Ali Atay’ın yönetmenliğini yaptığı Cinayet Süsü filmi hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Cinayet Süsü (2019) – Film Eleştirisi

Müge İbrikçi Baran’ın yazısı için tıklayın – Karanlık Sinema

“Komedi kısmını bırakıp suç tarafına değinirsek; ilginç ve sürprizli bir seri katil hikayesi izleyiciye sunuluyor. İlk kurban bulunduğunda True Detective dizisinin tonunda cinayetlere şahit olacağımızı düşünmüştüm ama olayın seyrinin Se7en (Yedi, 1995) filmine kadar dayandığını söylemek mümkün. Ayrıca vermek istediği mesajı, hem esprilerin içinde yoğun olarak hissettiriyor hem de finaliyle kendini göstermeyi başarıyor.”

2-Boyalı badanalı bir gerilim komedisi!

Fatih Yürür’ün yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Son tahlilde “Bir Ölümlü Dünya Değil” saptaması, muhtemelen şu günlerde film hakkında orada burada en sık duyacağınız tanım olacaktır. Haksız bir kıyas olmamakla birlikte, sinemamızda alabildiğine bakir bir diğer tarafı teşkil eden gerilim konseptiyle komediyi harmanlaması açısından bile dikkate değer bir yapım Cinayet Süsü…”

3-Polisiye görünümlü komedi

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – HaberTürk

“‘Ölümlü Dünya’ya oranla daha çok sevmemin nedeni de bu tür kontrastlar zaten… Komedi, kontrastlardan beslenen bir tür. ‘Cinayet Süsü’ alakasız ayrıntıların içinde kaybolup giden, bir türlü hedefe odaklanamayan akıl dışı polis karakterleriyle bu işi gerçekten iyi yapıyor.”

4-Meselesi Olan “Cinayet Timi Komedisi”

Kerem Akça’nın yazısı için tıklayın – kereemakca.net

“Başarılı oyuncu Ali Atay’ın üçüncü yönetmenlik denemesi… “Cinayet Süsü”, meselesi olan bir cinayet timi komedisi olarak özellikle Feyyaz Yiğit ve Binnur Kaya devreye girdiğinde kahkaha garantisi veriyor. 2019’un en eğlenceli ve kaliteli 2-3 yerli komedisinden biri.”

5-Kültürel bir suç trajedisi; “Cinayet Süsü”

Mehmet Erdoğan’ın yazısı için tıklayın – Independent Türkçe

“Bu anlamda benim de oyunculuğunu çok sevdiğim Ali Atay’ın ilk kez yönetmen koltuğuna oturduğu Limonata isimli filmini her ne kadar biraz uzun ve hatta sonlarına doğru sıkıcı, Ölümlü Dünya isimli ikinci filmini gerçekten çok eğlenceli, bu hafta vizyona giren üçüncü filmi Cinayet Süsü’nü ise beklenti ve beğeni kriterlerimin altında bulmuş olsam da onun yönetmen olarak imzasını attığı filmleri merakla ve ilgiyle takip ettiğimi söylemeden geçemeyeceğim.”

6-Yarı Türk, Yarı Avrupalı; Yarı Komik, Yarı Değil

Tan Ağırkaya’nın yazısı için tıklayın – obicimsinema.com

“Ölümlü Dünya gibi güçlü ve komik bir filmden sonra yönetmenlik koltuğunda her filmde bir seviye atlayan Ali Atay, bu filmde de yıldız bir kadro toplamış tekrardan. Sorulması gereken soru ise ‘Bu muhteşem oyunculardan güçlü bir komedik performans çıkartabilmiş mi?’. Bu soruya cevabım hem evet hem de hayır. Başlıktan da anlayacağınız üzere bu film beni tamamen bir ikileme sokmuş durumda.”

7-Seri Katilin Peşinde Komedi: Cinayet Süsü

Serkan Atak’ın yazısı için tıklayın – sinemakolektifi.com

“Cinayet Süsü’nün ise, parçalı anlatımın olabildiğince toparlanmaya çalışıldığı ve hikayenin belirli bir ivme ile finale gelebildiği bir yapım olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle oyuncu kadrosunun vaad ettiği performanslar, müzik kullanımı ve sanat yönetimindeki başarıyı yan yana eklediğimizde kalbur üstü bir film olmuş diye de ekleyebiliriz.”

8-Cinayet Süsü: Neden Bir Parodiden Fazlasını Yapmıyoruz?

Murat Dural’ın yazısı için tıklayın – Bakınız

“Cinayet Süsü, en başta “Bizde polisiye olmaz” gibi bir öz güvensizliğin sonucu. “Biz bilimkurgu filmi çekemeyiz, parodisini yaparız” şiarını tutturan Cem Yılmaz gibi, “Biz polisiye yapamayız, parodisini yaparız” mesajını vererek bir klişeyi devam ettiriyor ve aslında kolaya kaçıyor.”

Comments

comments