Karyn Kusama’nın yönettiği ve Nicole Kidman’ın başrolünde oynadığı “Destroyer” hakkında yazılmış eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Destroyer (2018) – Film Eleştirisi

Müge İbrikçi Baran’ın yazısı için tıklayın – Karanlık Sinema

“38. İstanbul Film Festivali’nin “Galalar” bölümünde gösterilen Destroyer, “intikam soğuk yenen bir yemektir” lafını benimseyerek ağır bir tempo ve kasvetli bir görsellikle derdini anlatmaya çalışıyor. Temponun yavaşlığı, sahnelerin biraz uzun tutulması ve Nicole Kidman’ın makyajına sürekli dikkat çekilmesiyle zaman zaman sıkıcı bir hal alabiliyor. Ama genel konu itibariyle durağanlığına rağmen türün severlerinin ilgisini çekecektir.”

2-‘Nihilizm’den Kefarete’ çıkan zorlu yokuş

Hamid Farazande’nin yazısı için tıklayın – Gazete Duvar

“Büyük bir soyguncunun peşine düşen bir dedektifin hikayesini konu eden Destroyer’ın yönetmen koltuğunda Karyn Kusama oturuyor. Filmin ana konusunu nihilizmin kol gezdiği bir coğrafyada kefaretçi bir bakış açısıyla bağışlanma yollarında geriden geriye bir zaman yolculuğuna çıkan, yıkılmış, onun için de yıkabilen bir kadının hayatı oluşturmakta.”

3-Yalnız ve yaralı bir kadın

Ali Ercivan’ın yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Karanlık, sert bir film Destroyer. Ana karakterine karşı acımasız. Erin, intikam alabilirse acısının dineceğine inanıyor belli ki… Amacına ulaşmak için yapmayacağı şey, vermeyeceği taviz, düşmeyeceği dip yok. Böyle bir karakteri takip etmek, her seyirciye kolay gelmeyecektir muhakkak. Şahsen bir Amerikan filminin cesaret sınırlarında dolaşabilmesini değerli buluyorum.”

4-Destroyer: Yeniden Başlamak İçin Her Şeyi Yıkmak

Tayfun Bodur’un yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Karyn Kusama’nın yönetmenliğini yaptığı Destroyer’ın merak ögeleri oldukça zayıf. Hikâyenin büyük bir kısmı, Erin’in ruhsal çöküntüsünü açıklamaya çalışmakla geçiyor. Bu amaçla film, bazen geçmişe bazen geleceğe dönüp duruyor. Ayrıca hikâye akışında sürekli olarak ertelediği sürpriz sonuyla, iki saatlik süresi boyunca seyirciyi oyalamaktan başka bir şey yapmıyor.”

5-Yıllar Sonra Gelen Soluk İntikam: Destroyer

Valerii Ege Deshevykh’in yazısı için tıklayın – Arakat Sanat

“Çok sık film çekemese de çektiği zaman adından söz ettiren Karyn Kusama’nın yönetmenliğini yaptığı Destroyer, özellikle Nicole Kidman’ın performansı ile göz önünde kalacak gibi. Altın Küre’ye aday olup farklı festivallerde ödül kazanan Nicole Kidman, Destroyer’da tam anlamıyla ortalığı yıkmış. Gerilim ve aksiyon filmleri ile tanıdığımız yönetmen yine ve yeniden gerilimi üst düzey bir aksiyon ile karşımızda.”

6-Açık hesap kapatılırken…

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“Sırtında geçmişten kalan bir acının vicdani yüküyle mesleğini sürdüren Los Angeles Polis Departmanı’ndan Erin, eski bir belalısının yeniden ortaya çıkmasıyla yarım kalan hesabını tamamlamaya çalışır. Nicole Kidman’ın elinde silahla boy gösterdiği ‘Destroyer’, polisiye türünün bildik duraklarında ilerleyen ortalama bir film”

7-Geçmişin ağırlığı!

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“Sürprizli senaryo, pişmanlık ve acı içinde kıvranan polis dedektifinin intikam öyküsünü, başka bir boyuta taşıyor. Kusama’nın anlatı hakimiyeti ile incelikli kurgu, en iyi kadın oyuncu dalında Altın Küre adayı olan Kidman’ın çok iyi performansıyla birleşince, yeni bir anti-kahraman miti oluşuyor perdede aniden.”

8-Geçmişin peşinde

Nil Kural’ın yazısı için tıklayın – Milliyet

“Kariyerinin başlarında gizli bir kimlikle dahil olduğu bir görev yıllar sonra yeniden gündeme gelir. Erin, geçmişine bir yolculukla eskiden tanıdığı suçluların peşine düşer. Kusama, filminde geçmiş ve bugün arasında sürekli gidip gelen, hikayenin gizemlerinin yavaş yavaş ortaya döküldüğü bir yapıyı tercih ediyor. Ancak bu çabanın sonucu hedeflenen duygusal etkiyi yaratmıyor.”

Comments

comments