!f Bağımsız Filmler Festivali’nde görücüye çıkan “Dev Avcısı” filmi bu hafta vizyona giriyor. Film, Joe Kelly’nin 2008 tarihinde yayınlanan aynı adlı çizgi romandan uyarlanarak yönetmen Anders Walter tarafından sinemaya aktarılıyor.

Dev Avcısı filmi hakkında yazılmış eleştri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Dev Avcısı: Hem çocuklara, hem büyüklere hayat dersi

Kaya Özkaracalar’ın yazısı için tıklayın – İleri haber

“Bu yılki !f Bağımsız Filmler Festivali’nde izlediğim filmler içinde en favorilerim arasında yeralan Dev Avcısı (I Kill Giants, 2017) dün sonunda vizyona girdi. ABD’de önce 2008-09 yılları arasında yedi sayı, sonra da albüm olarak yayınlanmış aynı adlı bir çizgi romanın uyarlaması olan Dev Avcısı’nın ismi, afişi, fragmanı basitçe fantastik bir çocuk serüven filmi olduğu izlenimi yaratıyor ama aslında perdelerimizde hem çocuklara, hem büyüklere rahatlıkla hitap edebilecek, son derece ‘ciddi ve ağır’, hüzünlü ama son tahlilde pozitif duygulu bir film var.”

2-Baş Etmemiz Gereken Devler

Burak Göral’ın yazısı için tıklayın – Sözcü

“Açıkcası Barbara’yı oynayan Madison Wolfe’a çok şey borçlu film. Çünkü hikaye “Canavarın Çağrısı” kadar güçlü ve dramatik değil. İkincisi; filmi grafik romanın yazarı senaryolaştırmış. Bu da filmdeki sarkmayı biraz açıklıyor. Film uzun bir süreye sahip olmasa da hikayenin sarktığını hissettiriyor ve bitmesi gereken yerde bitmiyor. Eğer filmi seviyorsanız bunun en büyük sebebi Madison Wolfe’un empatik ve sıcak performansıdır. Ya da “Canavarın Çağrısı”nı henüz izlememişsinizdir!”

3-Bambaşka bir çizgi roman yolculuğu

Burçin Aygün’ün yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Anders Walter’ın ilk uzun metraj filmi olan Dev Avcısı, bu eksenin etrafında gezinen, zorlu bir çocukluk dönemine sıkışmış, bocalayan, kendince hayatta kalabilmek için “yel değirmenleri” karşısında mızrak sallayan bir kızın hikayesini anlatıyor. Hem gençler için, hem de yetişkinlerin canını acıtabilecek söylemleriyle gerçek ve hayali bir arada paylaşıyor. Joe Kelly’nin 2008 tarihinde yayınlanan ve büyük ses getiren I Kill Giants adlı çizgi romanından uyarlanan film, yıllardır izlediğimiz süper kahraman maceralarından çok farklı.”

4-I Kill Giants: Waldo, Sen Neden Burada Değilsin?

Gültekin Turgut’un yazısı için tıklayın – bakınız.com

“Aynı soydan filmler vardır. IMDB’nin tercihlerinizden yola çıkıp sizlere yaptığı öneriler gibi, Kartezyen eşleştirmelerden söz etmiyorum ama; aradaki duygulardan hislerden size geçen benzerliklerden söz ediyorum. Dev Avcısı; bu anlamda Terabithia Köprüsü, Ateşböceklerinin Mezarı, Pan’ın Labirenti, Komşum Totoro gibi filmlerle doğrudan bir akrabalık bağı içinde görünüyor. Çocuk ve ölüm karşılaştıklarında neler olur ana temasının etrafında dolaşan filmlerden biri; Dev Avcısı.”

5-Hayeller, hayatlar…

Fırat Sayıcı’nın yazısı için tıklayın – Popüler Sinema

“Hepimiz çocuk olduk. Kimimiz büyürken içindeki çocuğu öldürdü. Kimimiz içindeki çocukla el ele tutuşup hayatın zorluklarına hala göğüs geriyor. Çocukken kurduğumuz düşler ve de gerçekleri ‘olumlu’ manada çarpıtabilen olağanüstü hayal gücümüz, biz büyüdükçe ve kirlendikçe dünya, azaldı. Bu ay vizyona giren “I Kill Giants”, tam da bu konuya parmak basıyor. İzledikçe, yaralanıyorsunuz…”

6-Görünmeyen canavarlar ve kabullenmek üzerine

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“On altı yaşındaki genç aktris Madison Wolfe’yi başrolde izleyeceğimiz yapımda Zoe Saldana, Imogen Poots ve Sydney Wade, öne çıkan diğer rolleri üstleniyorlar. Rasmus Heise’nin birinci sınıf kamerası, güçlü bir ivme sağlamış, gerçeklikten kaçış öyküsüne! Korkularla yüzleşmek ve düş dünyasının güvenli kollarından sıyrılmanın verdiği özgüven üzerine içli bir öykü, perdede duran.”

7-Dev Avcısı (I Kill Giants) – 12 yaşında temiz delirmiş bir kızın öyküsü…

Murat Dural’ın yazısı için tıklayın – Zaytung Sinema

“Film, Danimarkalı yönetmen Anders Walter’ın ilk uzun metrajı imiş. Tür olarak ‘devli fantastik dram’ diyebiliyoruz ve bir çizgi roman serisinin uyarlaması olduğunu biliyoruz. Filmin başrollerinde ise şunlar var: Galaksinin Koruyucuları’nın Gamorra’sı olarak bildiğimiz ve suratı yeşil olmayınca tanıyamadığımız Zoe Saldana ile büyüme çağındaki 16’lık oyuncumuz Madison Wolfe…”

8-Dev Avcısı: Hayalle Gerçek Arasında Avcılık

Güvenç Atsüren’in yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Danimarkalı yönetmen Anders Walter’ın ilk uzun metrajlısı Dev Avcısı, filmin senaryosuna da imza atan Joe Kelly’nin aynı isimli çizgi romanının sinema uyarlaması. 2013’te ölüm döşeğindeki küçük bir çocuğun hayal dünyasına daldığı Helium adlı kısa filmiyle bu dalda Oscar kazanan yönetmen, Dev Avcısı’nda da benzer sularda yüzüyor. Walter bu kez yaşadığı bir travmadan sonra kendi gerçekliğini yaratmış bir çocuk olan Barbara’nın dünyasına davet ediyor seyirciyi. “

Comments

comments