Spike Lee’nin 12 Haziran’da Netflix’te yayınlanan ve Vietnam Savaşı’ndan yıllar sonrasını yeniden bir araya gelen 4 siyahi arkadaşın hikayesini anlatan yeni filmi hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için deledik. İyi okumalar…

1-Vietnam Savaşı’na ‘Sierra Madre’ yolculuğu

Kerem Akça’nın yazısı için tıklayın – Posta

“12 Haziran’da Netflix’te başlayan “Da 5 Bloods”, Spike Lee’nin Vietnam Savaşı filmi. Bilinen altın avı macerası alt türünün çevresini savaş zamanı yaşanan olaylarla sararak bizi büyülü bir zaman yolculuğuna çıkarıyor. Vietnam’a siyahi askerlerin gözünden duygusal bir geri dönüş çağrısı yapıyor. Ama dinamizm problemi de çekiyor. “Da 5 Bloods”, Spike Lee’nin en çok dalda Oscar’a aday olan eserine dönüşecek gibi gözüküyor.”

2-Da 5 Bloods: Bitmeyen Savaş

Güvenç Atsüren’in yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Bugün George Floyd’un bir polis memuru tarafından öldürülmesinin ardından gelişen süreçle birlikte düşündüğümüzde yönetmen Lee’nin bu savının yerinde olmadığını iddia etmek mümkün değil. Velhasıl, filmin devamı bu meseleyi ele almaya çalışırken, sinemanın kendisi üzerine de düşünmeye gayret eden bir yapıya bürünüyor. Ve bu hamle Lee’nin sıkı sıkıya bağlı olduğu politik söyleminin filmin bütünü içinde seyrelmesine neden olurken, Da 5 Bloods sinemaya yönelik tutumuyla ilgili çekici kalmayı da başarıyor.”

3-Hadi gelin Vietnam’a geri dönelim!

Murat Tolga Şen’in yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Aslında, 80’lerde sinemalarımızdan eksik olmayan sonra da videocuların raflarını işgal eden bir alt türün içine, terk edilmiş bir lunaparka girer gibi girip eğlenen ve oradaki her yere elindeki sprey boyalarla içinden geleni yazan/boyayan bir graffitici gibi girmiş Spike Lee. Yönetmen, ortalama Netflix izleyicisine duygusal bir soygun dramasını aksiyon sosunu da kepçeyle koyarak izletiyor ama daha ince bir izleme deneyimine sahip olanlar için bambaşka bir film çekmeyi de ihmal etmiyor ki bu zaten hep yaptığı şey.”

4-Asla bitmeyen savaş…

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – HaberTürk

“Spike Lee’nin filmin açılış sahnesinden itibaren vurgulamak istediği asıl mesele ABD’nin içindeki savaş… Diğer bir deyişle, beyaz ırkı üstün görenlerin kölelik döneminden bu yana Afrika kökenlilere karşı verdiği sistematik mücadele… 20. yüzyıldaki siyasi suikastlar ve Trump döneminde zirveye çıkan polis şiddeti, bu savaşın yansımaları… Sonuçta, siyahların ABD’de sivil haklar için vermek zorunda olduğu haklı kavga hiç bitmiyor. Onlara karşı yürütülen kirli savaş da…”

5-Da 5 Bloods (2020): Kanlı Altının Aklanışı

Anıl Boydağ’ın yazısı için tıklayın – birdunyafilm.co

“Kanlı altın arayışının, film boyunca desteklenen imgelerle aklandığı yetmezmiş gibi, filmin sonunda buradan gelen paranın Obama imgesi altında reformist kurumlara pay edilişinin mutlu son olarak pazarlanışı, bu politik filmin son 1 ay içerisindeki gelişmelerle kanıtlanan günümüz gerçekliğinin tamamıyla dışında bir yerde bittiğini görmemize yetiyor. Film güncel Amerikalı kimliğini alaşağı eden, artık bu sistemin karşısında savunma pozisyonundan çıkıp, sınıfsal kimliğiyle de birlikte Amerikan sokaklarını dolduran güncel eylemliliğin oldukça gerisinde.”

6-Da 5 Bloods: Bir savaş asla bitmez!

Kerem Bumin’in yazısı için tıklayın – Gazete Duvar

“‘Apocalypse Now’dan ‘The Deer Hunter’ a kadar birçok önemli film Vietnam Savaşı’nın korkunçluğuna ve bu savaşta yaşanan büyük travmaların insanlar üzerinde nasıl sonuçlandığına dair çok başarılı sinematografik örnekler sunmuş hatta bazıları başyapıt mertebesine yükselip sinema antolojisine geçmiştir. Bu tür filmler çoğunlukla başta Amerika olmak üzere bütün dünyayı etkileyen bu savaşın, yani Vietnam Savaşı’nın nasıl olduğunu göstermeye çalışırken, ‘Da 5 bloods’ daha çok bunun, kendisinin de üyesi olduğu Afro-Amerikanlar üzerindeki etkisine eğiliyor.”

7-Spike Lee’nin eski tadı yok

Viktor Apalaçi’nin yazısı için tıklayın – Cumhuriyet

““DA 5 BLOODS” Amerikan yakın tarihinin kara sayfalarından biri olan Vietnam  Bozgunu konusuna değişik bir bakış açısıyla yaklaşan, müthiş arşiv görüntüleriyle beslenen, ABD yöneticilerinin siyahi halkına karşı haksız tutumunu Vietnam Savaşı imtihanında inatla sürdürdüğünü gözler önüne seren önemli bir film.”

Comments

comments