Netflix dizisi The Haunting Hill of the House ile ünlenen Mike Flanagan’ın yönetmenliğini yaptığı Doktor Uyku filmi hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-İlkini Özleten Bir Devam Filmi

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

“Özetle, “The Shining” filminin ikonografisinin devreye girmesiyle “Doktor Uyku” son bölümünde daha güzel, etkileyici bir film haline geliyor… Flanagan’ı burada “The Shining” filminin dünyasını tutku dolu bir özenle kurduğu için övmemiz gerekiyor belki ama kendine özgü bir şey getiremediği için eleştirmemiz de mümkün…”

2-Doktor Uyku: Nostaljik ve Saykodelik Bir “The Shining” Gezisi

Kerem Akça’nın yazısı için tıklayın – keremakca.net

“22 yaşından beri film çeken, cadıların diyarı Salem doğumlu Mike Flanagan için büyük bir sıçrama hedefi… Yönetmen, kariyerine pek parlak başlamasa da “Gerald’s Game”den sonra ikinci Stephen King uyarlaması “Doktor Uyku”da da iyi bir sınav veriyor.”

3-Doktor Uyku: Kubrick Tema Parkı

Tuğçe Madayanti Dizici’nin yazısı için tıklayın – Birgün

“Yönetmenin işi elbette çifte zorluktaydı, bir yandan King’in romanını uyarlamak bir yandan da ikonik bir Kubrick filminin devamını çekmek zorundaydı. Ancak yönetmen şansını her ikisini de kazanmaktan yana kullanınca hepsini kaybetmiş.”

4-Overlook Oteli’nde yeni bir gezintiye hazır mısınız?

Başak Bıçak’ın yazısı için tıklayın – Akşam

“Açıkçası, Doctor Sleep’i izlemeden önce epey endişeliydim. Nihayetinde Kubrick dahi yarattığı kusursuz eserle King’i mutlu edememişti ve Mike Flanagan ne kadar başarılı olabilirdi? Hatta filmden çıktıktan sonra bile, perdede gördüğüm şeyden çok mutlu olmama rağmen aklımda şüpheler vardı ve bu sebeple oturup yeniden The Shining’i izledim ve Doctor Sleep’in, her yönüyle güçlü bir devam filmi olduğuna kanaat getirdim.”

5-Perili Evde Işıltılar

Aslı Ildır’ın yazısı için tıklayın – Ajan Literer

“Flanagan, filmi tasarlarken hatırı sayılır bir hayran kitlesine sahip King’in materyalinin ve Kubrick’in mirasının fazla etkisinde kalmışa benziyor. Ancak yönetmenin özellikle The Haunting Hill of the House’un meşhur “fırtına sekansında” tercih ettiği anlatıcı üslubu, Doctor Uyku’da da yer yer ortaya çıkıyor.”

6-Oteli seviyoruz, peki ya dışını?

Fırat Ataç’ın yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Bu denli yoğun bir gündemde 152 dakikalık süre bile size yardımcı olmuyor. Başına aldığı dert yetmezmiş gibi kurgu masasına da kendisi oturan Flanagan, -elinden geleni yapsa da- cevapsız kalan sorulara yanıt veremiyor, karakterlerini benimsememizi sağlayamıyor. Kimi anlarda yaratmayı başardığı tansiyon, olan biteni umursamamıza değil teknik başarıya bağımlı kalıyor.”

7-Doktor Uyku: King’in Kubrick’le Hesaplaşması

Murat Emir Eren’in yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Doktor Uyku, Cinnet’in alameti farikalarına sırtını çevirip, yeni bir dünya inşa etmeye çalıştıkça çuvallayan, ne zaman Cinnet’in dünyasına, yani Danny’e ve onun kabuslarına odaklansa biraz olsun ilginizi ayağa kaldıran bir film.”

8-İncelikli bir nostalji…

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“Hatırlanacağı gibi Stanley Kubrick’in 1980 tarihli ‘The Shining’ini Stephen King beğenmemişti lakin film çoktan sinemanın klasikleri arasına girdi bile. ‘Doktor Uyku’nun bir klasik olmadığı ve de olmayacağı kesin ama ben yine de Mike Flanagan imzalı bu çalışmanın pek de devam kaygısı taşımadan hareket etmesini, farklı atmosfere ve yapıya sahip olmasını beğendim.”

9-Doktor Uyku: Overlook Oteline Dönüş!

Burak Sen’in yazısı için tıklayın – Pera Sinema

“Açıkçası kitabı okurken yine heyecanını belli bir yere kadar devam ettiren Doktor Uyku sinemada bizlerle buluştuğunda aynı etkiden bir hayli uzaklaşıyor. Filmin çok iyi yanları var; özellikle astral seyahat sahnesi muhteşem!”

10-Korkularla yüzleşmek

Aslı Selçuk’un yazısı için tıklayın – Cumhuriyet

“Mike Flanagan, Stanley Kubrick’in yarattığı Overlook Oteli’ni aynen kurmuş. Otelin içine girildiği an filmin atmosferi de değişiveriyor. Küçük Danny’nin bisikletiyle koridorları gezdiği plansekans mekanın coğrafyasını yansıtıyor. Otelin içinde dolaştıkça mekan adeta devleşiyor. 237 numaralı oda, ikizler, üst kattan boşalan kanlar, Altın Oda, Jack Torrance’ın baltayla kapıda açtığı delik, Flanagan’ın usta Kubrick’i saygıyla selamladığı sahneler.”

11-Yeni bir ‘parıltı’!

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“Fantastik tatlar içeren korku örneğinde belirli bir tartım sorunu var adeta. Filmi iki bölüm olarak okumak mümkün. İki ayrı öykü olarak. İlkin, Stephen King’in devam hikâyesiyle tanışıyoruz. Bir TV dizisi estetiği ve ölçüsünde kotarılmış sanki. İkinci bölümde, finalde ise Overlook Oteli’ne, adeta Kubrick’in dünyasına dönüyor, o eşsiz klasiğe sunulmuş bir saygı filmi izliyoruz.”

12-“The Shining”in mirasıyla baş etmek

Nil Kural’ın yazısı için tıklayın – Milliyet

“Film, King’in romanına sadık bir uyarlama olmakla Kubrick’in sinemaya bıraktığı “The Shining” mirasını göz ardı etmeme arasında bir yerde kalıyor. “The Shining”in ikizler, kan akan koridorlar gibi kültleşmiş sahnelerini yeniden yaratıyor. Filmin araftaki bu hali, bir korku gerilim filmi olarak akıcı olmasının önüne geçiyor.”

13-Doctor Sleep (2019) – Film Eleştirisi

Müge İbrikçi Baran’ın yazısı için tıklayın – Karanlık Sinema

“Netflix için Gerald’s Game’in 2017’de uyarlamasını çeken Mike Flanagan ise korku sinemasının yükselen isimlerinden. Yönetmen koltuğuna oturduğu Doctor Sleep (Doktor Uyku, 2019), Stephen King’in 2013’te yayınlanan aynı isimli romanından uyarlandı. The Shining (1980) filminin devamı olarak nitelenen film, ne yardan ne de serden geçerim diyerek hem kitabı uyarlamaya çalışırken hem de bir devam filmi olmaya çabalıyor.”

Comments

comments