Başrolünde Ewan McGregor’un oynadığı Christopher Robin filmi hakkında yazılmış eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi Okumalar…

1-Yetişkin olmak, çocuk kalmak..

Ali Ercivan’ın yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Bu bir Winnie the Pooh öyküsü olabilir ama Christopher Robin kesinlikle bir yetişkin filmi. Çünkü büyümekle, yetişkin olmakla, para kazanıp aile geçindirmek gibi sorumluluklarla, içindeki çocuğu kaybetmekle ve bilinçaltının bununla mücadele edişiyle, ayrıca sınıfsal eşitsizlikle ilgili bir film.”

2-İçimizdeki Çocuğu Korumak

Burak Göral’ın yazısı için tıklayın – Sözcü

“Yine de başarıyla hareketlendirilmiş, her biri başka insanı özellikleri simgeleyen tatlı peluş hayvanları, Ewan McGregor’un son derece sempatik bir performansla canlandırdığı Christopher Robin’in yetişkin halini izlemek belli oranda keyifli. Özellikle de Winnie’nin örtük ama komik ifadelerle dile getirdiği ‘bazen hiçbir şey yapmak lazım’ felsefesine kulak vermek eğlenceli. Defalarca farklı hikayelerle izlemiş olsak da mesajı da son derece anlamlı ve önemli. Ama daha farklı bir film bekliyordum ben kendi adıma…”

3-Masalının sesine kulak ver

Olkan Özyurt’un yazısı için tıklayın – Sabah

“Lütfen Beni Öldürme, Uçurtma Avcısı, Quantum of Solace, Dünyalar Savaşı Z gibi önemli filmleriyle tanınan yönetmen Marc Forster hikayenin sadeliğine sadık kalıyor. Reel dünyayla masal dünyasını sinematografik olarak iyi harmanlıyor. Oyunculuklardan da iyi performansları alınca Christopher Robin büyükler için çocukluk masalının sesine kulak ver filmine dönüşüyor.”

4-Christopher Robin (2018): Yıllar Geçse de Dostlarından Kopamayanlara

Furkan Erkan’ın yazısı için tıklayın – Sinematopya

“Bu hafta vizyona giren Christopher Robin, uzun zamandır sadece Ayı Winnie ekseninde dönen sakin hikayeleri bir kenara bırakıp hayal gücü ve özgür kalma güdüsüyle hareket eden bir çocuğun yatılı okula gitmesiyle beraber değişen hayatını konu alıyor. Christopher Robin’e hayat verense Big Fish’ten ödünç aldığı çocuksu personasıyla Ewan McGregor…”

5-Hiçbir Şey Yapmamak En İyisidir: Christopher Robin

Gönül Durmaz’ın yazısı için tıklayın – Arakatsanat

“Yakın zamanda izleyici karşısına çıkan Winnie the Pooh’nun ortaya çıkış hikayesini anlatan Goodbye Christopher Robin’in aksine tamamen kurgu temelli Christopher Robin, çizgi filmi özleyenlerin kalbine dokunabilecek biçimde bir anlatım sunuyor. Hayatlarında bir kez olsun Winnie the Pooh ile samimi bir bağ içerisinde bulunan herkesin derinden etkileneceğine inandığım için filmin fazlasıyla öznel bir içeriğe sahip olduğunu düşünüyorum.”

6-‘Hiçbir şey yapmama’nın keyfi

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

“Film o yıllarda İngiltere’de yaşanan çetin sosyal koşulları anlatsa da Christopher Robin, rekabet nedeniyle işkolik olmak zorunda olan çağımız insanını temsil eden bir karakter. Ayı Winnie’nin yıllar sonra yeniden ortaya çıktığı gün önemli. O gün, Christopher Robin eşi Evelyn (Hayley Atwell) ve kızıyla Sussex’teki orman evine gitmek yerine Londra’da kalıp çalışıyor. Winnie bir anlamda Robin’i kurtarmaya geliyor aslında. Winnie sadece çocukluk yıllarının değil, bir çocuğun naif bakış açısının da temsilcisi…”

7-Christopher Robin (2018)

Tennur Katgı’nın yazısı için tıklayın – Film Doktoru

“Winnie the Pooh serisinin çizgi film ce sinema filmlerini izleyerek büyüdük. Geçtiğimiz günlerde vizyona giren son filmde ise Christopher Robin de bizleri yalnız bırakmıyor, o da büyüyor ve karşımıza 40’lı yaşlarda yetişkin biri olarak çıkıyor.”

8-Mesajları ‘derin’ bir masal…

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“Forster, kariyerinin başlarında ‘Peter Pan’ın yazarı Sir James Matthew Barrie’nin hayatından kesitler sunan ‘Finding Neverland’i çekmiş bir isim. Dolayısıyla ‘masallar’a vâkıf! ‘Christopher Robin’ ise derdini son derece naifçe aktaran bir film olmuş. Şöyle açalım: Öykünün insani değerleri kaybetme, en yakınlarına sevgi ve ilgiyi esirgeme, kapitalizmin acımasızlığı gibi yetişkinlere seslenen mesajları var, lakin bu mesajlar çocuksu bir anlatımla aktarılmış.”

9-Christopher Robin

Atilla Dorsay’ın yazısı için tıklayın – Orta Koltuk

“Belki asıl ilginç olan, 1920’lerden beri varolan ve özellikle Disney’in üne kavuşturduğu bu hayvan karakterlerinin bu kez klasik Disney canlandırması zenginliği ve gösterişiyle değil, daha sade ve yalın biçimde perdeye gelmesi. Böylece başta Winnie, Tigger, Piglet, Eeyore, Tavşan, Baykuş, Kanga ve Roo sadelikleri içinde belki daha etkili, sanki daha insancıl oluyorlar.”

10-Bazen Hiçbir Şey Yapmamak En Güzel Şeye Ulaştırır

Damla Merve Pekdoğan’ın yazısı için tıklayın – Artfull Living

“İş hayatının koşuşturmacasına girmiş yetişkinler olarak çocukluk hayallerimizin peşinden gitmeyi unutalı epey zaman geçmiş olabilir. Bazen en çok başarmayı istediğimiz şeyin üzerinden o kadar çok zaman geçmiştir ki, gerçekte neyi hayal ettiğimizi bile unutmuş olabiliriz. Christopher Robin filmi Winnie the Pooh ile birlikte yetişkinliğin günlük karmaşasında durup nefes almamızı sağlayarak bize çocukluk hayallerimizi yeniden hatırlatıyor”

Comments

comments