Hüseyin Tabak’ın yönettiği ve Yılmaz Güney’in çok boyutlu kişiliğini anlatan “Çirkin Kral Efsanesi” belgeseli hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Efsaneyi nasıl bilirsiniz?

Duygu Kocabaylıoğlu’nun yazısı için tıklayın – Beyazperde

“2012’de Güzelliğin On Par’ Etmez kurmaca filmiyle Altın Portakal’a uzanan (o zamanlar Altın Portakal vardı… ), Almanya doğumlu yönetmen ve senarist Hüseyin Tabak imzasını taşıyor Çirkin Kral Efsanesi filmi. 2017 Toronto Film Festivali’ndeki dünya prömiyerinin ardından, 37. İstanbul Film Festivali’nde ve akabinde 29. Ankara Film Festivali’nde gösterilen yapımda, Hüseyin Tabak ‘Yılmaz Güney efsanesini’ olabilecek tüm katmanlarıyla ele almaya gayret gösteriyor.”

2-Çirkin Kral Efsanesi: Yılmaz Güney, Bitmeyen Bir Arayıştır

Ecem Şen’in yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Çirkin Kral Efsanesi, Yılmaz Güney’in filmlerinde yer alan detaylarla hayatını yan yana koyarak neredeyse belgesel içinde bir belgesel izliyormuş izlenimi yaratmasıyla Güney’in kendi hayatından, kişisel deneyimlerinden yola çıkarak nasıl toplumsal olana ulaşabildiğini kanıtlıyor.”

3-Çirkin Kral Efsanesi

Kaya Özkaracalar’ın yazısı için tıklayın – İleri Haber

“Çirkin Kral Efsanesi’nin benim nezdimde en değerli yönü Güney’in siyasal-toplumsal mücadeleye kendisini adamış bir sanatçı olduğunu vurgulaması. Halil Ergün’ün kendisiyle yapılan söyleşide Güney’in “kimden yana olduğuna dair seçimini yapmış olduğunu” ifade etmesi bu durumu belki de en arı biçimde özetliyor.”

4-Çirkin Kral’ın izinde

Emrah Kolukısa’nın yazısı için tıklayın – Cumhuriyet

“Yani muazzam bir emek ve kılı kırk yaran bir çalışma var önümüzde. Dünyaca ünlü sinemacılar Costa Gavras, Michael Haneke, eski Cannes Film Festivali direktörü Gilles Jacob, Fransa’nın eski Kültür Bakanı Jack Lang gibi uluslararası isimlerin yanı sıra filmde Güney’in iki eşi Nebahat Çehre ve Fatoş Güney başta olmak üzere yakın çevresinden ve meslek hayatında yolunun kesiştiği dostlarından birçoğuyla (Tuncel Kurtiz, Tarık Akan, Halil Ergün, Ayşe Emel Mesci, Yılmaz Atadeniz, Canan Gerede) yapılan söyleşiler parça parça oluşturulan bir puzzle gibi Yılmaz Güney’i önümüze getiriyor.”

5-Her haliyle Yılmaz Güney

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“Almanya-Avusturya ortak yapımı biyografik belgesel, Yılmaz Güney üzerine. Yedinci sanatın efsane isimlerinden Yılmaz Güney, dünya görüşü, sanat anlayışı ve ayrıntılı hayat hikayesiyle perdeye yansımış. Antalya Altın Portakal’da en iyi film seçilen, yurt dışı ve yurt içi festivallerden toplam on yedi ödül kazanan 2012 tarihli ‘Güzelliğin On Par’ Etmez’ adlı dramla tanıdığımız Hüseyin Tabak’ın yazıp yönettiği belgesel, bir evlat, bir kardeş, bir baba, bir eş, bir dost, bir sinemacı, çok yönlü bir sanatçı, bir devrimci olarak Yılmaz Güney figürünü gözler önüne seriyor. ”

6-‘Yol’u Yılmaz Güney’den geçen herkese…

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“Film, sanatçının hayatı, sineması, travmaları, dramı, devrimci kişiliği, olaylar karşısındaki tavrı, cesareti, aile çevresi, doğruları ve yanlışlarıyla insani özelliklerine ilişkin gayet etkileyici ve üzerinde uzun süre çalışılmış, emek verilmiş bir belgesel…”

7-Efsaneler Hiç Ölür mü, Geçip Gider mi, Unutulur mu?

Atilla Dorsay’ın yazısı için tıklayın – Orta Koltuk

“Şimdi de bir belgesel geliyor. 49. Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi film seçilen ”Güzelliğin On Par’ Etmez” filminin yönetmeni Hüseyin Tabak’ın dördüncü uzun filmi. Çekimleri yedi yılda tamamlanan film, Tabak’ın Güney üzerine bir senaryo yazma sürecini işlerken, onun ailesi, meslekdaşları, dostları, filmlerinin oyuncuları, hapishane arkadaşları vb. kişilerle yapılan söyleşileri içeriyor.”

Comments

comments