Marvel’in merala beklenen filmi Captain Marvel hakkında yazılmışeleştiri yazılarını sizin için derledik. iyi okumalar…
1-Captain Marvel: İçindeki İtaatsiz Yolu Aydınlatsın

Murat Emir Eren’in yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Captain Marvel’in, bir Marvel filmi olmaktan uzaklaştığı noktada daha iyi bir filme dönüştüğünü gözlemlemek mümkün. Marvel’in yakın dönemdeki sıkıcı, üstten bakan, içinde ne olduğunu değil sadece ambalajı önemseyen, sinema filmi değil süper kahraman fetişi pazarlayan filmleri gibi ilerlemeyen Captain Marvel, ne yazık ki finaldeki blokta bunu bozuyor.”

2-Dünyayı kurtaran kadın…

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“İki uzaylı ırkın (‘Kree’ler ve ‘Skrull’lar) dünya sınırları dahilindeki üstünlük savaşı ve bu aşamada insan kökenlerini hatırlayan bir kahraman… ‘Captain Marvel’, Marvel evreninin öyküsü solo anlatılan ilk kadın süper kahramanı olarak huzurlarımızda. Film, büyük stüdyo işi bir aksiyon olmanın yanında 90’lara yaptığı referanslarla seyircisini nostaljik bir yolculuğa çıkarıyor.”

3-Kemerlerinizi Bağlayın, 90’lara Uçuyoruz: Captain Marvel

Nihat yayalar’ın yazısı için tıklayın – Arakat Sanat

“Sahip olduğu vasatın biraz üzerinde kalitedeki orijin hikayesi ve biraz fazla kaçmış olduğunu düşündüğüm CGI festivaliyle film; sona erdiği zaman seyircisini tatmin olmuş bir biçimde bırakacağını düşünüyorum. Detaylı incelendiği zaman tat kaçıran birkaç klişesi dışında, Brie Larson’ın karakterin yapısına çok yakıştığını ve sahip olduğu “aşırı” gücü layığıyla ifade ettiğini düşünüyorum.”

4-Avengers’a yeni transfer: Captain Marvel

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

““Captain Marvel”da ise iktidar tarafından baskı altına alınan, kontrol edilen bir güç var. Süper kahraman, iktidara meydan okuyarak gerçek gücünü keşfediyor.  Gücü serbest kaldıkça, özgürlüğüyle birlikte artıyor. O da kontrol etmek yerine, gücünü isyana dönüştürüyor… Tüm bunların sembolik olarak okunması gerektiğini düşünüyorum.”

5-Captain Marvel: Yeni Avengers

Güney Yurdakul’un yazısı için tıklayın – Pera Sinema

“Hikayenin temeli alışılageldik olsa da film kendisini, izleyiciye sunduğu ve vaat ettiği detaylar ile izlenilebilir ve keyif alınabilir hale getiriyor. Filmin Dünya’da geçen kısımlarında 90’ların getirilerini yer yer görsek de bu yetersiz kalıyor. Her Marvel filminin olmazsa olmazı olan mizah, yer yer durum komedisi yer yer de 90’lar dönemine atıfta bulunularak uygulanıyor. Espriler, genel olarak niteliğinden yana sizi üzmeyen fakat niceliğinden yana canınızı sıkan düzeyde. Zira filmin bazı noktalarında, hikayenin içine girmenizde ve anlatılan dramatik sahnelere odaklanmanızda önünüzdeki tek engel, yapılan gereksiz mizah oluyor.”

6-Marvel sinematik evreninin kayıp halkası göründü!

Fatih Yürür’ün yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Captain Marvel, sinematik evren tarihinde karşımıza çıkan herhangi bir filmin daha önce karşı karşıya kalmadığı rekor oylama puanlarıyla şu sıralar pek çok tartışmanın harını ateşleyedursun; her anlamda serinin çizgisinin dışına taşmayı başaran bir yapımla karşı karşıyayız. Fakat bu çizginin Infinity War gibi pik noktasını gördüğü düşünüldüğünde; bir taraftan Marvel ekibini cesareti için takdir edebiliriz fakat diğer yandan da karşımıza “karakterin doğumu” öyküsünü de barındıran ve ister istemez çok katmanlı olmasını beklediğimiz bir sinemasal mahsulün durduğunu da inkar etmemek gerekir.”

7-Devre arası transferi

Şenay Aydemir’in yazısı için tıklayın – Gazete Duvar

“Filmin en büyük sıkıntısı bütün enerjisini ve hikayelerini “Avangers” filmine adapte etmeye harcayan Marvel sinematik evreninin “Captain Marvel” etrafında yarattığı gizem ve büyüttüğü beklentinin seyircide nasıl karşılık bulduğu olacak. Açıkçası büyük beklentileri karşılayacak bir yapım yok karşımızda. Öte yandan “Sonsuzluk Savaşı”nda süper kahramanların gösterdiği performansın hayal kırıklığı yarattığı düşünülürse, 29 Nisan’da vizyona girecek “Avengers: Endgame”e ‘transfer olan’ Captain Marvel’in ne kadar fark yaratacağını bekleyip göreceğiz.”

