Ridley Scott’ın son filmi Dünyanın Bütün Parası filmi hakkında yazılmış eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Dünyanın en zengin adamı ve inanılmaz rastlantıların filmi

Atilla Dorsay’ın yazısı için tıklayın – T24

“Alien- Yaratık’tan (ilk ve asıl film) Blade Runner’a, Thelma and Louise’den Gladiator’a efsanevi filmlerin artık 80 yaşına gelmiş (bir yıl var!) İngiliz kökenli yönetmeni Ridley Scott, son filmini farklı temalara adıyor. Üstelik çekim-sonrası yaşanan macera da filmi sinema tarihinde benzeri olmayan bir konuma getiriyor.”

2-Para Her Şey Değil: All The Money In The World

Valerii Ege Deshevykh’in yazısı için tıklayın – arakatsanat.com

“Ridley Scott’ın son filmi olan All the Money in the World, başrolünde yer alan Kevin Spacey’nin taciz skandalına karışmasından ötürü epey bir ses getirmişti. Adını açıklamayan bir kadının, 18 yaşından önce Kevin Spacey tarafından taciz edildiğini açıklamasıyla Hollywood’da ortalık iyice karışmıştı. Kevin Spacey önce başrolünde olduğu House of Cards’tan çıkarıldı ardından da Ridley Scott kendi filminden oyuncunun tüm sahnelerini çıkarıp yerine Christopher Plummer’ı getirdi ve filmin tüm sahnelerini yeniden çekti.”

3-Olay büyük, senaryo küçük.

Burçin Aygün’ün yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Oscar ödüllü üstad Christopher Plummer’ın tarihin en pinti zenginlerinden olarak da tanınan Paul Getty’i canlandırdığı Dünyanın Bütün Parası, Michelle Williams’ı da kaçırılan gencin annesi Gail Harris olarak sunuyor. Bir diğer başrol ise, yaşlı adamın kiraladığı eski CIA ajanı Fletcher Chase karakterindeki Mark Wahlberg. Kaçırılan genç John Paul Getty IIII rolünde Charlie Plummer yer alırken, fidyeci Cinquanta olarak da Fransız aktör Roman Duris’i izliyoruz.”

4-Yurttaş Kane’nin Torunu Kaçırılırsa

Serkan Baştimar’ın yazısı için tıklayın – Sinefesto

All the Money in the World insanın sahip olduklarının bir süre sonra kendisine sahip olduğunu anlatıyor özetle. Paranın huzuru getirmediğini ve her zenginliğin ardında onun kölesi bir insanın olduğunun altını çizen yapım bu duygusu ile oldukça etkileyici. ”

5-Zenginlik başa bela!..

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“Emektar İngiliz yönetmen Scott, ‘Dünyanın Bütün Parası’nda 70’ler atmosferini mükemmele yakın bir şekilde yaratmış. Otomobiller, mekânlar, mobilyalar, giyim-kuşam; görünürde ve detaylarda her şey çok çok iyi. Keza filmin aksiyonu ve çizilen Paul Getty portresi de.”

6-Dünyanın Bütün Parası: İlgiyi üzerine çekemeyen tarihi rehine gerilimi

Kerem Akça’nın yazısı için tıklayın – Posta

“Ridley Scott’ın düşüş dönemine yakışan ama fena çekilmemiş bir ‘tarihi rehine gerilimi’ “Dünyanın Bütün Parası”. Birine taciz ettiğini itiraf ettiği için Kevin Spacey’nin yerine Christopher Plummer’ın getirilmesiyle ‘yeniden çekim aşaması’ da geçiren bir ‘nabza göre şerbet şampiyonu’ aynı zamanda. Ama filmin en başarılı oyuncuları Plummer ve Romain Duris. ”

7-Sayılabilen ve sayılamayan paralar üzerine

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“‘Para’ ile olan tutkulu ve hastalıklı ilişkisiyle, yetmişli yılların kayıtlı en zengin adamı olarak adını duyuran petrolden bir servet yaratmış J. Paul Getty’nin, fidye için kaçırılan torunun, onu kurtarmak için çırpınan çaresiz annenin ve mafya örgütü dahil en küçüğünden en organizesine; suça karışmış hemen herkesin öyküsü, kapitalist dünyanın odağında yer alan ‘para’ kavramı üzerinden; etikten, siyasete, sosyolojiden, felsefeye birçok disiplin ve doktrin barındırıyor içinde.”

8-Kendi servetinin mahkumu olmak

Burak Göral’ın yazısı için tıklayın – Sözcü

“Gelgelelim filmin atmosferi o kadar başarılı kurulmuş ki, sanki film ekibi 1973 yılına ışınlanıp, filmi çekip geri gelmişler gibi. Yılların yönetmeni Ridley Scott elbette ustalığını konuşturup gerilim duygusunu başından sonuna kadar korumayı başarıyor filmde. Getty’nin zenginliği üzerinden bir türlü doyurulamayan kapitalist hırsın artık ulaştığı son nokta tarif ediliyor sanki. Kendi servetinin mahkumu olmuş yalnız bir karakter, düşündüğümüzden daha izlenebilir ve heyecanlı bir hikaye eşliğinde sunulmuş.”

Comments

comments