Elton John’un hayatını anlatan Rocketman filmi hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…
1-Yalnız bir ‘şarkıcı’dır yürek…

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“‘Rocketman’, İngiliz pop/rock ikonlarından Elton John’un hayatından kimi kesitleri aktarıyor. Film, ebeveyninden hiçbir zaman sevgi ve şefkat görmeyen, şöhretin zirvesindeyken de yaşadığı yalnızlığı ve çıkışsızlığı kendi ifadesiyle alkol, uyuşturucu ve seks bağımlılığında çözmeye çalışan bir yıldızın trajedisine odaklanıyor. Taron Egerton ise Elton John’u canlandırmıyor, yaşıyor adeta…”

2-Rocketman: Bir Elton John biyografisi

Cüneyt Cebenoyan’ın yazısı için tıklayın – Birgün

“Bohemian Rhapsody’yle Rocket Man’in yönetmeni aynı kişi: Dexter Fletcher. Fletcher, bu işin formülünü bulmuşa benzer: Kahraman alttan başlar, yükselir, düşer, tekrar çıkar. Rocketman’in farklı yanı aynı zamanda müzikal oluşu. Ama bazen. Yani filme müzikal demek için yeterince malzeme yok. Keşke olsa, keşke film bizim gözümüzü boyasa, sarhoş etse, danslarıyla, şarkılarıyla. Bizde hoş ama boş bir şey seyrettik diye çıksaydık. Ama hiçbir şarkıyı sonuna kadar dinletmiyor film bize. Dans sahneleri de kısa ve az.”

3-Oysa Sadece Sevilmek İstiyordu: Rocketman (2019)

Murat Tolga Şen’in yazısı için tıklayın – Öteki Sinema

“Elton John, müzik dünyasının en nev-i şahsına münhasır isimlerinden biri… Kendine has tarzı, delişmen tavırları, Energizer tavşanına dönüştüğü bir sahne şovu vardı. Ve bir tüm bu tantananın ötesine geçen, göğüs kafesinizi açıp kalbinizi ele geçiren müziği… Bir gün mutlaka film olacaktı ve gün o gündür.”

4-Bir Elton John filmi: ‘Rocketman’

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

“Yıllar içinde sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı, futbol kulübü Watford’un başkanlığını yaptı ama şarkı söylemekten vazgeçmedi. Elton John’ın hayatından hiç kuşkusuz bir değil, en az 2-3 film çıkar… “Rocketman” onlardan ilki… “Elton John” markası adına “resmi bir biyografi” niteliği taşıdığı söylenebilir; çünkü Elton John filmin yapımcılarından biri…”

5-Reginald Dwight, Elton John değil!

Kerem Bumin’in yazısı için tıklayın – Gazete Duvar

“Elton John’un yükselişini ve söz yazarı Bernie Taupin ile olan işbirliği sürecini konu alan Rocketman, Dexter Fletcher yönetmenliğinde beyaz perdeye taşındı. Film bir dönemi etkilemiş önemli bir müzikal figürü yeterince tanıtmadan gösteren, Elton John’un dünyasını yaşadığı buhranlarla kısıtlayan bir yapım. Başka bir deyişle film Elton John’u değil de, müzisyenin gerçek adı olan Reginald Dwight’ın hikayesini anlatıyor…”

6-Rocketman: Bohemian Rhapsody’e Rest!

Burak Sen’in yazısı için tıklayın – Pera Sinema

“Daha önce yolları ikinci Kingsman filminde kesişen Taron Egerton ve Elton John bu kez deyim yerindeyse aynı bedende buluşuyorlar! Açıkçası Taron Egerton kariyerinin performansını sunmuş diyebiliriz. Farkındayım; yine burada Rami Malek’in Mercury performansı ile ister istemez bir karşılaştırma yolunu düşünüyor insanlar ama buna gerçekten gerek yok çünkü şahsen ben her ikisinin performansını da çok çok beğendim!”

7-Rocketman: Bazen Şarkılar Sizi Anlatır

Haktan Kaan İçel’in yazısı için tıklayın – Bakınız

“Rocketman de bu düşünceden yola çıkılarak sanatçının kendiyle yüzleşmesini baz alan bir senaryo üzerinden giderek, bir nevi biyografik bir kişisel gelişim hikayesi anlatmaya koyulmuş. Geçmişteki hatalar, sanatçı kaprisleri ve sektörün dayatmalarından dolayı oluşan buhranlar… Tabii en önemlisi de kimlik bunalımları ve toplum baskısının direttiği oto-kontrol noktaları… Bırakın gözde bir sanatçı olmayı, bir insan için bile kaldırması zor bir yük olan bu etmenlere direnen bir kişinin hikayesi son derece ilham verici bir filmin ortaya çıkmasına neden olmuş.”

