Naim Süleymanoğlu’nun hayatını anlatan Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu filmi hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu: Ayla ve Müslüm’ün Yapımcısından…

Güvenç Atsüren’in yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Bir sporcu biyografisi olan Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu, merkezine aldığı kişiyi daha ziyade bir politik bir figür olarak konumlandırıyor. Bu, Türkiye sineması özelinde cesur bir hamle de olabilirdi aslında. Lakin karakterin içini boşaltıp, onu sürekli slogan atan birine dönüştürmesi, bu hamlenin de oldukça sakil durmasına neden oluyor.”

2-‘Cep Herkülü: Ver mehteri!’

Şenay Aydemir’in yazısı için tıklayın – Gazete Duvar

“Naim’in kaçmaya karar verip Türkiye’ye gelmesi ve Seul Olimpiyatları’na kadar uzanan süreç, bir hikaye anlatısından çok birbirine bağlanmış sahnelerin canlandırıldığı bir yapıya bürünüyor. Üstelik milliyetçi histerisi her geçen dakika artan, artıkça da ajitasyona dönmeye başlayan ve giderek “ver mehteri” havasına bürünen bir yapım ortaya çıkıyor.”

3-Türk İşi Biyografi Filmi

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

“Spor filmi türünden öylesine kararlı şekilde uzak duruluyor ki; “Bir halter müsabakası nasıl gerçekleşir, kuralları nelerdir, heyecan ve rekabet hangi anlarda doruğa çıkar?” gibi konular neredeyse tümüyle pas geçiliyor. Oysa Naim Süeymanoğlu’nun aktif sporculuk döneminde Türkiye’nin yarısı, halter müsabakalarının iç dinamiklerini çok iyi bilir, televizyondan yayınlanan şampiyonaları pür dikkat izlerdi.”

4-Her seferinde, başkasının asla kaldıramayacağın yüklerin altına girmek…

Duygu Kocabaylıoğlu’nun yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Hali hazırda çok güçlü bir karakter ve hayat hikayesi ihtiva ettiğinden, senaryo ve yönetmenliğin yanı sıra filmi ana taşıyıcı kolonu, doğal olarak, başrol oyunculuğu. İlk filmi Daha ile kariyerinin başında ödüllere koşan Hayat Van Eck, ikinci kez üstlendiği başrolde, en az canlandırdığı kişilik kadar ağır bir yükün altına giriyor. Baştan belirtelim, bu film için daha iyi bir kast seçimi olamazdı.”

5-Önce kâküllerini, sonra dünyaları kaldırırdı…

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“O, ‘Dünyanın en iyisi’ydi. Halter diskinin karşısına geçer, önce nefesiyle kâküllerini havalandırır, sonra da kendisinden kat kat büyük ağırlıkları kaldırırdı. Erişilmeyecek başarılara, kırılamayacak rekorlara imza attı. Bulgaristan’daki Todor Jivkov rejiminin Türk azınlığa yönelik asimilasyon politikasına karşı çıkıp anavatanına iltica etti. ‘Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu’, iki yıl önce kaybettiğimiz ünlü haltercinin hayatının ilk bölümünden kesitler sunan, ansiklopedik bir çalışma olmuş.”

6-Cep Herkülü’nün cebe sığmayan hikayesi

Emrah Kolukısa’nın yazısı için tıklayın – Cumhuriyet

“Yine de bazı itirazlarım olduğunu saklamayacağım. Her şeyden önce böylesi bir filmde halter sporuna dair daha çok ayrıntının yer alması gerektiğini düşünüyorum. Bütün filmi haltere boğmak değil söylediğim, ama sadece uzmanlarının bileceği ve sıradan izleyicinin de ilgisini çekecek kimi detaylar, teknik açıklamalar, taktikler (taktik savaşları), perde arkası anekdotları gibi unsurlar filmi zenginleştirir ve daha gerçekçi kılardı bence.”

7-Özgürlük uğruna destan yazdı

Olkan Özyurt’un yazısı için tıklayın – Sabah

“Lakin bu izlek, karakter yerine olay odaklı bir biyografi filmi getiriyor önümüze. Filmin, Dijital Sanatlar Yapımevi’nin önceki yapımlarından Müslüm gibi karaktere odaklanmak yerine Ayla gibi olaylara odaklanması bu yüzden. Bu tercih filmin ilk yarısında tıkır tıkır çalışıyor ve Avustralya’da Naim’in Türkiye’ye iltica ettiği bölümde zirveye ulaşıyor. Fakat filmin ritmi Naim’in Türkiye gelmesiyle aynı şekilde işleyemiyor…”

8-Cep Herkülü’nün macera dolu yaşamı: “Naim Süleymanoğlu”

Bülent Vardar’ın yazısı için tıklayın – T24

Yönetmen Özer Feyzioğlu, zor bir projenin sinema diliyle ifade edilmesine soyunmuş ve popüler sinemanın sınırları içinde zaman zaman melodrama dönüşen filminde ortalama bir başarı tutturmuş. Filmin yaratıcı kadrosunda senaryo yazarı Barış Pirhasan ve kurgu yönetmeni Mustafa Preshevanın isimleri dikkati çekiyor. Özellikle Preshava’nın filme katkılarının altını çizelim.”

9-Hamasi ama titiz bir biyografi

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“Dönemin politik figürlerinden tutun da toplumsal olaylarına uzanan bütün gerçekler, senaryoya yedirilmiş. Gerçekten ve belki de doğal olarak efsane sporcunun hayat öyküsü oldukça hamasi biçimde yansımış perdeye. Yapım tasarımı ve biçimdeki titizlik dikkat çekerken, tarihsel olayların kronolojisi oldukça ayrıntılı olarak ele alınmış.”

10-Kendisi Küçük Yüreği Göklerde Bir Dev Adamın İzi: Naim (2019)

Adnan Yarar’ın yazısı için tıklayın – Sinematik Yeşilçam

“Böylesine yoğun duyguları izleyicilere yaşatmak, hayat hikayesiyle bütünleştirmek, zaman zaman hıçkıra hıçkıra ağlatabilmek, boğazı düğümlenmek sinemanın yaşattığı eşşiz bir keyif olsa gerek.”

11-Küçük büyük dev adam

Yazgülü Aldoğan’ın yazısı için tıklayın – Cumhuriyet

“Avustralya, Bulgaristan, İngiltere gibi 8 ayrı ülkede çekim yapılmış ve 20 bin oyuncu kullanılmış! Mustafa Uslu’nun kendi deyimiyle milyonlarca km. yol yapılmış. Filmin tek aksayan yanı bence uzunluğu, tam 141 dakika! Bu kadar masraf ettikleri sahneleri atmaya kıyamamışlar anlaşılan. Zevkle izleniyor ama düz sinema izleyicisi için biraz uzun kaçmış!”

Comments

comments