The Station Agent (Hayatın İçinden) ve Spotlight filmlerinin yönetmeni Tom McCarthy, Cannes Film Festivali’nde gösterimi yapılan filmi Durgun Su / Stillwater’da gerçek olaylara dayanan bir öyküyü beyazperdeye taşıyor. Matt Damon’un başrolünde olduğu film, güncel ve politik konulara değinen bir suç filmi olmasına rağmen durgun temposu ve gerilimli hikayesi ile seyircilere iyi bir seyirlik vaat ediyor. Film hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…
1-Durgun Su: Yavan Değişim Çağrısı

Muhammed Sadık Özçelik’in yazısı için tıklayın – FİLMLOVERSS

“Cannes Film Festivali’nin yarışma dışı seçkisinde dünya prömiyerini yapan Durgun Su, aile draması, suç, gerilim ve romantik dramedi gibi birçok türden beslenen yapısı ve güçlü yazar ekibiyle yarattığı büyük umutlara rağmen ne ana karakteri Oklahomalı Bill Baker’ın Fransa’daki değişim sürecinde derinleşerek zengin bir karakter hikâyesi aktarabiliyor, ne de değindiği ırkçılık, göçmenlik ve adalet sistemi gibi güncel politik konularda alışagelmiş bakış açılarının ötesine geçerek ortaya yeni yaklaşımlar koyabiliyor.”

2-Yabancılaşma önce kendi evinde, yurdunda başlar

Tuğçe Madayanti Dizici’nin yazısı için tıklayın – BİRGÜN

“Matt Damon’ın başarılı bir şekilde katmanlaştırdığı ‘tamamlanmamış insan’ hissi veren Bill Baker karakteri oldukça iyi işlenmişti. Varoluşsal meselesi dışında aidiyet, vatan, aile, kültür, sosyo-ekonomik gibi pek çok katmanı bünyesine toplamış ve bu katmanları hikâye ilerledikçe ortaya çıkararak çok ilginç bir karakter yaratmış Matt Damon.”

3-Bizim neyimiz var böyle?

Onur Kırşavoğlu’nun yazısı için tıklayın – BEYAZPERDE

“Özellikle, abartı ya da eksik olmadan anlatılan ve gerçek hikayeden uyarlanan filmleri sevenler için iki saati aşkın, güzel bir zaman dilimi geçirmek mümkün. Zaten, filmin karışık eleştiriler alma sebebi, büyük oranda temposu ya da senaryo matematiği değil, oldukça zorlama ve yetersiz duran, hatta bazı anlarda komik olan politik mesajları.”

4-Durgun Su: Hayat Berbat

Burçin S. Yalçın’ın yazısı için tıklayın – ALTYAZI 

“Liberal yaklaşımıyla tanıdığımız Tom McCarthy, Durgun Su’da kızının bir cinayet davasındaki suçsuzluğunu kanıtlamaya çalışan muhafazakâr bir babaya odaklanıyor. Filmin Amanda Knox davasından esinle yazılan senaryosu son derece alelade, McCarthy ise yönetmen olarak yaratıcı bir çözüm sunmakla ilgilenmiyor.”
5-Fransa’da yasal bir yabancı; Durgun Su

Mehmet Erduğan’ın yazısı için tıklayın – INDYTURK

“Sonuna doğru bir gerilim filmine evirilmeden önce sürekli bir sakinliğin hâkim olduğu bu film, bir baba-kız’ın küskünlük ve kurtuluş hikayesinin yanı sıra Fransa’da kültür çatışmasıyla karşı karşıya kalan bir Amerikan vatandaşı hakkında da derinlikli bir drama.”

6-Kızım için…

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – HÜRRİYET

“‘Yeraltı Peygamberi’, ‘Pas ve Kemik’ ve ‘Sisters Biraderler’ gibi filmlerin de senaristi olan Bidegain, adeta Avrupai dokunuşlarla karakterleri derinlemesine çizmiş. Dolayısıyla Bill Baker’ı canlandıran Matt Damon, Jason Bourne gibi takılamıyor! Gerçekçi bir portre çizen Amerikalı aktör, sakin görünen ama yer yer patlamalar yaşayan karakterini başarıyla yansıtıyor.”

7-ABD’nin metaforu: Stillwater

Aslı Selçuk’un yazısı için tıklayın – CUMHURİYET

““Politik, ulusal, kültürel çeşitlilik ne olursa olsun bu sorunlar tümüyle icinde bulunduğumuz zamanı yansıtıyorlar. ABD ahlaki otoritesini mi kaybetti ? Trump yönetimi, endişeleri, çekişmeleri iyice arttırdı” diyen Tom McCarthy, izleyicinin Stillwater’ı seyrederken yaşamlarımızı ve eylemlerimizi biçimlendiren etik zorunlulukları düşünmemizi istiyor.”

8-Değişen ve değişmeyenler üzerine

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“Ters köşe oluşları, kaskatı gerçeklerle birlikte sunan senaryosuyla her gün bakılan yere başka bir yerden bakabilmenin özgürleştirici fakat yok edici gücünü Tom McCarthy, oldukça insancıl biçimde yansıtıyor perdeye. Matt Damon’un ‘tepkisiz, donuk’ performansı birinci sınıf.”

9-Ahlaki Değerler Fark Ediyor mu?: Stillwater

Korkut Akın’ın yazısı için tıklayın – sadibey.com

“Yönetmen Tom McCarthy, gerçekten yalın ve bir o kadar da sakin anlatıyor… İyi bir dili var ve başarılı gerçekten de… Oyuncular: Matt Damon ile Camille Cottin ise oynamıyorlar, yaşıyorlar sanki.”

Comments

comments