8-Rocketman: Zarif Bir İntikam Filmi

Güzin Tekeş’in yazısı için tıklayın – Ters Ninja

“Senarist Lee Hall’un yazdığı her satırın, aynı zamanda filmin yapımcılarından olan John’un kontrolünden geçtiğini tahmin etmek pek de zor değil. İşte bu yüzden Rocketman bir biyografi filmi olmanın yanı sıra, ailesi tarafından sevgisizliğe mahkûm edilmiş bir çocuğun yıllar sonra ebeveynlerinden aldığı son derece zarif bir intikamın da filmi.”

9-Sevgiyi arayan adam!

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“Müzik tutkusundan, yalnızlığına; ailesinden, yakın çevresine, eşcinselliğinden, alkol ve uyuşturucu bağımlılığına dek Elton John’un ‘hakiki’ hayat öyküsü olanca çıplaklığıyla yansımış perdeye. Esasen, sadece Elton John’un değil, ‘sanatçının’ hayat öyküsü izlediğimiz. Dünyayı değiştirmek adına sanatla uğraşan ve üreten dahi insanların özel hayatlarındaki sevgisizlik ve yalnızlığın resmini çizmişler perdeye. Bu arada son yılların en düzgün ve kaliteli müzikallerinden biri duruyor karşımızda! Koreografi üst düzey.”

10-Rocketman: Yalnızlığın Şarkısı

Ayşe Başak Uçan’ın yazısı için tıklayın – Sinematopya

“Filmin en büyük artılarından biri Elton John’un hayatına, cinsel tercihine, ebeveynleriyle ve sevgilisiyle olan ilişkisine samimi ve inandırıcı yaklaşımı. Özellikle annesi ve babası ile olan bitmeyen meselesini yansıtan sahneler Taron Egerton’un muazzam performansının da katkısıyla oldukça  incelikli ve etkileyici. Ancak maalesef filmin zaten bu iyi yazılmış ve oynanmış sahneleri izlerken seyirciye geçen duyguyu sündüren ve tempoyu düşürerek  filmi aşağıya çeken kısımları da var.”

11-Rocketman: Elton John’un Müzikal Biyografisi

Emre Eminoğlu’nun yazısı için tıklayın – The Magger

“Taron Egerton’un İngiltere’nin yaşayan en büyük pop ve rock yıldızlarından birini canlandırdığı Rocketman, Elton John’un müzikal bir fantezi formundaki biyografisi. İster başrol oyuncusunun yetkinliği deyin, ister bir yıl önceki Bohemian Rhapsody’nin düştüğü hatalara düşmemek için bir mayın tarlasında yürürmüş gibi yapıldığının her halinden belli oluşu; Rocketman hem LGBTİ+ kültürüne hem de yaşayan efsanelerden Elton John’un müziğine layık olmayı başarıyor.”

12-Yaşayan Efsane Elton John!

Fatma Özen’in yazısı için tıklayın – Cine Dergi

“Özellikle Taron Egerton film boyunca Elton John’un şarkılarına kendisi ses vermiş. Belki de Bohemian Rhapsody’den onu farklı kılan en önemli ayrıntılardan biri de bu. Ayrıca Bohemian Rhapsody’de Freddie Mercury’nin hayatı tamamen gerçeğe bağlı kalarak anlatılırken Elton John’un hayatında bazı kurgusal sahnelerin olduğu da söz konusu. Ayrıca Elton John’un cinsel yönelimi cesur ve açık bir şekilde seyirciye aktarılıyor.”

13-Rocketman: İngiliz “sanat güneşi”

Burçin B. Bilgin’in yazısı için tıklayın – Sine Kafe

“”Bu sahneler kesileceğine filmin 13 yaş sınırında olmasını istedim” diyen müzik efsanesinin isteğine uyulmuş. Hatırlarsanız Mercury’nin eşcinselliğinin geri planda tutulduğu gerekçesiyle Bohemian Rhapsody çok eleştirilmişti. Buna karşın Rusya başta olmak üzere bazı ülkelerde Madden ve Egerton arasındaki aşk sahnelerinin sansürlendiğini belirteyim. Esasen sahneler 13 yaşı da geçecek boyutta da değil.”

 

Comments

comments