8-Captain Marvel burada yumruk havada

Olkan Özyurt’un yazısı için tıklayın – Sabah

“Yenilmezler ekibini kuran Nick Fury’nin (Samuel L. Jackson) gizemli öyküsünün filmde bir yan öykü olarak anlatılması, olaylar 90’larda geçtiği için o dönemin ruhuna uygun göndermelerin filmin atmosferine yedirilmesi, Marvel evreninde kimi filmlerde hissettiğimiz mizahın bu filmde bütüne yayılması Captain Marvel’i seyirlik açıdan yukarıya taşıyor.”

9-Nasıl kahraman olunur?

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“Marvel evreninin ‘mütevazı’ süper kahramanı, özünde; düştükten sonra yeniden ayağa kalkmayı başaran ‘yaman’ bir kadın! 1990’ların ortasında, iki farklı uzaylı ırkının galaktik savaşı dünyanın ortalık yerinde sürerken, ‘sıradan’ görünen bir kadının geçmişini ve kim olduğunu keşfederek evrenin en güçlü kahramanlarından birine dönüşme hikâyesi. Carol Danvers, Vers ya da ‘Captain Marvel’. Carol Danvers, vatansever bir Amerikan vatandaşı olarak ilkin Marvel’ın 1968 yılında yayınladığı Marvel Super-Heroes’in on üç nolu sayısında boy gösterdi. Filmde Carol Danvers’in önce Vers’e, ardından da nihayet Captain Marvel’e olan dönüşümünü izliyoruz.”

10-Captan Marvel İncelemesi [Spoiler Yok]

Funda ozgur’un yazısı için tıklayın – Saklı Kumanda

“Öncelikle filmin yerleşmiş bir kötüsü yok. Filmi izlediğinizde görecek ve hak vereceksiniz ki alışageldiğimiz yüzde yüz kötü özelliğini barındıran kimse yok. Captain Marvel ortamlara girip pata küte dövüşüp çıkıyor, evet, ama filmin en kötüsü ne kadar kötü, gerçekten tartışılır. Son dönemlerdeki Marvel filmlerinde “kötü karakter” algısı oldukça değişti. Saf kötü karakter yazmıyorlar. Artık empati kurulabilen, o kadar da kızılamayan, hatta yer yer sevilebilen “kötü karakterler” yaratıyorlar.”

11-Captain Marvel – Biber gazına ve tokada karşı buralarda ihtiyaç duyulası bir kadın…

Murat Dural’ın yazısı için tıklayın – Zaytung Sinema

“Eveet, herkesin solo filmi yapıldı da Captain Marvel’ın neden yapılmasındı? Bundan önce Marvel Sinematik Evreni’nde anlatılmamış, Avengers’a filan da katılmamıştı. Çünkü bu en güçlüsüymüş lan, kadın sırf enerjiden oluşuyormuş, bi aralarına dalsa herkesi çok pis dövermiş! Yarın bir gün bi crossover film yapılsa, yani DC-Marvel evrenleri bir filmde birleştirilse Superman’i de döver bu! Döver ve Sovyetlerin uzay propagandası afişleri gibi kırmızılı kıyafetiyle Ay’ı avuçlamaya çalışır belki de…”

12-Captain Marvel Film Eleştirisi

Rıfat Canıpek’in yazısı için tıkayın – MyDoviz

“Marvel kadın süper kahramanları sahneye çıkartmak için uzun bir süre boyunca bekledi. Zamanlamanın doğru olduğuna kanaat getiren Marvel yöneticileri Kara Dul ve Wonder Woman ile seyircinin gönlünü kazanarak stratejilerinin doğru olduğunu defalarca kez ispatladı. Sırada Kaptan Marvel var. Baştan söyleyelim, Kaptan Marvel keyifli bir süper kahraman filmi.”

13-THANOS’a diz çöktürmeye geliyor

Emirhan Ayyıldız’ın yazısı için tıklayın – Geyikdolu

“En azından benim için öyle. Bir kere kesinlikle söylenen kadar güçlü yapılmış. Yok böyle bir şey. En sevdiğim özelliklerinden biri de güç sınırlamasına gidilmemiş. Daha insani olmaları ve düşmanları kolayca alt edememeleri amaçlanarak normalde süper kahramanların güçleri çizgi romanlara göre biraz kısıtlanıyor. Ancak Captain Marvel kesinlikle öyle değildi. İzlerken “Daha ne kadar güçlü olabilir ki?” diye düşündürttü. Tabii bu da akılda yeni bir soru işaretini oluşturdu, bu güce karşı düşmanlar nasıl bir yol izleyecek? Burada Superman’in Kriptonit’i gibi bir şey de yok. Neyse, ben onu bunu bilmem ama şunu söyleyebilirim ki bekle Thanos, Captain Marvel sana önünde diz çöktürmeye geliyor.”

Comments

comments