nın altın döneminin ürünüdür. Eski gangster filmlerine öykünen yapım, De Palma’nın en bilinen filmlerinden biridir.

5-Carlito’s Way / Carlito’nun Yolu – 1993

Yönetmenin suç dünyasını anlattığı ve başrolünde Al Pacino’nun adete oyunculuk dersi verdiği film. Al Pacino; bir daha suç işlememeye yemin etmiş Carlito’yu canlandırırken, adım adım kaçınılmaz sonuna yaklaşır. Film; Scarface’ten sonra yönetmen ve Al Pacino’yu görkemli bir şekilde yeniden bir araya getiriyor.

4-Dressed to Kill / Öldürmeye Hazır – 1980

Yönetmenin Brian De Palma tutkusunun korku-gerilim türündeki diğer bir ürünüdür. Kadın kılığına girerek cinayet işleyen bir katilin hikayesinin anlatıldığı film, müthiş kurgusu ile seyircileri büyülemeyi başarıyor.

3-Carrie / Günah Tohumu – 1976

Stephen King’in eserinden sinemaya uyarlanan filmde, Brian De Palma’nın alameti farikası olan uzun planlar, ustalıkla yapılan kesmeler, ikiye bölünen ekranlar vb her şeyi bulmak mümkün. Sissy Spacek’in canlandırdığı Carrie, bastırılan duygularını finalde şiddetli bir şekilde açığa çıkarırken, belki de en başarılı King uyarlamalarından birine şahit olacaksınız.

2-Scarface / Yaralı Yüz- 1983

Senaryosunu Oliver Stone’un yazdığı film, Al Pacino ve Michelle Pfeiffer’ın eşsiz uyumu ve usta işi oyunculuklarıyla, 170 dakikalık epik bir şaheser olmayı başarıyor.

1-Blow Out / Patlama – 1981

Antonioni‘nin Blow Up filmine benzer bir şekilde yanlışlıkla bir kanıt elde eden bir adamın başına gelen gerilim yüklü olaylar analtılır. Blow out, John Travolta’nın kariyeri açısından daha derinlikli rolleri oynayabileceğini kanıtlamak açısından önemli bir işlev görür. Film, De Palma’nın “Patlama” yapmasını sağlar.

 

Comments

comments