Mehmet Eroğlu’nun aynı adlı eserinden beyazperdeye uyarlanan “Düş Kırgınları” filmi hakkında yazılmış eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Düş Kırgınları: Aşk Seçim Yapmak mı?

Berna Kuleli’nin yazısı için tıklayın – Pera Sinema

“Selim Güneş dikkatli, titiz bir yönetmen. Düş Kırgınları, Foça’da terk edilmiş bir tatil köyünde çekilmiş aşka, sevmeye dair bir film. Dalgaların sesi, cır cır böcekleri, rüzgâr atmosferi yansıtmakta oldukça yerinde kullanılmış. Artık çalışmayan bir otelin sahibinin yalnızlığını, pişmanlıklarını, kayıplarını anlatırken ortamda olmayan müziğin kullanılmadığı, uzun plan sekanslarla ilerleyen görüntülerin olduğu bir film belki daha az izleyici çekebilir ama bu filmin duygusuna daha uygun olurmuş.”

2-Geride fazla bir şeyi kalmayanlar üzerine

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“Mehmet Eroğlu’nun aynı adlı romanından uyarlanan dramı perdede soluklandıran isim; 2010 tarihli ilk filmi ‘Kar Beyaz’ ile tanıdığımız Selim Güneş! Bir edebiyat tutkunu olan Selim Güneş, adını duyurduğu ilk filmini, Sabahattin Ali’nin ‘Ayran’ adlı öyküsünden yola çıkarak gerçekleştirmişti.”

3-Aşkla devrim bir arada olmaz mı?

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“80 sonrasının hesaplaşma içeren filmlerinde bu türden temalar yoğundu. Kuşkusuz ortada bir tarif vardı ama bu tarifi sinematografik yoldan başarabilen filmler ne yazık ki yoktu. Haftanın yenilerinden ‘Düş Kırgınları’, Mehmet Eroğlu’nun 2005 tarihli romanının sinema uyarlaması. Yönetmenliğini Selim Güneş’in üstlendiği film, girişte kısaca aktarmaya çalıştığımız 80 sonrasının derdini çok da iyi aktaramamış yapımlarını andırıyor.”

4-Melankolik bir aşk öyküsü

Alin Taşçıyan’ın yazısı için tıklayın – Ahwal News

“Selim Güneş’in ikinci uzun metrajlı filmi Düş Kırgınları, 80’li yılların duygusunu taşıyan, romantik bir Mehmet Eroğlu uyarlaması. ‘Yenik’ olduğunu düşünüp bir tür inzivaya çekilmiş, intihar etmemiş olsa da hayattan bütün beklentilerinden vazgeçmiş bir adamla onun tam tersi, Asya’yı, Afrika’yı görmek isteyen, hayat dolu bir kadının aşkını ve yürümeyen ilişkilerini anlatıyor.”

5-Dip dalgalarının sesi…

Banu Bozdemir’in yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Mehmet Eroglu’un aynı adlı romanından uyarlama, aşkla sevgi ikileminden, yaş ve yaşanmışlığa ve politik altyapıların umutsuzluğuna dair birçok konuyu bir erkeğin özünde yorumlamaya çalışan bir film Düş Kırgınları. Selim Güneş 2011 yılında çektiği  Kar Beyaz filmiyle sonsuz bir beyazlığın içindeki umutsuzluğu yansıtmaya çalışmıştı. Sabahattin Ali’nin Ayran hikayesinden uyarlanan film güçlü görseli ve minimal hikayesiyle aklımızda yer etmişti daha çok. Düş Kırgınları ise duygusal olarak çok şey söylemek isteyen ama bir yerde kendini sürekli kitleyen bir film olmuş. “

Comments

comments