1-Akıl Defteri / Memento (2000)

Hürrem Celil Erdoğan’ın eleştirisi için tıklayın – birdunyafilm.co

“Memento gösterime girdiği 2000 senesinde beklediği ilgiyi görememiş hatta bunun çok uzağında kalmıştı. Aradan belli bir zaman geçtikten sonra hakettiği ilgiyi gören Memento nasıl olur da gişe rakamlarına o zamanlar pozitif yönde yansıma yapmaz? Bunun akla makul gelen tek sebebi blockbuster filmler olan Pearl Harbor ve The Mummy Returns ile aynı zamanda vizyona girmiş olması.”

2-Prestij / The Prestige (2006)

Oktay Ege Kozak’ın eleştirisi için tıklayın – Beyazperde

“Prestij, stil bakımından Akıl Defteri ve Batman Başlıyor arasında bir yerde hayat buluyor. Alttan doğaüstü sezgiler sunan, geleneksel bir hikaye ve evrensel temalara sahip tipik bir Hollywood dönem draması. Fakat aynı zamanda ileri geri zıplayan karmaşık anlatımı ve bazı önemli konu bağlamlarını bile bile geride bırakması ile seyircinin kafasını kurcalamayı kendine avantaj ediniyor. Kurnazlıkta üstün bir sihirbazın, ilüzyonunu başarıyla tamamlayabilmesi için izleyicinin şaşkınlığını koruması gibi…”

3- Başlangıç / İnception (2010)

Mustafa Irmak’ın eleştirisi için tıklayın – Filmeleştirisi.com

“Çok katmanlı bir hikaye var yine karşımızda… Sakın öyle dalıp gitmeyin… Her kareye dikkat. Katmanlar arasında tek değişken olgu  zaman değil bu sefer… Her şey değişken… İnsanların en zayıf anında, rüyasında yakalayıp, en derin fikirlerini, bir bakıma bilinçaltını çalan, yeni nesil bir hırsızın, Leonardo DiCaprio ‘ nun – bazen oyunu biraz bizi zorlasa da – canlandırdığı Cobb’ un hikayesi. Cobb’ dan bu kez istenen çalması değil, bir fikri zihnin derinlerine yerleştirmesi… Çılgınca geliyor değil mi? İşte karşınızda Christopher Nolan…”

4-Yıldızlararası / Intersteller (2014)

Gamze Konca’nın eleştirisi için tıklayın – Fil’m Hafızası

“Interstellar‘da (2014) yeniden doğum miti ve karanlığın aydınlanması fikrini toplayan şaşırtıcı ve karmaşık bir kurgu söz konusu. Hikâye kurgusu zaten yeterince karmaşık iken Christopher Nolan, metaforlar ve mitolojik anlatımlarla bu kurguyu katman katman örmüş. Bu katmanlardan ulaşabildiklerimizi birlikte soyarak alternatif gözlerle okumayı deneyelim.”

5- Dunkirk (2017)

Serkan Baştimar’ın eleştirisi için tıklayın – Sinefesto

“Sanki Nolan, Spielberg’in Er Ryan’ı Kurtarmak adlı başyapıtının çarpıcı açılış sekansını alarak eğip bükmüş ve 106 dakikalık başka bir filme çevirmiş. Nolan, üç cephede, üç askerin var olma, yaşama ve savaşma güdülerine bizi tanık ediyor Dunkirk’te. 400 bin kişinin kuşatıldığı o kasabada hiç düşman görmüyoruz, Hans Zimmer’in tik taklayan ezgileri eşliğinde gerilimli öykülere her biri farklı uzunluktaki zaman dilimlerinde katılıyoruz.”

Comments

comments