Yönetmenliğini Quentin Dupieux’nün yaptığı Deri Ceket filmi hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik.

1-Ceketiyle konuşan adam

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – HaberTürk

“Filmin kurgusunu ve görüntü yönetmenliğini Dupieux üstlenmiş. Müziklerini ise Janko Niloviç yapmış. Dupiex’nün bizi hikayeye ve karaktere odaklayan sade anlatımına itirazım yok ama soluk, cansız ve soğuk görüntülerini pek sevmedim. Filmin en önemli kozlarından biri, Jean Dujardin’in oyunculuğu… Dujardin, Dupieux’nün kurduğu dünyayı adeta somutlaştırıyor. Karakterin tutkusunu, duygularını incelikle yorumluyor… Adele Haenel de komediye çok yatkın bir oyuncu olmanın avantajlarını kullanıyor ve filme çok şey katıyor…”

2-Deri Ceket: Bir Ceket, Bir Kamera ve Bir Kovboy

Güvenç Atsüren’in yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Deri Ceket, son derece “ciddi” konulara el atıyor olsa da kendini hiçbir noktada ciddiye almayan, çok önemli sözler söylüyorum türünden büyüklenmeci bir tavır sergilemeyen bir film. Böylelikle sert sözlerini uçucu bir tona getirip seyircinin önüne koymayı başarıyor.”

3-Benim güzel ceketim!

Banu Bozdemir’in yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Deri Ceket / La Daim Dupieux evreni için gayet normal başlayan, sonrasında absürdleşen ve en sonunda da cinayet filmine dönüşen bir kara komedi. 77 dakikalık kısa döngüsünü o kadar iyi kullanıyor ki, bir yandan tekrarlı bir anlatım izlerken bir yandan da sonraki hamleyi bekler hale geliyoruz.”

4-Karakomik bir film…

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“Aynı zamanda ünlü bir DJ olan Quentin Dupieux’nun, eskilerden Bertrand Blier, yenilerden de Yorgos Lanthimos’la hafiften örtüşen dünyasının eseri bu kara komedi, bence sezonun sürprizlerinden.”

5-Deri Ceket: Ayrıksı Bir Deri Ceket Komedisi Formülü Önerisi

Kerem Akça’nın yazısı için tıklayın – keremakca.net

“Yönetmen, kariyerinde yan karakterlerinin filmlerini de yaparak kendi kült evrenini genişletti. Ama genelde 500.000 avrodan yüksek bütçeyi görmedi. Burada dört milyon avroluk “Deri Ceket”e (“Le Daim”) el atınca memuriyeti hissedilen bir ‘Jean Dujardin kaba komedisi’ni servis ediyor. Aslında ‘anti-deri ceket western komedisi’ ilginç bir açılışa sahip.”

6-Deri Ceket – Le Daim – Deerskin (2019)

Murat Can Aşlak’ın yazısı için tıklayın – muratcanaslak.com

“Deri ceket, anlam arayışı, değerler ve sinemanın kendisi üzerine bir kara komedi… Filmin tüm mizahının yanında temel olarak tartıştığı şu: Modernizm sonrası zeminsizliğimizde, her türlü değerin ancak George’un cekete verdiği değer kadar anlamı var. Aksini düşünen de George kadar büyük bir yanılsama içinde ya da – belki yine George gibi- kendini kandırmayı tercih ediyor.”

7-Hakiki kara komedi!

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“Gerçeküstü kara komedi dendiğinde, son dönemde belki de akla gelen ilk isimlerden olan Fransız sinemacı Quentin Dupieux’un yazıp yönettiği, görüntü yönetmenliğini ve kurgusunu da bizzat üstlendiği yedinci uzun metraj kurmacası, son derece ‘rahatsız’, anarşist bir durum tespiti!”

8-Deri Ceket: Büyük bir oyuncu, küçük bir film…

Kerem Bumin’in yazısı için tıklayın – Gazete Duvar

“Bu kadar bulanık bir filmde aklımıza takılan en önemli nokta, neden Jean Dujardin gibi bir oyuncunun bu rolü seçtiği oluyor. Artık sadece Fransız sinemasının değil, özellikle ‘Artist’ filmiyle kazandığı başarı ve Oscar’dan sonra dünya sinemasının da tanıdığı oyuncunun böyle bir filmde yer almasının başarısız sonuçlanmış bir rol merakından kaynaklanan bir kariyer hatası olduğunu düşünüyoruz. Sinema salonundan ağzımızda ekşi bir tatla, kafamız biraz bulanmış bir şekilde, heba edilmiş bir ilginç fikrin ve büyük bir oyunculuk yeteneğinin ufak hüznüyle ayrılıyoruz…”

9-Deri ceketim olmadan asla!

Nil Kural’ın yazısı için tıklayın – Milliyet

“Film, tüketim saplantısından, şiddete, nesnelerin kutsallaştırılmasından çevre bilincine uzanan konuları akla getirse de, bunlar fondaki flu meseleler. Filmlerde uygulanan alışıldık hikaye örgülerine hiç yüz vermeyen film, dünyadan anlam çıkarmaktan yorulmuş izleyicilere de şu şekilde hitap ediyor: Olan biten anlamlı olmasa da, günümüzün sıkça rastlanan gülmekle şaşırmak arasındaki tuhaf ruh halinin duygusunu yakalayabiliyor.”

10-Sinemaya İçeriden Bakış

Korkut Akın’ın yazısı için tıklayın – Sadi Bey

“Kaçırılmaması gereken bir film. Konusunu tartışabilirsiniz, ama siz olsanız ne yaparsınız, böylesi bir haletiruhiye içerisindeyseniz. Sahi, siz de kendi filminizi çekmeye başlayın, hemen.”

11-Deri Ceket (Le Daim)

Bülent Vardar’ın yazısı için tıklayın – T24

“Bir bakıma sinema öğrencileri için de bir laboratuvar işlevi taşıyabilecek bu film, ele aldığı konu, onu yansıtma biçimi ve takıntılı insanların sinema diliyle anlatılmasını kavramak açısından bir örnek olabilir.”

12-Püsküllü süet deri ceket

Sungu Çapan’ın yazısı için tıklayın – Cumhuriyet

“Kurbanlarını telekinezi yoluyla öldüren katil bir lastik’in kahramanı olduğu “Lastik” (2010) filmiyle tanınan ve yönetmenliğinin yanı sıra Mr. Oizio takma adıyla bilinen ünlü bir “tekno-elektronik müzik DJ”i olan, saçma ve gerçeküstücü kara komedi türünde adını duyurmuş Fransız deneysel sinemacı Quentin Dupieux’nün yazıp yönettiği “Le Daim”, “Deri Ceket” adıyla gösterimde.”

Comments

comments